Prepoznajte je li vam tijelo prepuno toksina

Toksini u naše tijelo ulaze iz raznih izvora: unutarnjeg i vanjskog onečišćenog zraka, pušenja, pesticida, hrane koja sadrži umjetne sastojke i mnogih drugih. Često se dogodi da toksini ne napuste tijelo već se samo gomilaju u njemu. A da je tijelo puno toksina, možete prepoznati pomoću idućih 10 znakova. Muči li vas i samo jedan od ovih simptoma, on može upućivati na preveliku količinu toksina. A osjećate li ih više od 3 možete biti sigurni da je vašem tijelu potrebna detoksikacija.

Tijelo od toksina možete pročistiti i pomoću napitaka za brzu detoksikaciju koji će ‘potjerati’ kalorije i ubrzati probavu.


1. Nesanica

Nakupljanje toksina (naročito nakupljanje estrogena) uobičajeni je uzrok nesanice. Imate li problema sa spavanjem, to može značiti da biste trebali pročistiti jetru. Naime, nesanica je često povezana s problematičnom jetrom. Napici od brokule, cvjetače i sličnog povrća pomoći će u njenom čišćenju.

2. Letargija

Budite li se umorni i tromi, a osjećaj letargije prati vas kroz cijeli dan, svakako biste trebali razmisliti o detoksikaciji. Pokušavate li nedostatak energije nadoknaditi stimulansima kao što su kofein i taurin samo ćete pogoršati problem. Naime, nakon kratkotrajnog osjećaja veće budnosti, dolazi do naglog pada tog osjećaja nakon čega ćete se osjećati još umornije nego prije.

3. Glavobolje

Kronične glavobolje koje se stalno vraćaju mogu upućivati na preveliku količinu toksina u tijelu. Zadržavanje toksina jedan je od najvećih uzroka tenzijskih glavobolja i migrena. Treba znati da se tijekom procesa detoksikacije glavobolje mogu pogoršati, ali nakon što detoksikacija završi trebale bi u potpunosti nestati ili barem biti znatno smanjenje.

4. Problemi s kožom

U uklanjanju toksina iz tijela organizmu pomaže i najveći organ, koža. Ukoliko glavni organi za uklanjanje toksina ne rade kako bi trebali, tada u pomoć uskače koža. Da se tijelo pokušava očistiti od toksina možemo prepoznati po neuobičajenim stanjima kože, poput osipa i bubuljica, odnosno akni. Mnogi problemi s kožom ukazuju na to da organizam treba čišćenje.

5. Žuti ili bijeli jezik

Jezik je važan pokazatelj u otkrivanju količine toksina u tijelu. Hrana koja u sebi sadrži toksine može poremetiti delikatnu sluz probavnog sustava, što uključuje i jezik. Ako je na površini jezika vidljiv bijeli ili žuti sloj, gotovo je sigurno da se probavni sustav bori protiv toksina.

6. Nakupljanje masnog tkiva na trbuhu

Toksini koje unosimo kroz hranu i piće, ali i toksini koje udišemo, mogu pospješiti nakupljanje masnog tkiva na trbuhu. To se događa zato jer mnogi toksini koji se zadrže u tijelu dospiju u abdomen i ostanu ondje. Mogu se ukloniti jedino detoksikacijom.

7. Osjetljivost na mirise

Ukoliko snažno reagirate na bilo koje mirise, znači da vam tijelo šalje signal da je opterećeno kemikalijama. Ovaj simptom često može biti praćen i glavoboljom i mučninom.

8. Bolovi u mišićima

Otrovi bukvalno “jedu” mišiće i zglobove. Ukoliko stalno trpite bolove u muskulaturi, a oni ne prolaze ni kada ste fizički aktivni, trebalo bi da se preispitate čime trujete tijelo.

9. Promjene u tjelesnoj težini

Ako se redovno rekreirate i ograničili ste kalorijski unos, ali ipak ne mršavite, problem bi mogao biti u nagomilanim toksinima u organizmu. Otrovi koje unosimo u tijelo djeluju i na hormone i to je razlog zašto tjelesna težina može naglo rasti ili padati. Potreban je detoks zdravim namirnicama i što veći unos vode (ne mineralne).

10. Osjećaj vrućine

Jedan od prirodnih načina na koji tijelo izbacuje toksine je znojenje. Kada je u tijelu previše toksina ono će se ‘pregrijati’ pokušavajući ih izbaciti znojenjem. Zbog toga konstantno možete imati osjećaj vrućine, čak i onda kada je vani hladno.


2 napitka za brzu detoksikaciju

Tijelo od toksina možete pročistiti i uz ova dva napitka za brzu detoksikaciju koji će ‘potjerati’ kalorije i ubrzati probavu.

Narančin sok s limunom i medom

Sastojci:

  • 4 iscijeđene naranče
  • 1 čajna žličica limunovog soka
  • 1 čajna žličica meda


Frape od naranče

Sastojci:

  • 2 iscijeđene naranče
  • 2 dcl jogurta
  • 1 banana
  • 1 čajna žličica limunovog soka
  • 1 čajna žličica meda

Sok možete popiti ujutro na prazan želudac te između obroka, a frape može biti izvrsna zamjena za međuobrok ili večeru.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads