Danas je Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice

Svake se godine treće subote u mjesecu siječnju u cilju borbe protiv raka vrata maternice obilježava Dan mimoza i Nacionalni dan borbe protiv raka vrata maternice.

Dan mimoza

Cvijet mimoze izabran je za zaštitni simbol borbe protiv raka vrata maternice jer mimoza u mnogim kulturama simbolizira ženu, slobodu, emancipaciju i osjećajnost, a samim time što cvjeta u ledenim uvjetima pokazuje i snagu i otpornost koju bi svaka žena trebala imati kad je u pitanju vlastito zdravlje.

Važno je otići na pregled!

Povodom obilježavanja 12. Dana mimoza i Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice Hrvatski zavod za javno zdravstvo sudjeluje u organizaciji javnozdravstvene akcije koja će se održati 19. siječnja 2019. godine (subota) u svim većim gradovima u Hrvatskoj.

Cilj ove javnozdravstvene akcije je podizanje svijesti javnosti, a posebice žena, o važnosti redovitih ginekoloških pregleda, cijepljenju protiv HPV-a te brizi za vlastito intimno zdravlje. Ovakvim bi se preventivnim mjerama smanjila smrtnost od ove zloćudne bolesti.

Stoga je iznimno važno što kvalitetnije i što više informirati žene svih dobnih skupina o mogućnostima prevencije raka vrata maternice. A svi vi koji se danas nađete u šetnji vašim gradom pridružite se  obilježavanju i simboličnom kupnjom mimoza podržite borbu protiv raka vrata maternice.

Što je rak vrata maternice?

Rak vrata maternice je zloćudna bolest koja se razvija u dijelu maternice koji se otvara u rodnicu, a koja se javlja kada dođe do promjena na stanicama vrata maternice i one počnu nekontrolirano rasti. Navedene promjene su povezane s infekcijom humanim papilomavirusom (HPV).

HPV se prenosi spolnim putem i to ne samo penetracijom, već i kontaktom „kože o kožu“ u području spolovila. Većina spolno aktivnih osoba će se tijekom svog života zaraziti HPV virusom, ali će se kod većine osoba infekcija spontano povući zahvaljujući djelovanju našeg imunološkog sustava. Samo će kod malog broja žena infekcija HPV-om duže persistirati i doći će do razvoja raka vrata maternice.

Simptomi

Simptomi raka vrata maternice su nespecifični i rijetki. Predstadiji raka vrata maternice najčešće ne pokazuju simptome, dok uznapredovale stadije raka prate nepravilno krvarenje, krvarenje između dva menstrualna ciklusa, krvarenje nakon spolnog odnosa, neuobičajen iscjedak i bolovi u donjem dijelu trbuha.

Dijagnoza

Dijagnoza bolesti se postavlja na temelju ginekološkog pregleda – PAPA testa, kolposkopije i biopsije. Rak vrata maternice jedno je od najpreventabilnijih sijela raka zbog poznatog uzročnika, relativno dugog razdoblja između infekcije i nastanka raka te zbog postojanja cjepiva protiv HPV-a i odgovarajućeg probirnog testa kojim se otkrivaju premaligne promjene. Iz navedenog razloga niti jedna žena ne bi trebala umrijeti od ove zloćudne bolesti.

Prevencija raka vrata maternice

Cijepljenje protiv HPV-a

Cijepljenje protiv HPV-a u Republici Hrvatskoj besplatno je za djevojčice i dječake u osmom razredu osnovne škole. Važno je istaknuti da bi žene cijepljene protiv HPV-a i
dalje trebale redovito sudjelovati u organiziranom probiru.

Probir

Određene vrste raka mogu se otkriti i liječiti i prije nego što izazovu simptome. Testiranje na rak, odnosno na preduvjete koji ga mogu uzrokovati, kod osoba koje nemaju simptome naziva se probir.

Probir na rak vrata maternice pomaže spriječiti nastanak raka ranim otkrivanjem abnormalnosti stanica vrata maternice tako da ih možemo liječiti prije nego što se rak uspije razviti. Kod nekih vrsta, kao što je rak vrata maternice, probirom se može čak spriječiti i pojava samog raka. Dobro organizirani probir može smanjiti smrtnost od ove bolesti za 80%. Upravo je zato važno podići svijest žena o važnosti prevencije raka vrata maternice i redovitog sudjelovanja u programu probira.

Papa-test

Papa-test je jednostavna i neinvazivna medicinska pretraga kojom se uzima mala količina površinskih stanica rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice. Uzorak stanica  zatim se šalje u citološki laboratorij gdje se analizira pod mikroskopom. Papa-test ponajprije služi za otkrivanje promjena na stanicama vrata maternice.

Koje je značenje rezultata Papa-testa?

Normalan nalaz Papa-testa pokazuje da nisu pronađene promijenjene stanice. Abnormalan nalaz upućuje na to da su pronađene promijenjene stanice. Većina žena čiji je nalaz Papa-testa abnormalan neće trebati liječenje, no manji broj njih imat će veće abnormalnosti stanica koje će zahtijevati liječenje.

Koliko je često potrebno obaviti Papa-test?

Optimalan interval između dva Papa-testa (ako su prethodni Papa-testovi bili uredni):
– interval od tri godine optimalan je u životnoj dobi od 25 do 49 godina
– interval od pet godina optimalan je u dobnoj skupini od 50 do 64 godine.

Testiranje na HPV

Testiranje na HPV sastoji se od analize brisa vrata maternice na molekularnoj razini, čime se utvrđuje prisutnost humanog papiloma virusa (HPV). Postupak prilikom testiranja na HPV sličan je onom kod Papa-testa. Tipovi visokog rizika glavni su rizični čimbenik nastanka premalignih stanja i raka vrata maternice.

Koje je značenje rezultata testiranja na HPV?

Navedeni rezultat pokazuje da imate infekciju HPV-om i da ste moguće izloženi povećanom riziku od razvoja premalignih stanja i raka vrata maternice.

Komu se preporuča testiranje na HPV?

Prevalencija visokorizičnih tipova HPV-a veća je kod mlađih žena i opada sa starenjem, što se može pripisati prolaznosti HPV infekcije u mlađoj dobi i promjeni spolnog ponašanja što uzrokuje smanjenje stopa infekcije kod starijih žena. Zbog toga se mlađim djevojkama ne preporučuje odmah testirati na HPV jer se očekuje da će infekcija tim virusom u velikom broju slučajeva spontano nestati.

Ovisno o rezultatu primarnog testa ginekolog ženu upućuje na daljnju obradu koja može uključivati ponavljanje Papa‑testa i/ili testiranja na HPV i kolposkopiju. Testiranje na HPV preporučuje se nakon 30. godine života.

Foto: Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke

Prevencija raka dojke

Maligna oboljenja štitnjače

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads