Akne – gdje se sve pojavljuju i kako ih riješiti

Akne na bradi učestalije su u odrasloj dobi. Kod žena mogu biti povezane s hormonskim promjenama, dok se kod muškaraca najčešće radi o upornom folikulitisu. Uzrok kod muškaraca je brijanje i iritacija kože. Mogu se tretirati pravilnom njegom koja podrazumijeva gelove za umivanje i kreme koje sadrže glikolnu kiselinu ili retinol.

Akne na nosu učestalije se viđaju kod mlađe populacije i radi se o blažem obliku akne tj. miteserima. Vrlo često daju izgled sitnih crnih točkica. Nastaju radi masnije kože kada sebum zatvara pore u koži. Uz redovitu njegu pomažu i dermokozmetičke kreme koje svojim sastojcima otvaraju pore u koži. No, ako ne prolaze, uvijek je  potreban i tretman čišćenja kože klasičnim tretmanom ili ultrazvučnom špatulom.

Akne na čelu nastaju baš u početku puberteta kada je koža masnija i to pojačano kod osoba koje nose šiške i imaju masnu kosu. Nikako se ne smiju “grebati” jer nakon njih mogu ostati hiperpigmentacije. Ove akne govore kako je potrebno u njegu lica uvesti proizvode za masniju kožu lica.

Akne na trupu mogu zahvaćati leđa, prsa i ramena kao poseban problem na koži. Stoga se ne moraju pojavljivati istovremeno kad i akne na licu. Iako su teži oblici akne na licu tj. acne nodosa vrlo često povezane i s težim oblicima akni na trupu. Nastaju u pubertetu i zahtijevaju uvijek pregled kod dermatologa. Vrlo je bitno ne čekati i ne odgađati ovaj pregled jer teži oblici akni ostavljaju duboke ožiljke. U liječenju se najučinkovitijim pokazao lijek izotretionin u tabletama koje propisuje dermatolog. Uzima se pod kontrolom liječnika.


Akne na prsima, ramenima, leđima…

Akne na prsima mogu biti u sklopu vidljivih akni na trupu. No, ponekad se mogu pojaviti i kao samostalan problem, najčešće kod osoba u pubertetu i osoba koje se pojačano znoje. Kod njih je ljekovit benzil peroksid koji može biti u obliku emulzije za pranje ili krema. Deplacija  kao i nošenje uskih majica može pogoršati ovaj problem na koži. Stoga se prepručuje uz redovitu higijenu nositi i pamučnu širu odjeću.

Akne na leđima vrlo često su vidljive kod mladih osoba. No, ovaj oblik akni može trajati cijeli život. Učestalije su kod muškaraca radi djelovanja hormona i pojačanog znojenja. Mogu izgledati kako sitni prištići, ali i kao bolne kvržice po koži. Treba ih liječiti jer mogu ostavljati ožiljke. Uvijek je jednostavnije liječiti akne nego kasnije duboke ožiljke u koži. U ordinacijama se provode različiti kemijski medicinski pilinzi od kojih je vrlo djelotvoran salicilni piling jer smanjuje upalu u koži.

Akne na tjemenu nisu baš uobičajena pojava jer se ne radi o aknama već o upali dlačnog folikula – folikulitisu. Učestalije nastaje kod osoba muškog spola i osoba koje se pojačano znoje. Ovi prištići znaju biti vrlo uporni i ponavljati se tijekom cijelog života. Protutupalno  djeluju posebni šamponi, preparati  sa srebrom, te antibiotski pripravci u obliku losiona.

Akne na ramenima zahtijevaju liječenje jer je koža na ramenima sklona nastajanju pojačanih ožiljaka i keloida. Stoga se akne ne smiju grpsti niti istiskivati jer mogu cijeliti ožiljcima. Različita je dermatološka terapija pa su učinkoviti preparati s benzil peroksidom, antibiotikom, retinoidima, salicilnom kiselinom.

Akne na stražnjici su rjeđa pojava jer se najčešće radi o upali dlačnog folikula, a ne o aknama. Ovi prištići su učestaliji kod osoba koje se znoje, dugo sjede, imaju izražajniju dlakavost i nose usku odjeću. Ponekad mogu biti izražene i bez poznatog trigera, pa se tada svakako preporučuje promijeniti način njege i stila života. Pomaže šira pamučna odjeća, ako se dugo sjedi mora se sjediti na pamučnom jastučiću, a prikom higijene koristiti gelove namijenjene aknama i antibiotske losione poslije. Blagi pilinzi kože koji se mogu napraviti u kućnoj radinosti ili  gotovi proizvodi također pomažu kod ovog problema.

Autorica: mr.sc. Klaudija Šebetić dr.med.spec.dermatovenerolog

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads