Putna ljekarna

Ljeto je i sezona godišnjih odmora kada se odlučujemo na kraća ili duža putovanja koja s nestrpljenjem očekujemo. No, kako bi sve prošlo bez nepotrebnogstresa, važno je dobro se pripremiti. Putna ljekarna je bitna, pogotovo ukoliko se spremate na put u strane zemlje ili na duže vrijeme. Važno je naglasiti da putna ljekarna sadrži lijekove i pomagala dostupne bez recepta, koji mogu riješiti tegobe i stanja koja ne zahtijevaju pregled liječnika. Što bi ona sve trebala sadržavati?

Problemi sa spavanjem zbog promjene okoline, kreveta i drugačijeg dnevnog ritma također mogu umanjiti zabavu na putovanju.


Sadržaj putne ljekarne

Bolest putovanja

Bolest putovanja može pokvariti i najljepšu pustolovinu. Mučnina i povraćanje mogu se spriječiti uzimanjem tablete koja sadrži lijek dimenhidrinat, različitih kombinacija s ekstraktom đumbira, homeopatskih pripravaka, pa čak i stavljanjem akupresurnih narukvica. Tablete dimenhidrinata nisu pogodne za djecu mlađu od 5 godina i trudnice bez savjetovanja s liječnikom.

Poteškoće probavnog sustava

Odlazak u zemlje različite klime i prehrane je uzbudljiv, no često uzrokuje poteškoće probavnog sustava. Prilikom putovanja u stranu zemlju bitno je provjeriti je li voda dobra za piće te prehrambene navike lokalnog stanovništva.

Onečišćena voda, uporaba začina i nepravilno skladištene namirnice mogu dovesti do neravnoteže crijevne mikrobiote. Pojava proljeva i povraćanja za vrijeme putovanja nije rijetka. Kako bi se simptomi crijevnih viroza što prije ublažili, dobro je uz sebe imati probiotike i lijek za zaustavljanje proljevastih stolica (loperamid, racekadotril). Česta i jaka povraćanja i proljevaste stolice iscrpljuju organizam i uzrokuju dehidraciju. Bitno je nadoknaditi ne samo tekućinu, nego i elektrolite. To su soli koje se gube zajedno s tekućinom. Stoga je uputno u putnu ljekarnu staviti i oralne rehidracijske otopine (ORS), koje danas znaju biti u kombinaciji s probioticima. Sredstva koja uklanjaju višak kiseline u želucu – antacidi, mogu ublažiti neugode zbog prejedanja i hrane na koju nismo navikli.


Zatvor

Zatvor je još jedna neugodna pojava promjene podneblja i prehrane. Ukoliko ste svjesni ovog problema, putna ljekarna bi trebala sadržavati i neki od dostupnih laksativa – tablete, čepiće ili čajeve.

Sunce i opekline

Odlazak u tople krajeve uvijek je uzbudljiv. No, uz sebe veže izlaganje jakom sunčevom zračenju. Kod organiziranih putovanja se ne može izbjeći boravak na jakom suncu, stoga je jako bitno paziti na pravilnu zaštitu. Pokrivala za glavu, duga prozračna odjeća, kreme s visokim zaštitnim faktorom i voda važni su za prevenciju opeklina i sunčanice.

Ozljede

Manje ozljede često su dio odlaska na godišnji, pogotovo ako putujete s djecom. Putna ljekarna trebala bi sadržavati i flastere različitih veličina, sterilne komprese, sredstvo za dezinfekciju rana i ogrebotina (sprej, krema s antiseptikom, antibiotski prašak ili gel i slično). Ako putovanje uključuje i duže pješačenje ili planinarenje dobro je uključiti i flastere protiv žuljeva. Tu svoje mjesto mogu naći i pinceta, škarice, krema, gel ili sprej za ublažavanje bolova, magnezij.

Temperatura

Svaka bi putna ljekarna morala sadržavati i sredstvo protiv temperature i bolova. U slobodnoj je prodaji veliki broj analgetika (paracetamol, ibuprofen, ketoprofen, naproksen) u različitim oblicima za različite dobne skupine. Uz analgetike dobro je spremiti i toplomjer.

Alergije

Alergijske reakcije mogu se desiti u bilo koje doba godine. U ljekarnama se mogu kupiti lijekovi protiv alergije – antihistaminici. Kožne alergijske reakcije, bilo na sunce ili ubode mogu se ublažiti mazanjem gelom ili kremom koji sadrže antihistaminik ili pak biljna sredstva za ublažavanje iritacija, kao što su aloe vera, ekstrakt kamilice i slično.

Upala uha

Ronjenje u moru ili bazenu i višak ušnog voska (cerumena) može rezultirati problemima. Iritacija ili upala uha zbog zadržavanja vode može se spriječiti uporabom kapi ili sprejeva za higijenu ušne školjke.

Iritacija oka

Iritacija oka također se može pojaviti zbog izlaganja uvjetima zagađenog zraka, klima uređaja, vjetra, alergena. Kapi za vlaženje oka ili ublažavanje iritacije mogu pomoći i ublažiti tegobe. Time se putna ljekarna napunila…

Problemi sa spavanjem 

Problemi sa spavanjem zbog promjene okoline, kreveta i drugačijeg dnevnog ritma također mogu umanjiti zabavu na putovanju. Putna bi ljekarna trebala sadržavati i tablete s melatoninom, valerijanom, hmeljom i drugim biljnim drogama koje mogu pomoći kod nesanice. Čepići za uši pomoći će kod buke, bilo da se radi o prometu ili cimeru koji hrče.

Djeca

Putovanja s djecom uvijek su zahtjevnija, pogotovo ako putujemo izvan zemlje ili na mjesto gdje nema liječnika i ljekarnika. Potrebno je misliti na sve moguće scenarije koji se s djetetom mogu dogoditi…

Autorica: Olgica Velkovski Škopić, mag. pharm.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads