Ukoliko ste pročitali prethodne nastavke serijala o nesanici i utvrdili kako dosad navedene mjere ne djeluju, obratite se svome liječniku. Neke od mogućih terapija za rješavanje problema nesanice donosimo u nastavku.
Inače, prema Međunarodnoj klasifikaciji poremećaja spavanja, nesanica je najčešći poremećaj. A ima ih ukupno 6.
Magnezij je zlatni mineral za rješavanje niza problema. Opušta mišiće i um i dobar je kod nemirnog spavanja. Često je u deficitu.
Dodaci prehrani, preparati i lijekovi protiv nesanice
Kalifornijski zlatni mak
– nježan preparat koji pomaže zaspati i održati san.
Valerijana
– najčešće propisivani lijek protiv nesanice i tjeskobe. Dobar je lijek, no tijelo se obično navikne na nju nakon nekoliko tjedana, pa treba mijenjati terapiju (ili još bolje izliječite uzrok nesanice!).
Melatonin
– riječ je o hormonu, pa prema tome djeluje na sve ostale hormone u tijelu i s njim treba postupati oprezno. Skraćuje vrijeme usnivanja, često se uzima za smanjenje simptoma jet leg-a, može pogoršati stanje depresije. Vrlo različito se uzima za različite tegobe. Za uravnoteženje ciklusa budnost-san uzima se od 0,3-5 mg. Protiv nesanice uzima se 2-3 mg, no po mom iskustvu često su potrebne veće doze (uvijek uz liječničku kontrolu). Protiv jet leg-a uzima se od 0,5-8mg i to nakon što e stigne na destinaciju, ne prije. Za problem buđenja uzima se 2-12 mg, a za problem usnivanja od 3-5 mg. Dakle, potrebna je pomoć stručnjaka koji će odrediti točnu dozu.
*
Matičnjak
– možete ga koristiti u tableti, kao čaj, kao kupku ili kao eterično ulje. Matičnjak opušta, smanjuje napetost, strahove, smanjuje iritabilnost i nervozu, nemir koji se osjeća u želucu, jača koncentraciju, poboljšava raspoloženje, ima divan miris.
*
Pasiflora
– dobar je za osobe koje se stalno bude tijekom noći, osjećaju opći stalni nemir i anksioznost. Može se uzimati i u većim dozama.
*
Griffonia
– sadrži 5HTP (iz kojeg se stvara serotonin). Dobra je kod teškog usnivanja, anksioznosti, depresije, pesimizma, slabe vjere u sebe, živčanosti, napetosti koja se može očitovati kroz migrene ili napetost čeljusti, kroz žudnjeu za slatkom ili slanom hranom.
*
5HTP
– riječ je o aktivnom prekursoru serotonina, što znači da diže koncentracije serotonina. Dobar je kod psihičke napetosti i svih simptoma manjka serotonina. Uzima se samo uz liječničku preporuku jer može doći u interakciju s antidepresivima.
*
CBD
– osim na spavanje, utječe i na hormone, cirkadijani ritam, osjet boli, anksioznost, apneju u spavanju… Stoga, imate li kombinirane poremećaje (što je često) preporučuje se samo uz liječničku kontrolu.
*
Hmelj
– izvrsna biljka koja djeluje na niz simptoma disbalansa estrogena. Hmelj je dobar za osobe koji pate od histeričnih napada i tjeskobe. Brzo djeluje, adaptogen je i uzima se uz nadzor stručnjaka.
*
Kombinacija hmelj i valerijana
Vitamin E
– pomaže kod sindroma nemirnih nogu, u menopauzi, kod valunga, pomaže za usnivanje, i omogućuje dublji san.
*
B complex
– smanjuju umor, pomažu kod nesanice, straha, reguliraju nivo triptofana.
*
Rhodiola
– adaptogen s kojim treba oprezno i kratkoročno.
*
Kombinacija rhodiola sa šafranom
Sladić
– uz niz drugih performansi, sladić ima i antibiotsko djelovanje (fenoli i triterpenoidi) te jako antidepresivno djelovanje. Smanjuje noćno znojenje. Njegov deglicirizirani oblik DGS najbolji je oblik za liječenje čira na želucu. Djeluje primarno na estrogen (oponaša ga) i kortizol kod adrenalnog umora (snižen kortizol ili snižen i povišen istovremeno).
U Italiji možete pronaći bombone od sladića u gotovo svim prodavaonicama. No, to ne znači da se sladić kao lijek može uzimati poput bombona, naprotiv.
*
Kalcij
– pomaže iskoristivosti triptofana u mozgu i kod nesanice. Protiv nesanice sigurno pomaže i njegov pozitivan učinak na nepravilan srčani ritam i grčeve u mišićima.
*
Kombinacija L triptofan, 1 g melatonin i vitamin B complex
Kombinacija matičnjak, hmelj i B vitamini
Kombinacija vitamina D3, vitamina E, magnezija i melatonina
Kombinacija L-teanina, ekstrakta gloga, crategusa, bakopa, korijena valerijane, magnezijev citrat, prašak višnje, ekstrakt crvene rodiole, prašak indijske komsulje, cink, kalijev klorid, ekstrakt pasiflore i ekstrakt crnog papra
Kombinacija valerijana, hmelj, pasiflora
– ako drugačije nije propisano i ako nemate kontraindikacije, prijedlog je da započnete s ovim preparatom. Uzimajte 1 tabletu prije spavanja.
*
Kombinacija hmelj i valerijana
Kombinacija magnezija, vitamina B6 i melatonina
GABA
– inhibitorni je neurotransmiter koji regulira tlak, ciklus i nesanicu. Pogodan je za osobe pod izrazitim mentalnim i fizičkim naporima, za umorne, osobe pod jakim stresom, one kojima se grče mišići, osobe s palpitacijama i paničnim napadajima, osobe koje se ne mogu smiriti, živčane su, tresu se, prejedaju, imaju vrtoglavice i sve one kojima manjka samopouzdanja… Doziranja ovise o stanju. Protiv stresa i anksiznosti uzima se 100-200 mg, dok se za visoki tlak uzima 10-20 mg. Treba uvijek uzimati u obzir nuspojave svakog lijeka, preparata ili dodatka prehrani. Nuspojave koje se mogu pojaviti kod uzimanja GABA-e su mučnina, smanjen apetit, konstipacija, mišićna slabost, umor, bolovi u trbuhu…
*
L glutamin
– povećava proizvodnju GABA-e i ponajviše se uzima za zacjeljivanje crijeva. Zdrava crijeva indirektno djeluju na sve funkcije tijela, pa tako i san. No, ima niz nuspojava, pa bi ga osobe s bolestima jetre, bubrega i Reynaud-ovim sindromom trebale izbjegavati. Najbolje je uzimati ga na prazan želudac i kroz hranu. Dobar je za akutne periode stresa. Zdravo tijelo može samo proizvesti GABA. Glutamin i glutamat su esencijalne aminokiseline za funkcije i metabolizam mozga. Glutamin je prekursor GABA-e i glutamata (ekscitatorni neurotransmiter).
*
Glicin
– inhibitorni je neurotransmiter. Dobar je kod jakog umora i jakog stresa, kod nemogućnosti smirivanja misli. Ima utjecaj i na protok žuči.
*
L teanin
– ima ga u zelenom čaju, umiruje um, opušta bez pospanosti, povećava razine dopamina, serotonina, GABA-e… Može imati nuspojave kao što su proljev ili napetost. Dobar je kod nesanice uzrokovane stalnim razmišljanjem. Može povećati razine dopamina, poboljšati raspoloženje te se zajedno s GABA agonistima može uzimati protiv anksioznosti i depresivnih stanja. Obavezna je kontrola liječnika.
*
Kombinacija L teanina, pasiflore i vitamina B
L Triptofan
– utječe na proizvodnju melatonina i serotonina koji imaju umirujuće djelovanje. Posebno smanjuje anksioznost, regulira apetit, djeluje na depresivna raspoloženja, razdražljivost i nesanicu. Ne smije se kombinirati s 5-HTP dodacima i antidepresivima. Dobar je za ublažavanje blagih poremećaja nesanice, no individualno potencijalno može imati ozbiljne nuspojave.
*
Kombinacija 5HTP Griffonia, L tirozin i glutaminska kiselina
Homeopatski pripravci: Coffea Cruda, Aconitum Nux Vomica, Nat Mur, Lachesis, Arsenicum, Sulphur, Mercurius, Staphisagria, Carcinosin….i svaki konstitucijski homeopatski lijek
Homeopatska kombinacija passiflore, valerijane, bakrenog acetata, hyosciamus nigera
Homeopatska kombinacija asafoetide, ignatie, avene sative, valerijane i argentumnitricuma
Kombinacija gloga i pasiflore
Šafran
– svježi ili u lijekovima diže raspoloženje, smanjuje nesanicu i djeluje na serotonin.
*
Proteolitički enzimi
– čiste organizam, indirektno djeluju na niz procesa poboljšavajući opće stanje organizma i poboljšavaju san. Daju se u visokim dozama individualno. Razlike u sastavu pojedinih proizvoda definiraju njihovu paletu indikacija (probavne tegobe, visoki lipidi, problemi zgrušavanja krvi, problemi štitnjače…).
*
Vitamin B12
– daje se kod jakog umora povezanog s nesanicom. Često nedostaje kod upaljenih crijeva, kod intolerancija na hranu i kod vegetarijanaca. Česti simptomi njegovog nedostatka uz umor i nesanicu su glavobolje, debljanje, vrtoglavice i slaba memorija.
*
L tirozin
– može pomoći kod anksioznosti, depresije i nesanice. No, imate li nesanicu zbog povišenog noćnog kortizola, ona može biti pogoršana L tirozinom, jer se on pretvara u adrenalin i noradrenalin.
*
Kombinacija valerijane, gospine trave i triptofana
Hidrolizirani casein
– po studijama ima odlične učinke i brzu učinkovitost na san. No, u praksi postoje jake individualne razlike. Razlika je u tome što nečije tijelo može primiti/apsorbirati i što preraditi do aktivnog učinka.
*
Fosfatidil serin
– može liječiti nesanicu, ali je i uzrokovati. Može imati nuspojave ako se ne uzima pod stručnim vodstvom.
*
D fenil alalnin
– posebno se preporuča osobama koje pate od bolova.
*
Reishi
– odličan izbor kod razdražljivih umornih ljudi sa slabim imunitetom.
*
Kora magnolije
– izaziva brzu pospanost, dobro snižava razinu kortizola, posebno budite li se vrlo rano ujutro (oko 4-5 sati).
*
Magnezij
– zlatni mineral za rješavanje niza problema. Često je u deficitu. Opušta mišiće i um i dobar je kod nemirnog spavanja. Ovisno o individualnim potrebama liječnik će izabrati za vas jedan od 7 oblika magnezija.
*
Inositol
– oblik vitamina B koji se često daje za liječenje policističnih jajnika. Može pomoći kod nesanice, primarno kod osoba koje su živčane, napete, anksiozne a to je sve često posljedica diglikemije (koju je najbolje rješiti s protokolom terapijske prehrane.
*
Maracuja
– pomaže kod blage nesanice i stresa jer je jako bogata vitaminom E. Preporučuje se posebno u menopauzi, kod prisutnih infekcija i akutnog stresa.
*
Riblje ulje, posebno ono s visokim udjelom DHA
– smiruje, djeluje protupalno, dugoročno odlično djeluje na sve funkcije mozga.
*
Agnus castus
– najbolje ga je uzimati za nesanicu uz koju idu simptomi smanjenog progesterona, a posebno kod jakog PMS-a, otečenosti i neraspoloženja.
*
Gospina trava
– gospina trava pravi je antidepresiv. No, ulazi u interakcije s mnogim lijekovima, stoga je potreban oprez kod njene primjene.
*
Taurin
– prekursor GABA-e i inhibitorni neurotransmiter koji smiruje. Može se uzimati s theaninom kod anksioznosti i depresivnih stanja.
*
Kamomila
– smiruje, a u većim dozama uznemirava i dovodi do iritabilnosti.
*
Tiamin
– sintetiziraju ga bakterije u crijevima i kod disbakterioze dolazi do njegovog manjka. Dnevno potrebna je količina tiamina za dobro raspoloženje je 1 mg. Može pomoći kod nesanice.
*
Eterična ulja, a posebno lavanda, melisa i tamjan te blender Peace & Calming.
I niz drugih.
Dr. Meri Bura: Zašto i kako dolazi do nesanice? (1. dio)
Dr. Meri Bura: Higijenske mjere i terapija protiv nesanice (2. dio)
Dr. Meri Bura: Posljedice nesanice i hormoni kao njen uzrok (3. dio)
Dr. Meri Bura: Identifikacija najčešćih uzroka nesanice (4. dio)
Dr. Meri Bura: Nesanica u praksi (5. dio)
To nisam ja – to je moja Štitnjača!