Seboroični dermatitis i jesen

Zašto se pojedini problemi vezani uz kožu pogoršavaju u pojedina godišnja doba nije u potpunosti jasno, ali je očito da koža reagira na promjenu godišnjih doba. Tijekom jeseni smanjuje se intenzitet sunčevih zraka, vjetrovito vrijeme je češće kao i boravak u zatvorenim prostorijama. Iako se u jesen ne počinje odmah s grijanjem u stanovima i kućama, sve hladnije vrijeme polako nas uvodi u grijani dio godine. Ljeto je vrijeme godišnjih odmora kada bi i stresne situacije trebale biti manje izražene, a dolaskom jeseni vraćamo se u radnu rutinu i mnogobrojne obaveze koje potiču stresne situacije što se svakako odražava na najveći organ kao što je koža. Seboroični dermatitis vrlo je česta kožna bolest te se smatra da je ima oko četrdeset posto odrasle populacije. To nije zarazna bolest iako se u njezinoj podlozi kao uzročnik može pronaći gljiva naziva Malassezia.

Kortiksteroidne kreme nisu lijek za liječenje seboroičnog dermatitisa na licu.


Nasljedni uzrok

Zapravo se smatra da je seboroični dermatitis u svojoj podlozi nastajanja ima nasljedni uzrok i pretjeranu upalnu reakciju na gljivicu Malassezia. Ova je gljivica inače uobičajeni nalaz na površini kože. Može početi već u djetinjstvu i javljati se povremeno tijekom cijelog života. Uz nasljedne čimbenike djeluju hormonske promjene.

Seboroični dermatitis se najčešće javlja na licu u području obrva, uz rub kose, uz nos, na bradi i iza uški u obliku vidljivog crvenila i sitnog perutanja. Može biti vidljiv i na vlasištu, ali i na sredini prsišta. Ostali čimbenici kao što su fizički i emocionalni stres, hormonalne promjene, loša prehrana ili konzumiranje alkohola, umor, ekstremni vremenski uvjeti, neredovita upotreba šampona, loše čišćenje kože, pretilost, jako masna koža lica, nesanica i dr. neurološka stanja, uključujući Parkinsonovu bolest, ozljede glave i moždani udar mogu biti povezani sa seboroičnim dermatitisom.

Također je utvrđena povezanost virusa humane imunodeficijencije (HIV) i većeg broja slučajeva seboroičnog dermatitisa. No, zašto je vezan uz promjenu godišnjih doba nije točno jasno i nije lako objašnjivo. U osoba koje su već imaju dijagnosticiran seboroični dermatitis na licu ili na vlasištu trebale bi pripremiti kožu na moguće pogoršanje na koži dolaskom jeseni.


Šamponi i hidratantne kreme

Ako se na vlasištu pojača perutanje i svrbež bit će potrebno kosu prati šamponima namijenjenim za liječenje seboroičnog dermatitisa. Oni se koriste dokle god traje problem s vlasište. Njega lica se može pojačati s redovitom primjenom hidratantnim kremama. Nastaje li i diskretno crvenilo na tipičnim mjestima kao što su obrve treba krenuti odmah barem jednom do dva puta dnevno nanositi dermokozmetičke kreme za liječenje seboroičnog dermaitisa.

I ono što je bitno – kortiksteroidne kreme nisu lijek za liječenje seboroičnog dermatitisa na licu. Stoga, uvijek je bolje konzultirati se s dermatologom. Pogotovo, ako se do sada niste susreli sa seboroičnim dermatitisom kako bi se bolest liječila pravovremeno i ispravno.

Autorica: mr. sc. Klaudija Šebetić dr. med., spec. dermatovenerologije

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads