Iako je farmaceutska industrija smatra nelojalnom konkurencijom, a znanstvena zajednica nedovoljno provjerenom, mnogobrojni zagovornici homeopatije nastoje omogućiti njenu dostupnost i pravo na izbor svima koji to žele. No, što je, ustvari, homeopatija?
Sama riječ homeopatija nastala je od grčkih riječi hómoios (isti) i páthos (bol), što potvrđuje i način njezine primjene – izazivanje istovrsnih problema koji potom rješavaju njihov nastanak. Vrsta je to alternativne medicine koju je u 18. stoljeću utemeljio njemački liječnik Christian Friedrich Samuel Hahnemann (1755-1843) .
Glavni moto homeopatije je “Slično se liječi sličnim”.
Evo nekoliko jednostavnih primjera. Ako vas opeče kopriva (Urtica urens), na tijelu će vam se pojaviti bolni crveni plikovi, a istoimeni homeopatski pripravak koji sadrži minimalnu razrijeđenu dozu koprive, izliječit će ekceme. Ili, ako vas, npr. ubode pčela, na mjestu uboda pojavit će se bolni crveni otok, a moguće su i teškoće s disanjem i oticanje grla. Homeopatski pripravak Apis mellifica izliječit će sve posljedice nastale ubodom pčele. Još je jedan primjer. Prekomjerna konzumacija kave često dovodi do pretjerane aktivnosti uma i tijela, kao i do nesanice, a što će izliječiti homeopatski pripravak Coffea cruda.
Homeopatski pripravci najčešće se pojavljuju u obliku granula, ali mogu biti i u obliku tableta, masti ili kapi.
Pri izboru adekvatnog pripravka koristi se principom sličnosti, a češće se koriste za liječenje kroničnih, nego akutnih oboljenja. Kronične su bolesti one kod kojih se simptomi, koji mogu biti različiti, postupno pojačavaju, kroz duže vremensko razdoblje. Trajanje takvih bolesti uglavnom je nepoznato i najčešće ovisi samoj bolesti i stanju odnosno snazi pacijenta. Za razliku od njih, akutne bolesti imaju ograničeno trajanje i uključuju razdoblje inkubacije, pojavljivanje bolesti i na kraju, fazu oporavka.
Homeopatski pripravci naročito su prikladni za liječenje kroničnih bolesti, kao što su bolesti štitnjače, razne vrste alergija, bronhitis, astma, epilepsija i sl. Vrlo često koriste se i kod bolnih menstruacija, tegoba u menopauzi, pri upali uha, skidanja visoke temperature i prehlade. Pripravci su mineralnog, biljnog ili životinjskog porijekla, mogu se koristiti uz lijekove klasične medicine, ne izazivaju nikakve nuspojave i u potpunosti su neškodljivi. Homeopatska terapija u potpunosti mora odgovarati osobnosti pacijenta, stoga je ponekad potrebno određeno vrijeme za postavljanje točne dijagnoze i najprikladnije terapije.
Homeopatiju danas koriste kraljica Elizabeta II. i princ Charles, koji nastoji homeopatsko liječenje uvrstiti u listu liječenja pokrivenih zdravstvenim osiguranjem.
Osnovni cilj homeopatije je postizanje ravnoteže na emocionalnoj, fizičkoj i mentalnoj razini pacijenta, odnosno uspostavljanje energetske ravnoteže – homeostaze. U potpunosti se zasniva na holističkom pristupu svakom pacijentu.
U Americi se homeopatija službeno primjenjuje od 1825. godine, kada je njezinoj popularizaciji svojim preseljenjem pridonio dr. Constantine Hering (1800-1880), njemački homeopat i liječnik. Poznat i kao otac američke homeopatije, postavio je Zakonitosti izliječenja u homeopatiji koji podrazumijevaju liječenje prema sljedećim pravilima:
- od važnijih organa prema manje važnima
- odozgo prema dolje (od organa smještenih u gornjoj polovici tijela, prema organima smještenih u donjoj polovici)
- iznutra prema van
- unazad – obrnutim redoslijedom nastanka simptoma
Nakon Amerike, prihvaćena je i u Engleskoj gdje je naročito bila popularna krajem 1. svjetskog rata. Od tada, engleska kraljevska obitelj ima svog vlastitog liječnika homeopata. Homeopatske pripravke koristila je kraljica Mary, a danas je koriste i kraljica Elizabeta II. i njen stariji sin, princ Charles koji nastoji homeopatsko liječenje uključiti u liječenje pokriveno zdravstvenim osiguranjem. EU je homeopatiju regulirala posebnom direktivom, a javno zdravstveno osiguranje u većini zemalja ne obuhvaća homeopatsku terapiju, ali je u nekim zemljama (Njemačka, Švicarska) obuhvaća privatno, odnosno, dopunsko osiguranje.
Štitnjača.hr
O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.