Prije opremanja spavaće sobe trebali biste odrediti što sve bi ondje trebalo biti. Hoćete li ovu sobu koristiti samo za spavanje? Moguće je da je vaša spavaća soba mala i da u nju neće stati više od kreveta. Spavaća soba za dvije osobe bi trebala imati najmanje 12 m2, kako bi se u nju mogli smjestiti i ormari. Imate li sreće i vaša spavaća soba ima više od 12 kvadratnih metara, u spavaću sobu možete smjestiti i kutak za rad ili opuštanje. Na primjer, elegantnu fotelju, podnu svjetiljku i biblioteku.
Nemojte podcijeniti važnu ulogu posteljine u cjelokupnom dizajnu spavaće sobe.
Dobar san je temelj
Ako ste na samom početku i opremate svoju prvu spavaću sobu, usredotočite se prvenstveno na kvalitetu spavanja – odnosno na kvalitetnu konstrukciju kreveta i madraca. Uobičajene dimenzije kreveta su 160×200 i 180×200 cm. Prilikom odabira netipičnih dimenzija kreveta morate računati i s kupnjom netipične posteljine, što ponekad može biti problem. Stoga je važno razmisliti trebate li doista dimenziju koja nije standardna.
Kupnja madraca trebala bi ići ruku pod ruku s kupnjom kreveta. Prilikom odabira ne zaboravite na visinu madraca. Ona možda ne odgovara uvijek okviru kreveta te se može dogoditi da svaki put kada ustajete ili liježete, sjedate direktno na okvir, a ne na madrac kako bi trebalo. U idealnom slučaju potražite savjet od prodavača koji bi vam trebao dati kvalitetan odgovor.
Podnice
Drugi element na putu do kvalitetnog sna su podnice. Danas na tržištu već postoji mnoštvo motornih, medicinskih i najobičnijih drvenih podnica, a njihova kupnja može biti prava znanost. Međutim, mnoštvo prednosti s kojima se proizvođači doslovno natječu, može pokolebati vaše financijske ideje. Npr. mlada osoba vjerojatno neće previše iskoristiti motorne latofleks podnice ako nema ozbiljnijih zdravstvenih problema. No, pri kupnji onih najjeftinijih može vas čekati posjet salonu kreveta za samo nekoliko tjedana. Vodite računa o izboru podnice.
Prilikom kupnje obratite pozornost na broj letvica u jednoj podnici, njihovu debljinu, materijal i spojeve s konstrukcijom – jesu li elastični ili ne. Optimalan broj lamela u jednoj latofleks podnica za odraslu osobu trebao bi biti najmanje 28. Podnica s letvicama mora biti dovoljno čvrsta kako madrac ne bi visio. Funkcija podnice nije samo potporna konstrukcija za madrac, već prije svega ortopedski i ventilacijski dio kreveta.
Dizajn i stil kreveta će, naravno, uvelike utjecati na cjelokupni koncept spavaće sobe. Materijal, boja, oblik, detalji, uzglavlje, noge i tijelo kreveta – sve to određuje atmosferu spavaće sobe. Uzglavlje može biti tapecirano, izrađeno od sirovog drveta ili može imati ugrađene police na koje možete smjestiti knjigu ili postaviti lampicu. Ako uzglavlje nije dio okvira kreveta, možete koristiti niz stilskih elemenata – prikladne pločice, tapete ili izgradnju predzida od gipsanih ploča unutar kojih možete postaviti rasvjetu i niše za pohranu.
Rasvjeta spavaće sobe
Kao rasvjetu kraj ležaja možete odabrati lampice na noćnim ormarićima ili ih ugraditi izravno u zid kako vam kablovi ne bi smetali. Ne bojte se ni podnih svjetiljki koje obično posjeduju prigušivače. Oni su vrlo korisni posebno za spavaće sobe jer možete prilagoditi intenzitet svjetla prema svojim potrebama i ovisno o raspoloženju. Bit će vrlo korisni u slučaju da čitate prije spavanja.
Zbog funkcije spavaće sobe glavna rasvjeta je manje važna. No, odgovarajućim odabirom primarnog rasvjetnog tijela, odnosno stropne svjetiljke, svakako ćete upotpuniti stil prostorije. Ne zaboravite na rasvjetu raspoloženja koja spavaćoj sobi može dati ugodnu intimnu atmosferu. To mogu biti svijeće, LED trake ili svjetiljke koje se mogu prigušiti. Dobar izbor je i indirektna rasvjeta u kojoj je smjer emitirane svjetlosti okrenut npr. u strop gdje se reflektira i neizravno osvjetljava prostor.
Maksimalno iskoristite prostor ispod kreveta
Ako okvir kreveta ne uključuje izravno ladicu za pohranu, ne zaboravite (osobito u malim stanovima) iskoristiti prostor ispod kreveta. Možete ga riješiti kutijama, vakuum vrećama ili elegantnim kutijama na kotačima. Prostor ispod kreveta prikladan je, na primjer, za odlaganje sezonske odjeće.
Usredotočite se prvenstveno na kvalitetu spavanja – odnosno na kvalitetnu konstrukciju kreveta i madraca.
Tekstil u spavaćoj sobi
Svakako nemojte podcijeniti važnu ulogu posteljine u cjelokupnom dizajnu spavaće sobe. Spavaću sobu možete vidljivo učiniti ugodnom bojama i uzorcima posteljine ili dnevnim prekrivačima i ukrasnim jastucima. Tkanine prostoriji daju šarm i stvaraju ugodnu atmosferu.
Tkanine na prozorima – zavjese, zastori i rolete – vrlo su važan funkcionalni element spavaće sobe. Samo o vama ovisi koliko duboku tamu želite kada spavate. Ali, općenito vrijedi pravilo da što je soba tamnija i tiša, to je bolja kvaliteta sna. Ako radite danju, a spavate noću, dovoljan će vam biti običan tekstil. No, ako je obrnuto i liježete u krevet u zoru, za dobar san dobro je koristiti kvalitetne rolete za zamračivanje od nepropusne tkanine. Pomoći će i tzv. slojevitost, kada sami odabirete je li potrebno više ili manje zatamniti i to raznim vrstama prozirnih materijala. Ako vam u spavaćoj sobi danju spava malo dijete, preporučljivo je više zamračiti sobu.
Pod spavaće sobe možete dopuniti tepihom. Naravno, on bi također trebao biti usklađen po boji s ostatkom uređenja prostorije. Tepih je posebno pogodan za spavaću sobu zbog svojih zvučnih i toplinskih izolacijskih svojstava.
Dodaci za spavaće sobe
Uskladite dodatke s bojama i motivima cijele sobe. Trebali biste birati predmete umirujuće i ugodne za oko. Ekscentrične i sjajne dodatke radije iskoristite u drugim prostorijama. Za boje birajte blaže nijanse koje će vam pomoći da se opustite.
Nemojte imati previše cvijeća u spavaćoj sobi – dovoljno je jedno da ovlažite zrak. Potpuno izostavite umjetno ili suho cvijeće koje može poslužiti kao izvor parazita i prašine što narušava kvalitetu sna.
Koji god stil odabrali za opremanje spavaće sobe, najvažnije je da se u njoj osjećate ugodno i da vam dizajn pomaže da se što više opustite u osobnom, a ujedno praktičnom okruženju.