Krastavac u službi ljepote

Nedavno smo pisali koliko su krastavci ljekoviti i vrlo učinkoviti u liječenju mnogih zdravstvenih tegoba. No njihova primjena tu ne staje. Oni su često glavni sastojci mnogih kozmetičkih preparata.

Postoji vrlo dobar razlog zašto se krastavci koriste u njezi kože. U kozmetičkim proizvodima pokazali su se kao izvrsno sredstvo protiv bora, hidratizirajući i štiteći kožu od starenja. Njegovi sastojci čiste slobodne radikale, poboljšavaju antioksidativni potencijal i sprečavaju pretjeranu proizvodnju ugljičnog oksida u situacijama rizičnima za zdravlje. Sjemenke djeluju osvježavajuće i diuretički, a sok od krastavaca koristi se kao hranjivi tonik u losionima protiv akni.

Krastavci – osvježavajući čuvari zdravlja

Toner za kožu od krastavaca

Ovo je odličan recept za blag i umirujući toner koji zateže kožu. Pomoći će vam u danima kada vam je koža nakon buđenja malo neravna.

Sastojci:

½ sjeckanog krastavca

2 jušne žlice divljeg lješnjaka

2 jušne žlice vode

Priprema:

Izmiješajte dva sjeckana neoguljena krastavca s vodom i divljim lješnjakom. Procijedite smjesu kroz finu cjediljku i pohranite u hladnjaku u čvrsto začepljenoj boci. Trebala bi vam potrajati dva do tri tjedna.

Pulpa krastavaca sadrži spojeve koji smiruju kožu, dok se u kori nalaze minerali koji jačaju tkiva.

Šampon od krastavca i limuna

Kada kombinirate hranjivu vrijednost krastavca i duboko pročišćujuća svojstva limuna rezultat će biti izvrstan šampon za suhu kosu.

Sastojci:

1 oljušteni limun

1 oljušteni krastavac

Priprema:

Sastojke smiješajte u glatku pastu. S njom operite kosu i zatim dobro isperite.

Maska za lice s krastavcem

U svojoj knjizi Biljke koje njeguju Kornelija Benyovsky Šoštarić preporučuje krastavac kao omiljeni sastojak maski za lice. Idealna je upravo u ljetnim mjesecima, lijepa je, hidratantntna, osvježavajuća i jednostavna.

Koža je u ljetnim mjesecima najviše izložena suncu i isuđivanju pa je hidratizacija itekako dobrodošla. Također, krastavac je poznat po tome što potiče obnovu kolagena pa je lice nakon češće upotrebe glatko i elastično. Ova maska iznimno dobro djeluje na kožu vrata koja je vrlo tanka i često ranje pokazuje znakove starenja. Zato se preporuča da ju nanosite na lice i na vrat te na područje dekoltea.

“Krastavci uzgojeni u organskom vrtu najbolji su izbor za izradu maske. U tom slučaju nije potrebno guliti koru jer se upravo ispod nje nalazi najviše vitamina.” Kornelija Benyovsky Šoštarić

Saastojci:

1/4 krastavca

2 – 3 žlice bijele gline

1/2 male žlice meda

Prirprema:

Narežite červrtinu krastavca s korom na kockice. Usitnite ga blenderom do konzistencije kaše. Isto možete napraviti u mužaru, ili uz pomoć obične vilice.

Kašu procijedite kroz cjediljku kako biste dobili biljni sok. Za jednokratno korištenje dovoljna je šalica soka. U zdjelu dodajte med i 2 – 3 žlice bijele gline. Koju dodajete postupno, sve dok ne postignete konzistenciju maske. Ona ne smije biti pregusta kao tijesto, ali ni previše tekuća jer se neće zadržati na licu.

Svježu masku nanesite na kožu lica, vrata i dekoltea i ostavite da djeluje 15 minuta ili sve dok se ne stvdne na licu. To je znak da je koža upila vlagu iz maske i da je možete ukoniti umivsnjem.

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads