Brz i zdrav ručak s kus-kusom

Kus-kus je poznat kao “najmanja tjestenina na svijetu“. Nastaje mljevenjem i oblikovanjem semoline, jedne vrste durum pšenice. Izgledom podsjeća na neku vrstu žitarice, no prema načinu na koji se proizvodi zapravo se svrstava u – tjesteninu i sadrži gluten.

Domovina ove zanimljive i pomalo neobične namirnice je Afrika, a recepti o načinu njegove primjene datiraju još iz 10. stoljeća. Francuski pisac Jean Jacques Bouchard pisao je o njemu još davne 1630. pa se vjeruje da je kus-kus već tada uvršten u francusku, dok je kasnije uvršten i u druge svjetske kuhinje.

U većini sjevernoafričkih zemalja kus-kus je osnovna prehrambena namirnica, a u Maroku, Alžiru i Tunisu priznata je kao nacionalno jelo, koje se neizostavno konzumira petkom navečer.

Riznica esencijalnih nutrijenata

Osim što je ukusan i jednostavan za pripremu, kus-kus je bogat esencijalnim nutrijentima koji pomažu u održavanju dobrog zdravlja.

1. Bogat je izvor vitamina B kompleksa koji su između ostalog neophodni za vitalnost moždanih funkcija, održavanje energije i imuniteta, za proizvodnju krvnih stanica te određenih hormona.

2. Minerali prisutni u ovoj afričkoj gurmanskoj poslastici su još i selen, kalcij, magnezij, željezo, bakar, cink, fosfor i mangan.

3. Sadrži i tiamin, niacin, riboflavin i pantotensku kiselinu.

4. Kus-kus je izrazito bogat proteinima. Namirnice bogate proteinima potiču razgradnju enzima, stabiliziraju šećer u krvi, pomažu u zacjeljivanju rana i neophodni su za pravilan rast i razvoj.

5. Kus-kus može pomoći u održavanju energije organizma, jačanju mišića i kvalitetnijem radu crijeva.

6. Pozitivno djeluje na funkcije nadbubrežne žlijezde.

Zaštitnik krvnih žila

Mineral selen, obilato prisutan u ovoj namirnici, pobrinut će se da vaš imunološki sustav ostane na besprijekornoj razini, a očuvat će i zdravlje vaših krvnih žila. Samo jedna šalica kus-kusa sadrži čak oko 60% RDA (preporučene dnevne količine) ovog cijenjenog minerala.

Poznat je i kao snažan antioksidans, što ga čini pravim dobrotvorom ljudskog organizma koji pomaže u održavanju vitalnosti.

Kus-kus je dobar izvor kalija – jedna šalica ispunjava čak 40% preporučene dnevne doze ovog bitnog minerala. Uloga kalija u organizmu je višestruka – regulira krvni tlak i srčane otkucaje, ublažava bolove, brine o zdravlju mišića i živaca. On ujedno pomaže u obnovi stanica, pospješuje detoksikaciju organizma, potiče izlučivanje inzulina iz gušterače kao i metabolizam ugljikohidrata. Dokazano je da su namirnice bogate kalijem od velikog značaja u prevenciji moždanog udara, srčanih bolesti i ateroskleroze.

Saveznik u borbi protiv suvišnih kilograma

Ovo je idealna namirnica za sve koji žele regulirati prekomjernu tjelesnu težinu. Jedna šalica ukusnih zrnaca kus-kusa ima vrlo malo masti i svega 175 kalorija. Bogat je vlaknima koja osiguravaju produljeni osjećaj sitosti, a ujedno su od velikog značaja za dobar rad probavnog sustava. Vlakna pomažu u eliminaciji toksina iz organizma, snižavaju kolesterol te reguliraju razinu glukoze u krvi.

Blagotvorno djeluju na mnogobrojne kožne probleme. Redoviti unos vlakana preventivno djeluje na pojavu hemeroida i čira na želucu. Saveznici su tijelu u sprječavanju razvoja kroničnih bolesti poput dijabetesa i nekolikih vrsta raka (debelog crijeva, jajnika i maternice).

Namirnica za čistu i sjajnu kožu i kosu

Zahvaljujući cinku, konzumacija kus-kusa ima blagotvorno djelovanje na izgled i zdravlje kože, kose i noktiju. Cink, koji utječe na proizvodnju ulja u koži, zaslužan je za lijepu i čistu kožu, bez pjegica, tamnih mrlja i oštećenja te pomaže njenom bržem zacjeljivanju.

Namirnice bogate cinkom osigurat će tijelu zaštitu od akni, prištića i suhe kože, slabe i oštećene kose te krhkih noktiju. Uključite stoga kus-kus u vašu prehranu ne samo za zdravlje, nego i ljepotu.

Kus-kus sadrži gluten!

Dobrobiti kus-kusa:

– jača imunitet

– poboljšava rad probavnog sustava

– sprječava razvoj dijabetesa

– brine o zdravlju srca i krvnih žila

– regulira tjelesnu težinu

– pozitivno djeluje na mišiće

– čuva zdravlje nadbubrežne i štitne žlijezde

– obnavlja kožu, kosu i nokte

Priprema kus-kusa

Tradicionalna priprema kus-kusa

Ime kus-kus potječe od berberske riječi seksu, što u prijevodu znači dobro valjano, a opisuje tradicionalni, originalni ritual pripreme kus-kusa. Prema njemu, semolina se nakon mljevenja, lagano škropi vodom i posipava brašnom, nakon čega se rukama formira (valja) u male kuglice. Kuglice se potom prosijavaju – one koje veličinom odgovaraju se odvajaju, a one pak koje prođu kroz sito ponovo prolaze cijeli proces, sve do željene veličine. Nakon toga slijedi dugotrajno i pažljivo kuhanje na pari.

U tu svrhu postoje posebne posude koje se sastoje od dva dijela. Varivo ili povrće se kuha u donjem dijelu posude, poklopljeno drugom posudom, u koju se stavlja kus-kus. Pripremljen tako, na pari povrća ili variva, dobiva poseban, neodoljiv okus. Kada su zrnca razabrana, pahuljasta i lagana, smatra se da je kus-kus savršeno kuhan.

Modernizacijom prehrambene tehnologije sama proizvodnja je pojednostavljena pa se on danas na ovaj prirodan, tradicionalan način vrlo rijetko priprema.

Kus-kus je bogat selenom, koji štiti stanice od preranog starenja i kalijem koji blagotvorno djeluje na srce i krvne žile.

Priprema instant kus-kusa

Na tržištu danas je dostupna instant verzija kus-kusa koja se za razliku od tradicionalnog, složenog postupka, priprema vrlo brzo i jednostavno. Proces pripreme zaista ne može biti jednostavniji – kus-kus se prelije kipućom vodom ili juhom i ostavi oko 5 minuta u poklopljenoj posudi da nabubri. Zatim se sasvim lagano promiješa, kako zrnca ne bi ostala slijepljena. Potom se začini po želji i ukusan prilog ili samostalni obrok je spreman za konzumaciju!

Ako se kombinira s umacima ili jelima od povrća, postupak je isti – nakon što zrnca upiju tekućinu, odnosno nabubre, dodaju se pripremljenom povrću ili se preliju umakom. Ono što je kod pripreme vrlo važno je pravilan omjertekućine i zrnaca kus-kusa. Na svakoj ambalaži navedene su upute o pripremi, no prema nekima savršen omjer je jedna mjera kus-kusa na jednu i pol mjeru tekućine.

Idealan za sve gurmanske kombinacije

Kus-kus je ukusan, jednostavan za pripremu, a njegov blagi okus odlično se slaže s okusom mnogih slatkih i slanih namirnica. Može se pripremati kao prilog, samostalno jelo pa čak i kao salata. Odlično pristaje uz razne juhe, variva i umake.

Poznat je marokanski slatki umak na bazi karameliziranog luka i grožđica, koji se izvrsno nadopunjuje s kus-kusom. Izvrstan je kao zamjena za tjesteninu te rižu u svim oblicima rižota.

Ono što je posebno zanimljivo, kus-kus se može pripremiti i poslužiti i kao desert. U kombinaciji sa sušenim voćem, orašastim plodovima, šećerom, mlijekom, medom i začinima poput cimeta ili vanilije ovo je omiljena dječja poslastica u mnogim zemljama.

Pustite mašti na volju i bez straha ga kombinirajte na različite načine jer s ovom svestranom namirnicom ne možete pogriješiti. U nastavku donosimo nekoliko  prijedloga za konzumaciju ukusnih i zdravih kus-kus granula.

KUS-KUS I PROLJETNO POVRĆE

Sastojci (za 4 osobe):

3 mrkve

2 tikvice

1 glavica crvenog luka

1 crvena paprika

pire od rajčica

150 g kus-kusa

3 dcl vode

sol, papar i drugi začini po želji (bosiljak, origano, kurkuma)

2 žlice maslinovog ili kokosovog ulja

Priprema:

1. Zakuhajte vodu sa solju, maknite s vatre i dodajte kus-kus te ostavite stajati oko 5 minuta, dok se voda ne upije.

2. Dodajte žlicu ulja i vratite na vatru, miješajući još 2-3 minute, pazeći da se zrna odvajaju.

3. U drugoj posudi na ulju popirjajte povrće – luk, tikvice, papriku i mrkvu.

4. Dodajte sos od rajčice i začine te ostavite još koju minutu na vatri, lagano miješajući.

5. Na kraju pomiješajte kus-kus i povrće.

SALATA S KUS-KUSOM I SLANUTKOM

Pripremite ukusnu, hrskavu salatu od slanutka i kus-kusa i osigurajte svom tijelu obilje hranjivih sastojaka i prirodnu energiju za naporni radni tjedan.

Sastojci:

1 šalica kuhanog slanutka

1 glavica luka, narezan na komadiće

2 češnja češnjaka, usitnjenog

½ jušne žlice maslinovog ulja

300 gr narezanih rajčica (ili domaćeg umaka od rajčica)

1 crvena paprika, narezana (po želji)

prstohvat svježeg origana

1 sušena čili papričica

¾ šalice povrtnog temeljca

1 šalica kus kusa

šaka svježeg korijandera, usitnjenog

sok od 1 limuna

sol i papar

Priprema:

Na maslinovom ulju kratko popecite luk, češnjak i papriku. Kada omekšaju, dodajte rajčice, temeljac, origano i čili papričicu.

Ubacite slanutak, sol i papar i ostavite neka lagano vrije oko 5 minuta. Ugasite vatru.

Dodajte kus kus (kratko prokuhan),  korijander, sok od limuna, sol i papar.

Kratko promiješajte i ostavite neka odstoji oko 5 minuta.

Ukrasite je svježim listićima rikule ili drugog omiljenog začinskog bilja i uživajte u obroku punom zdravlja.

Ovu ukusnu i zdravu salatu možete poslužiti toplu ili hladnu, ovisno o ukusu.

Dobar tek!

 

Anita Šupe, Istine i laži o hrani: Autoimuni Paleo Protokol

Kako jesti zdravo, a ne potrošiti puno novca

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads