Kako ublažiti noćne strahove kod djece i odraslih

Vašem djetetu usred noći događa se nešto neobično: odjednom počne vikati i trzati se, srce mu nenormalno tuče, znoji se te je na njegovu licu jasno vidljiv intenzivan strah? Pati li vaše dijete (ili možda vi) od noćnih strahova, ne očajavajte. Postoje prirodna rješenja koja pomažu kod ovog problema.

Noćni strahovi spadaju u skupinu tzv. parasomnija ili poremećaja u spavanju, baš kao i mjesečarenje i paraliza u snu. Noćni strahovi kod djece i odraslih javljaju se u 3. i 4. fazi dubokog sna, obično sat-dva nakon odlaska na spavanje. Kada dijete u snu počne vikati i zapomagati ili pak sjedne u krevetu široko otvorenih očiju, zaprepaštenom roditelju čini se da je ono budno, iako zapravo nije.

Nakon epizode noćnih strahova dijete će normalno zaspati i sutradan se toga neće ni sjećati. Ono što možete jest biti uz njega i uputiti mu neke nježne riječi.

Noćni strahovi kod djece

Noćni strahovi nisu isto što i noćne more. Noćne more su ružni snovi koje sanjamo pred jutro (u REM fazi sna) i sutradan ih se živo sjećamo. Za razliku od noćnih mora, noćni strahovi odvijaju se u prvom dijelu noći, u non-REM fazi. U njima nema snova, samo je prisutan osjećaj golemog straha i panike bez određene vizije ili sna koji bi to izazvao.

Noćni strahovi mogu se pojaviti u bilo kojoj dobi, iako su najčešći oko treće godine, a procjenjuje se da ih doživi od 3 do 6 posto djece. Strahovi najčešće nestaju poslije 12. godine života.

Noćni strahovi češće će javljaju kod djece koja:

  • kasno odlaze na počinak
  • preskaču kratko dremuckanje tijekom dana
  • imaju neki oblik vrućice
  • prije spavanje uzimaju stimulanse, poput kave
  • jako su umorna

Kako god bilo, ako ste roditelj čije dijete upravo proživljava noćne strahove, prvo duboko udahnite, provjerite da je vaše dijete na sigurnom, budite uz njega i znajte da će s njime sve biti u redu. Djeca jednostavno s vremenom prerastu te noćne strahove.

Noćni strahovi kod odraslih

Što se tiče odraslih, procjenjuje se da od noćnih strahova pati njih više od 2 posto. Kod većine osoba već samo uklanjanje uzroka noćnih strahova, poput umora, stresa i pretjeranog unosa kofeina, rješava probleme sa snom. Ponekad je dovoljno i promijeniti vrijeme odlaska na počinak ili ozračje u spavaćoj sobi te izbaciti stimulanse da bi noćni strahovi potpuno nestali.

Ipak, kada su noćni strahovi kod odraslih povezani s nekim dubljim mentalnim problemima kao što su PTSP, apneja, depresija, bipolarni poremećaj…, treba poduzeti i ozbiljnije korake te rješavati upravo ono što se krije u podlozi strahova.

Noćni strahovi mogu se pojavljivati i zbog učestalih migrena, ozljeda glave, uzimanja lijekova, primjerice za depresiju i visoki krvni tlak, ozbiljnog manjka sna i sl.

Kako na prirodan način eliminirati noćne strahove kod djece i odraslih

1. Uvedite rutinu ranijeg odlaska na počinak

Ako vaše dijete nešto kasnije odlazi na počinak i pati od noćnih strahova, pazite da odsad ranije ide u krevet, to znači barem 15-20 minuta ranije nego obično. Vodite računa i o tome da svaku večer prije spavanja ima neku umirujuću rutinu koja će ga pripremiti za spavanje – to može biti čitanje priče ili slušanje neke umirujuće glazbe, uspavanke i sl.

Napomena

Ako dijete tijekom nekoliko tjedana ima učestale noćne strahove, prakticirajte ovo – nježno ga probudite svaku večer 15-30 minuta prije početka noćnih strahova (oni se obično odvijaju u isto vrijeme). Takvo isplanirano buđenje zaista je pomoglo mnogim roditeljima.

Nakon što dijete nakratko probudite, ono će se jednostavno okrenuti na drugu stranu i nastaviti normalno spavati, a noćni strahovi će izostati. Obično je dovoljno tjedan dana takvog planiranog buđenja da bi se ciklus noćnih strahova „razbio“.

2. Stvorite ugodno ozračje u spavaćoj sobi

Za osobu koja pati od noćnih strahova jako je važno stvoriti ugodno ozračje u sobi. To znači i da bi trebalo nabaviti udoban krevet s anatomskim madracem i jastukom te u sobu postaviti ugodno svjetlo.

Važna je i temperatura u spavaćoj sobi, koja bi trebala iznositi od 15 do 20 Celzijevih stupnjeva. Također, svjetla od elektroničkih uređaja i kompjutora ometaju san tako da bi sve te uređaje i gadgete trebalo ukloniti iz sobe. Spavaća soba namijenjena je samo spavanju. Pazite i na kvalitetu zraka u spavaćoj sobi. Redovito prozračujte i provjetravajte spavaću sobu.

3. Povećajte unos hrane bogate triptofanom, kalcijem i magnezijem

Kako biste poboljšali kvalitetu sna, važno je i da konzumirate hranu koja povećava razine triptofana. Riječ je o aminokiselini koja sudjeluje u sintezi bjelančevina. Triptofan regulira lučenje serotonina, hormona sreće, i melatonina, hormona zaduženog za dobar san. Među takve namirnice bogate triptofanom spadaju orašasto voće, sjemenke, leća, patlidžan, grah, špinat, slanutak, raštika, heljda, marelica, banane, salata.

Također, jedite i namirnice bogate kalcijem, poput brokule, mahunarki i badema. Ovaj mineral, naime, pomaže stanicama mozga da bolje iskoriste triptofan. Pazite i na dostatan unos magnezija jer taj mineral omogućuje dublji i kvalitetniji san. Hrana koja ga sadrži: bučine sjemenke, bademi, špinat, indijski oraščići, tamna čokolada.

4. Koristite mješavinu eteričnih ulja za dobar san

Studije su pokazale da eterična ulja mogu unaprijediti kvalitetu sna.

Napravite sami mješavinu ovih ulja za dobar san:

Pomiješajte 20 kapi eteričnog ulja lavande,

20 kapi ulja tamjana,

20 kapi ulja cedra

20 kapi ulja bergamota pa time napunite malu tamnu bočicu i dobro protresite.

Prije odlaska na počinak u uljni difuzor ukapajte 10 kapi ove mješavine. To će pridonijeti vašoj relaksaciji i ugodi te ćete zahvaljujući tome bolje i ugodnije spavati. Ova je uljna mješavina pogodna i za djecu i za odrasle.

5. Isprobajte umirujuće čajeve i tinkture

Pasiflora je biljka koja izvrsno djeluje kod teškoća sa spavanjem. Pomaže kod anksioznosti, umiruje živčani sustav te poboljšava kvalitetu sna. Česti je sastojak čajeva za smirenje, kao i valerijana i matičnjak, a pogodna je i za djecu. Možete je piti u obliku čaja ili pak uzimati tinkturu od pasiflore.

Valerijana je također biljka koja donosi čvrst i krepak san pa možete piti čaj od valerijane ili pak ekstrakt. Za djecu i njihov miran sat birajte i umirujuću, nježnu kamilicu.

6. Uvedite vježbanje u vaš dnevni raspored

Vježbanjem ćete smanjiti razine stresa i anksioznosti koji ometaju vaš i djetetov san. No, najbolje je da to prakticirate u jutarnjim satima ili najkasnije tri sata prije odlaska za spavanje.

Naime, vježbate li prekasno, to bi kod vas (ili djece) moglo izazvati pretjeranu budnost. Bilo da odaberete trčanje, tenis, satove plesa, jahanje i sl., nećete pogriješiti. Sve to pridonijet će vašem dobrom snu i smanjiti rizik od noćnih strahova.

 

Kako ublažiti nesanicu koja je ovih dana puno češća

Spavanjem do zdravlja: znate li koliko sati sna je dovoljno?

Mango – čaroban lijek za spavanje

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads