Morska sol i njena ljekovita svojstva

Morska sol, baš kao i ostali sastojci morske vode, ima terapijska svojstva. Još su u antici Hipokrat i Herodot preporučivali kupke u morskoj vodi kod različitih zdravstvenih poteškoća, posebno kod reume i išijasa, te kožnih oboljenja, primjerice, upala i rana. Slavna ljepotica Kleopatra redovito se kupala u Mrtvom moru, posebno bogatom solima koje obiluju različitim mineralima.

Zbog svojih gotovo čudotvornih svojstava, morska sol nezaobilazan je sastojak mnogobrojnih preparata za njegu, zdravlje i uljepšavanje kože lica i tijela.

Bogatstvo sastava morske soli

Morska je sol neobično bogata različitim sastojcima. Sadrži osamdesetak različitih minerala, elemenata u tragovima, karbonata i sulfata. U njoj su prisutni i kalcij, kalij, brom, natrij, mangan, magnezij, jod, željezo, fluor i silicijeva kiselina. Sol iz Mrtvog mora sadrži i vrlo visok postotak magnezija, važnog minerala kada je riječ o ljepoti i zdravlju. U jednoj litri soli ima ga čak 40 grama.

Topla kupka s morskom soli ima relaksirajući učinak i opušta napete mišiće.

Morska sol ima svojstva antiseptika i antihistamina, zbog čega je blagotvorna kod kožnih alergijskih reakcija. National Pediatric Hospital već dugi niz godina uspješno koristi kupke s morskom soli za liječenje i ublažavanje alergija. Zbog svojih sastojaka, morska sol potiče metabolizam i izlučivanje štetnih tvari. Također potiče izlučivanje viška vode iz kože i vezivnog tkiva, čime se sprječava nakupljanje suvišne tekućine. Koža tako postaje jača, glatka, čvršća, mekša i zdravija. Minerali iz soli vežu se uz stanice kože, pa ona postaje sjajnija i baršunasta. Iz istih razloga, kupke s morskom soli potiču mršavljenje i dovode do uklanjanja ili smanjenja celulita te regeneriranja kožnog tkiva. Zbog toga imaju i anticelulitni i anti-aging učinak.

Višestruko pozitivan učinak

Morska sol djeluje blagotvorno i na upalne procese. Poboljšava cirkulaciju i prokrvljenost kože; omekšava grubu i ispucanu kožu na rukama, laktovima i stopalima.

Kupka od morske soli ima višestruki pozitivan učinak ne samo na kožu, nego i organizam u cjelini.

Topla kupka potiče funkcije organa koji filtriraju i izlučuju štetne tvari iz organizma, kao što su jetra, bubrezi i koža. U toploj vodi podiže se temperatura tijela, pa se nataložene štetne tvari počinju gibati preko limfe i krvotoka prema površini. Sol, zahvaljujući kojoj obična voda postaje morska, olakšava taj proces i izlučivanje. Dakle, kupke s morskom soli potiču izmjenu tvari i čišćenje od štetnih sastojaka, ne samo kože i vezivnog tkiva, nego i cjelokupnog organizma.

Relaksirajuće kupke

No, kupke od morske soli nisu samo melem za tijelo, već imaju pozitivan utjecaj i na stanje našeg duha. Relaksiraju i osvježavaju psihički i fizički, potiču pozitivne osjećaje, posebno zahvaljujući visokom postotku magnezija. A magnezij dokazano djeluje u borbi protiv stresa.

Kupke s morskom soli preporučuju se kod mnogih stanja, posebice kod:

  • artritisa
  • artroze
  • neuroze
  • stresa
  • bronhitisa
  • astme
  • psorijaze

Kupke od morske soli

Preporuča se napraviti kupka od morske soli barem jednom tjedno. Za učinkovitu kupku otopite 300 – 500 gr morske soli (najbolje iz Mrtvog mora) u vrućoj vodi. Polako dodajte hladnu vodu, tako da postignete optimalnu temperaturu (od 35 do 37 °C). Neka opuštanje u kadi traje 20 – 30 minuta i nemojte zaboraviti na kožu lica. Uzmite ručnik, namočite ga u slanoj vodi i stavite na lice. Nakon kupke,provedite još oko 30 minuta u miru.

Kako biste pospješili učinak kupki od morske soli, vodi za kupanje možete dodati i čista eterična ulja. Odaberite ih u skladu sa željenim efektima. Primjerice, u slučaju nervoze ili ako imate poteškoća sa spavanjem, vodi za kupanje, u kojoj ste otopili sol, dodajte ulje melise, baldriana ili lavande. Želite li potaknuti prokrvljenost kože i cjelokupnog organizma, dodajte ulje ružmarina ili trnine. U razdoblju prehlada i različitih infekcija dišnih putova, kupki od morske soli možete dodati ulje eukaliptusa, timijana ili pinije. Za relaksirajuću ljubavnu kupku, u keramičkoj posudi izmiješajte 200 grama morske soli s 30 kapljica ulja sandalovine, po 10 kapi ulja lavande i muskata, 2 kapi ulja ruže i 5 kapi ulja ylang-ylang.

Kupke za stopala

Kupka za stopala može djelovati gotovo jednako regenerirajuće na tijelo kao i klasična, ležeća kupka. Uglavnom se koristi kod problema s cirkulacijom, bolova u stopalima, problema sa gljivicama, ali i kod općeg umora i bezvoljnosti.

Bolne noge možete osvježiti kupkom za stopala načinjenom od šalice morske soli u koju dodajte 3 kapi paprene metvice i 2 kapi lavande .

Ako ste kronično umorni i iscrpljeni, možete si pomoći osvježavajućom kupkom za stopala: pomiješajte šalicu krupne morske soli s 3 kapi eteričnog ulja bijelog bora i 2 kapi limuna. Želite li napraviti antibakterijska kupku, pomiješajte šalicu krupne morske soli s tri do četiri kapi eteričnog ulja čajevca i lavande.

Kako bi koža vaših stopala bila nježna i mekana, prije kupke napravite ovaj jednostavni piling. Šaku kuhinjske morske sol pomiješajte sa žlicom maslinova ulja i tom smjesom dobro istrljajte stopala prije kupke.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads