Patite od artritisa, gihta ili reume? Najteže vam padaju hladni zimski dani jer se tada osjećate jako ukočeno i zglobovi su vam natečeni i bolni? Sve to uvelike narušava kvalitetu vašeg života. Vrijeme je da, ako to još uvijek niste, u svoju svakodnevnu rutinu uvedete ispijanje superzdravih protuupalnih čajeva.
Određene vrste biljnih čajeva obiluju antioksidansima te znatno smanjuju oksidativni stres i upale u organizmu, stoga su idealan izbor za osobe koje pate od upala. Njihovom redovitom konzumacijom smanjit će se natečenost zglobova i poboljšati pokretljivost. Uz njih ćete biti puno poletniji.
Otkrivamo vam 6 izvrsnih čajeva, od kojih neke vjerojatno već imate kod kuće. Za još bolji učinak, čajeve kombinirajte i s protuupalnom hranom, koja uključuje sezonsko i bobičasto voće bogato antioksidansima, tamnozeleno lisnato povrće, obilje začina, poput luka i češnjaka, te korjenasto povrće.
I ne zaboravite na kretanje, koje je za vaše zglobove važno baš kao što je plućima važan kisik!
Najbolji protuupalni čajevi
1. Čaj od đumbira
Ovaj egzotični korijen sadrži protuupalne tvari gingerol i shogaol. Studije su pokazale da đumbir može ublažiti ozbiljnu upalu i bolove koji se javljaju kod reumatoidnog artritisa te da može pomoći i u prevenciji drugih teških kroničnih oboljenja.
Kako se priprema
Premda đumbir možete kupiti u vrećicama, najbolji je ipak svježi korijen. Uzmite komadić korijena đumbira, ogulite ga, naribajte u šalicu te prelijte vrućom vodom.
Ostavite da odstoji 10-ak minuta pa procijedite. Naribani đumbir možete i pojesti.
Za jači protuupalni učinak, svježi đumbir prokuhajte 10-30 minuta. Kad je čaj spreman za konzumaciju, po želji dodajte u njega malo svježe iscijeđenog limuna i meda.
2. Zeleni čaj
Popularnost zelenog čaja diljem svijeta ništa ne može nadmašiti. Ovaj je napitak poznat po svojim protuupalnim i antioksidativnim svojstvima, koje ima zahvaljujući polifenolima katehinima (osobito epigalokatehin-galat).
Zeleni čaj poboljšava i cirkulaciju te čuva zdravlje vašeg srca. Želite li snažnije protuupalno djelovanje, odličan izbor za vas je matcha zeleni čaj.
Kako se priprema
Stavite vrećicu kvalitetnog zelenog čaja ili čaja u listićima u čajnik pa zagrijte vodu na maksimalno 80 Celzijevih stupnjeva (voda ne bi trebala zavreti).
Na taj način očuvat ćete aktivne tvari prisutne u zelenom čaju. Ostavite listiće da odstoje u vrućoj vodi nekoliko minuta pa procijedite. Neposredno prije konzumacije dodajte malo soka od limuna i meda.
Kuhate li matcha zeleni čaj, u zdjelicu dodajte 1 žličicu matcha praha pa prelijte sa 60 ml gotovo kipuće vode.
Zatim uzmite metlicu za matcha čaj pa oko 1 minutu miješajte pokretima u obliku slova M kako bi se čaj lijepo zagustio i zapjenio. Na kraju dodajte još 120 ml vruće vode i čaj je spreman za konzumaciju.
3. Čaj od kurkume
Uz đumbir i zeleni čaj, kurkuma je jedan od najmoćnijih protuupalnih čajeva, i to zahvaljujući kurkuminu. Upravo taj aktivni sastojak, pokazala su istraživanja, smanjuje upalne markere.
Ovaj ljekoviti korijen žute boje vrlo se često primjenjuje u ayurvedskoj medicini.
Kako se priprema
Čaj od kurkume dostupan je u vrećicama, no možete ga pripremite i od sušene kurkume u prahu koju već vjerojatno imate u svojoj kuhinji.
U zdjelu ili lonac stavite 1-2 žlice kurkume u prahu pa ulijte 4 šalice vruće vode. Ostavite da odstoji 10-ak minuta.
Među ayurvedskim napitcima jako je popularno i zlatno mlijeko od kurkume, koje se najčešće priprema s dodatkom mlijeka ili kokosova mlijeka, papra, meda i još nekih začina po želji.
4. Yerba mate čaj
Yerba mate sadrži polifenole i saponine koji podižu imunitet te pružaju potporu organizmu u obrani od bolesti.
Ovaj superzdravi čaj usto obiluje nutrijentima, vitaminima, mineralima i aminokiselinama. Studije su pokazale da ovaj čaj ima snažna antioksidativna svojstva te da štiti DNK od oksidativnih oštećenja.
Kako se priprema
Zagrijte 300 ml vode na 100 stupnjeva pa dodajte 1 žličicu yerba mate čaja. Ostavite nekoliko minuta pa procijedite.
5. Čaj od šipka
Plod divlje ruže, poznatiji kao šipak, obiluje vitaminom C i drugim protuupalnim sastojcima. Idealan je za hladne zimske dane te vam pruža savršenu zaštitu od infekcija, odnosno upala.
Studija je pokazala da se konzumacijom ovog čaja tijekom tri mjeseca mogu znatno ublažiti bolovi uzrokovani upalom te zakočenost zglobova kod artritisa.
Kako se priprema
2 žlice osušenog šipka prelijte kipućom vodom. Ostavite da odstoji oko 5 minuta pa procijedite. Zasladite po želji medom ili nekim drugim prirodnim zaslađivačem.
6. Čaj od kamilice
Koji čaj ima tako nježan okus da je pogodan i za djecu i toliko moćna svojstva kad je riječ o upalama i smirivanju cijelog organizma? Naravno, radi se o kamilici. Jeste li znali da se kamilica već više od pet tisuća godina koristi kao čaj za umirenje i dugovječnost?
Osim što donosi smirenje živčanom sustavu, kamilica smanjuje i bolove, crvenilo i natečenost, koji su česti znakovi upalnih procesa. Cvjetovi kamilice mogu se kao oblozi nanositi i na kožu kako bi se smanjile upale.
Kako se priprema
Osim u čajnim vrećicama i rinfuzi, kamilica se može uzimati i u obliku ekstrakta ili pak tinkture. Ekstrakt kamilice zapravo sadrži najviše protuupalnih tvari.
Uzimate li kamilicu kako biste smanjili upale u organizmu, preporuka je konzumirati 1-4 šalice čaja na dan.
Čaj od kamilice – snažan saveznik štitnjače
Šalica čaja – prva linija obrane od viroze i gripe
Imunitet djece ojačajte prirodnim putem
5 biljnih čajeva za brzopotezni detoks
Čaj od origana – pomoć kod kašlja, glavobolje i bolova u leđima