Terapija povišenim ležajem poznata je i kao IBT terapija (Inclined Bed Therapy). Ova jednostavna, besplatna, a vrlo efikasna metoda liječenja sa sobom nosi brojne dugoročne zdravstvene dobrobiti. Oduševljeni korisnici diljem svijeta svjedoče o njezinim pozitivnim učincima na zdravlje i kvalitetu života.
IBT terapija temelji se na vrlo jednostavnom principu – podizanju gornje strane kreveta za oko 15 cm, čime se postiže nagib ležeće površine pod kutom od pet stupnjeva horizontalno.
Zdravstvene dobrobiti ovog položaja spavanja su poboljšanje cirkulacije i pojačana detoksikacija tijela.
Smatra se da je ova metoda liječenja primjenjivana još prije 5 tisuća godina u drevnom Egiptu. Naime, kreveti otkriveni u grobovima faraona bili su do 15 cm povišeni na uzglavlju. Čak su i ležajevi robova napravljeni od blata bili podignuti u istoj mjeri.
Krajem prošlog stoljeća terapiju povišenim ležajem popularizirao je izumitelj, znanstvenik, i nezavisni medicinski istraživač Andrew K. Fletcher. Odmah nakon Fletcherovog otkrića ovu metodu liječenja podržali su i mnogi drugi svjetski stručnjaci iz područja alternativne medicine.
Svi oni dijele isto mišljenje: Niti jedna druga terapija ne može ponuditi toliko zdravstvenih beneficija s tako malo sredstava.
1. Pospješuje cirkulaciju i detoksikaciju
Zdravstvene dobrobiti ovog položaja spavanja su mnogobrojne. U najznačajnije se ubrajaju poboljšanje cirkulacije i pojačana detoksikacija tijela. Gravitacija uslijed povišenog položaja tijela tijekom ležanja pospješuje protok tjelesnih tekućina što postupno dovodi do regeneracije i ozdravljenja stanica.
Nadalje, uslijed spavanja na povišenom ležaju tijelo se brže i jače zagrijava što pridonosi pojačanom znojenju i detoksikaciji organizma putem kože.
2. Rješava problem apneje i hrkanja
Apneja je ozbiljan poremećaj disanja koji se javlja tijekom spavanja, a karakteriziraju ga periodi prestanka disanja. Za vrijeme spavanja smanjuje se tonus mišića koji pridržavaju meko nepce, resicu, jezik i krajnike. Uslijed opuštanja tih mišića dolazi do zapadanja baze jezika, nepca, resice ili stražnjeg zida ždrijela te djelomičnog ili potpunog zatvaranja dišnog puta.
Slično je i s hrkanjem koje se javlja tijekom spavanja u ravnom položaju, na leđima. U tom položaju mišići čeljusti i ždrijela su opušteni, grlo se sužava, jezik također pada unatrag, te stvara otpor protoku zraka, što u konačnici rezultira hrkanjem.
Stručnjaci se slažu da spavanje na povišenom ležaju može biti učinkovito rješenje za ove probleme. U povišenom položaju spavanja gravitacija sprječava opuštanje jezika, nepca ili resice unatrag, a time i blokiranje, odnosno zatvaranje dišnih putova.
3. Pomaže kod dijabetesa
Provedene studije dovele su do naznaka da bi terapija povišenim ležajem mogla biti učinkovita u smanjenju razine šećera u krvi.
Pozitivni rezultati kod sudionika istraživanja potvrđeni su već nakon terapije od osam tjedana, a prema tvrdnjama stručnjaka u slučaju dijabetesa nužna je terapija u trajanju od minimalno šest mjeseci. Terapija povišenim ležajem u kombinaciji s učinkovitim alternativnim lijekovima i urednim načinom života mogla bi u budućnosti donijeti olakšanje oboljelima od ove bolesti.
4. Ublažava GERB
Terapija povišenim ležajem dokazano pomaže kod problema GERB-a (gastroezofagealna refluksna bolest) koji nastaje uslijed vraćanja sadržaja želuca i dvanaesnika u jednjak. Tijekom ležanja na povišenom ležaju djelovanje gravitacije pridonosi zadržavanju kiselih želučanih sokova u želucu, odnosno sprječava njihovo vraćanje u jednjak.
Uz održavanje optimalne tjelesne težine te izbjegavanje nikotina, masne i začinjene hrane, u današnje vrijeme gotovo svi liječnici svojim pacijentima koji pate od GERB-a savjetuju i spavanje na povišenom uzglavlju.
5. Smanjuje učestalost noćnog mokrenja
Uz mnoštvo ostalih beneficija, povišen položaj spavanja učinkovito rješava problem učestalog noćnog mokrenja. U članku “Dispelling the Night-Time Frequent Urination” Andrew K Fletcher je izjavio:
Jedan od učinaka gravitacije na tijelo u povišenom položaju je dodatno zagrijavanje tijela, a to povećava isparavanje iz dišnih puteva i kože te smanjuje količinu urina koju proizvodimo.
Tijekom mog istraživanja kuta pod kojim spavamo, radio sam s mnogim ljudima koji pate od cijelog niza bolesti, uključujući multiplu sklerozu. Kod oboljelih od ove bolesti potvrđena je smanjena učestalost noćnog mokrenja u gotovo svakom pojedinom slučaju, a bilo ih je mnogo.
6. Usporava starenje
Na temelju dosadašnjih iskustava u primjeni ove terapije Andrew K. Fletcher sa sigurnošću tvrdi da je klasičan položaj spavanja jedan od uzročnika prijevremenog starenja. U skladu s tim uvjerenjem IBM terapiju u svojim predavanjima nerijetko naziva i “fontana mladosti”.
Prema Fletcheru gravitacija igra važnu ulogu u usporavanju procesa propadanja stanica, a time i starenja. Osim toga, njegova istraživanja potvrđuju da se nakon spavanja na povišenom ležaju znatno smanjuju natečenost i podbuhlost lica i očiju, a koža postaje čvršća i zategnutija, što dodatno pridonosi mladolikom izgledu.
Prema mišljenju Fletchera, nedostatak gravitacije je razlog zbog kojeg astronauti u svemiru stare deset puta brže nego na zemlji. I NASA je svojevremeno objavila rezultate jednog od svojih istraživanja koji su potvrdili da astronauti u svemiru ubrzano stare upravo zbog nedostatka gravitacije.
Ostale dobrobiti ove terapije
Terapija povišenim ležajem još uvijek se istražuje, ali je već sada princip njezinoga djelovanja sasvim jasan. Ključ ove terapije je povećanje sposobnost tijela za obnovom vlastitih stanica na prirodan način, bez korištenja štetnih kemikalija ili drugih tvari. Korisnici koji primjenjuju ovu metodu iznijeli su dugačak popis zdravstvenih poboljšanja.
Prema njihovim izvješćima IBM terapiju se može smatrati pravim lijekom, odnosno prirodnom, neškodljivom i jeftinom metodom za liječenje ili ublažavanje sljedećih tegoba i bolesti:
- Parkinsonova bolest
- multipla skleroza
- cerebralna paraliza
- ozljede leđne moždine
- kratkoročan gubitak pamćenja
- srčane i respiratorne tegobe
- visoki krvni tlak
- psorijaza
- tromboza
- proširene vene
- edemi
- oštećenje očnog živca
- infekcije mjehura
- inkontinencija
- skolioza i bolovi kralježnice
- gangrena
- poremećaj metabolizma
- akne
- nesanica
IBT terapija u vlastitom domu
Zanima vas možete li ovu terapiju sami provoditi u vlastitom domu? Odgovor je, naravno, da! Sve što vam treba jest odgovarajući predmet, pomoću kojega ćete podignuti gornju stranu kreveta. Savjetuje se da za početak visina na koju ćete podići krevet ne prelazi 5-7 cm. Nakon što se vaše tijelo privikne na ovaj položaj, postepeno povećavajte visinu sve do 15 cm.
Druga, ne toliko efikasna metoda je klinasti jastuk. Uz pomoć ovog jastuka ublažava se problem pojedinih tegoba kao što su hrkanje ili apneja, ali za razliku od terapije povišenim ležajem, njegova primjena ne djeluje na širok spektar bolesti.
Napomena
Početni bolovi u mišićima mogu trajati od 1 do 8 dana, ovisno o nagibu. Glavobolja koja može potrajati od 5 do 10 dana, ovisno o nagibu, a rezultat je nagle detoksikacije.
Poboljšanje ne mora nastupiti odmah. Promjene se mogu osjetiti nakon tri do četiri tjedna, a u pojedinim slučajevima i tek nakon nekoliko mjeseci.
Ako u tijelu imate kirurški ugrađen strani predmet (npr. stent) prije primjene IBT terapije konzultirajte se s vašim liječnikom.
Osobe koje pate od hipermobilnog sindroma trebaju biti na oprezne s korištenjem ove terapije.
Spavanjem do zdravlja: znate li koliko sati sna je dovoljno?
Umor i nesanica znakovi su slabog imuniteta
Dr. Meri Bura: Zašto i kako dolazi do nesanice? (1. dio)