Baby lasagna (gluten free)

Bogat umak od rajčice i govedine, slojevito obložen listovima tjestenine bez glutena i bešamel umakom, obilno posipanim sirom i zatim zapečen u pećnici. Bilo da želite pripremiti lazanje za obitelj, za večeru ili kao najukusnije ručkove za zamrzavanje, ovo je recept u kojem svi mogu uživati. U ovom se receptu koristi tjestenina bez glutena, međutim metoda bi bila ista i da koristite klasičnu tjesteninu. Stoga ga slobodno prilagodite. I ako ste jedina osoba u svom domaćinstvu koja je na bezglutenskoj prehrani, obitelj ili prijatelji obožavat će i ove bezglutenske lazanje i rado će ih jesti umjesto klasičnih lazanja.

Postoji i poseban trik kako bi svi listovi lazanja bili super jer se nerijetko zna dogoditi da su listovi na vrhu tvrdi i hrskavi. Tjestenina bez glutena radi se od različitih sastojaka u odnosu na one klasične, stoga ova metoda osigurava da ispadnu savršeno. Poanta je u tome da odvojite dovoljno vremena i napravite stvarno odličan mesni umak kao bazu. Možete ubrzati postupak ako ste u stisci s vremenom, ali ako ste u mogućnosti napraviti mesni umak nekoliko sati unaprijed, tada će to stvarno pomoći da se razviju okusi.

Vidjet ćete da sam svom receptu za mesni umak dodao razno povrće. Možete ih preskočiti i neka bude jednostavno ako želite, ali njihova upotreba je izvrsna za okus i davanje dodatnih hranjivih tvari (idealno ako kuhate za djecu koja su izbirljiva oko povrća). Također pomažu u povećanju mase jela tako da ne morate koristiti veliku količinu mljevenog mesa.

Rim Tim Tagi Dim!


Baby lasagna (gluten free)

Sastojci

Za mesni umak:

  • 1 veća glavica luka
  • 2 mrkve
  • 1 štapić celera (po želji za dodatni okus)
  • 1 manja paprika (po želji za dodatni okus)
  • 75g šampinjona (po želji)
  • 3 češnja češnjaka
  • 750 g nemasnog junećeg mljevenog mesa
  • 1 žličica sušenog bosiljka
  • 1 žličica sušenog origana
  • 1 goveđa kocka – temeljac
  • 2 žlice pirea od rajčice
  • 200 ml crnog vina
  • 3 x 400 g konzerve pelata u soku
  • 1 žličica šećera
  • sol i papar

Za bešamel umak:

  • 70 g maslaca
  • 70 g glatkog ili kukuruznog brašna bez glutena
  • 700 ml mlijeka
  • crni papar
  • muškatni oraščić (po želji)

Ostalo:

  • 250 g listova za lazanje bez glutena
  • 150 g cheddar sira


Priprema:

Luk sitno nasjeckajte, a mrkvu na vrlo sitne komade. Celer i papriku također sitno nasjeckajte (ako ste ih predvidjeli).

Zatim sve stavite u veliku neprianjajuću tavu ili tavu za prženje s visokim stijenkama i poklopcem s malo maslinovog ulja. Pokrijte poklopcem i pirjajte 15 minuta na srednje jakoj vatri uz povremeno miješanje dok sve ne omekša.

Dodajte nasjeckani češnjak i miješajte, pirjajte nekoliko minuta dok ne zamiriše.
Goveđe mljeveno meso dodajte u tavu, pirjajući na srednje jakoj vatri dok ne počne rumeniti. Zatim dodajte sitno nasjeckane gljive (po želji) i pirjajte dok ne ispari višak tekućine.

Dodajte sušeno začinsko bilje, pastu od rajčice, izmrvljenu goveđu kocku i crno vino. Pirjajte dok se vino ne reducira.

Konzervirane rajčice zdrobite rukama i dodajte u tavu (po želji možete koristiti i nasjeckane, ali cijele rajčice uglavnom su kvalitetnije rajčice i bez kožice). Promiješajte ih kroz meso zajedno sa šećerom pa ostavite umak da se kuha na srednje jakoj vatri najmanje 30 minuta uz redovito miješanje. Što duže možete pirjati umak, to bolje, jer će to pomoći da se okusi razviju (idealno je 1 sat na srednjoj, a zatim na laganoj vatri. Također možete napraviti umak unaprijed i ostaviti ga da odstoji dok vam ne zatreba.

Začinite po ukusu solju i paprom, pa ostavite sa strane dok pripremate ostalo.

Priprema listova lasagna

Zagrijte pećnicu na 180C (ventilator) i pripremite veliki pleh za pećnicu – idealno 25cm x 30cm.

Mali trik za bezglutenske listove lazanja je da ih možete malo skuhati prije nego ih počnete slagati. Uzmite veliku vodootpornu zdjelu i napunite je kipućom vodom. Posložite listove lazanja tako da stoje oko ruba zdjele i da su barem do pola prekriveni vodom. Zatim ih namačite 3-4 minute prije nego što ih okrenete kako bi cijeli list omekšao. Možete ih također potpuno staviti u vodu, ali budite oprezni jer se mogu malo zalijepiti. Dok se listovi za lazanje namaču, možete napraviti bešamel umak.


Priprema bešamel umaka

Stavite maslac i kukuruzno/bezglutensko brašno u neprijanjanjuću tavu i zagrijavajte dok se maslac ne otopi. Malom pjenjačom ili drvenom žlicom pomiješajte maslac i brašno u gustu pastu i ostavite da se pirja cca 1 minutu.

Zatim dodajte mlijeko u fazama, otprilike 150-200 ml odjednom, dobro miješajući i držeći posudu na vatri. Pri svakom dodavanju umiješajte mlijeko u zapršku, a zatim snažno umutite/promiješajte kako biste osigurali da umak ostane gladak i bez grudica.

Nakon što se svo mlijeko uklopi na ovaj način, trebali biste imati gust, glatki bijeli umak. Ako još nije gust, nastavite zagrijavati i miješati da se zgusne. A ako je malo grudast, nemojte se uzrujavati. Dobro ga promiješajte, te se male grudice neće niti primijetiti u gotovim lazanjama.

Slaganje lazanja

Sada je vrijeme za slaganje lazanja! Dodajte trećinu mesnog umaka u posudu za pećenje i rasporedite ga u tanki ravnomjerni sloj. Prekrijte djelomično kuhanim listovima lazanja. Zatim prelijte jednom trećinom bešamela. Ponavljajte dok ne dobijete tri sloja mesnog umaka/lasagane listova/bešamel umaka.

Lazanje pospite naribanim sirom i pecite u pećnici 45 minuta. Isprobajte sredinu lazanja nožem kako biste bili sigurni da je tjestenina kuhana. Ako nije, ostavite još 15 minuta na 160C, a zatim poslužite! Dobar tek i Rim Tim Tagi Dim!

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads