Kod liječenja hipotireoze i hipertireoze sve se vrti oko optimizacije free hormona i (ne)shvaćanja pojma pretvorbe. Ako ste i optimizirali terapiju, imate optimalan fT4 (malo iznad polovice referentnih vrijednosti uglavnom svima dobro odgovara), to znači da ste odradili samo oko 30% potrebnog posla da bi metabolizam štitnjače profunkcionirao kako treba i da biste se osjećali onako kako se osjećaju zdrave osobe. Zašto je tome tako?
Primarni preduvjet dobre pretvorbe u jetri, bubrezima i ostalim organima je dovoljno selena te optimalni D3, B12, feritin i dovoljno magnezija.
Terapija – optimalni hormoni
Toplinu i energiju svakoj stanici našeg tijela, a optimizam i radost našoj duši, daje ustvari aktivni hormon T3. Energetski je T3 i do šest puta jači od hormona T4! Njega štitna žlijezda i inače proizvodi direktno u malim količinama (20%), a jetra i bubrezi rade glavni posao. A fT3 je optimalan kada je u gornjoj trećini referentnih vrijednosti. Bolje je reći da u organizmu posao rade slobodne frakcije tih hormona – fT3 i fT4 koje nisu vezane za albumine u krvi.
Hormon T4 štitna žlijezda luči manje više konstantno tijekom 24 sata. T3 se zajedno s TSH diže sredinom noći kako bi nam osigurao jutarnju razinu energije. Po potrebi, T3 se konvertira iz T4 i u slučajevima jačeg stresa, izloženosti hladnoći, fizičkom naporu i sl. U dnevnim količinama dovoljnima za optimalan rad cijelog organizma proizvodi se u perifernim organima, već prema potrebi. To su jetra, bubrezi, mozak , srce, koža, mišići… A čak do 20% hormona T4 pretvara se u T3 u crijevima.
Samo 1% ukupnih-totalnih hormona T3 i T4 su free hormoni fT3 i fT4. Oni su sposobni ući u stanice i u kombinaciju s inzulinom pokrenuti mitohondrijske stanice energane (ADP u ATP).
Pretvorba T4 u T3
Srce i mozak su specifični jer za svoj rad lokalno proizvode fT3, a time i potrebnu energiju. Samo fT4 može proći krvno-moždanu barijeru, fT3 je ne prolazi, ali lokalna pretvorba u mozgu osigurava popriličnu energiju za rad mozga. Do 20% od ukupne energije tijela odlazi na mozak.
Mnogi liječnici ne znaju da se malo hormona štitne žlijezde kod žena proizvodi još i u jajnicima i u samim leukocitima. Dakle, za organizam u cjelini, štitna žlijezda (ili dobro pogođena terapija) daje uglavnom samo osnovu (fT4). Jetra i bubrezi, crijeva i drugi organi pretvaraju T4 u aktivni T3 za potrebe cijelog organizma, dok neki organi sami pretvaraju T4 u T3 prema lokalnim potrebama.
Uvjeti dobre pretvorbe
Primarni preduvjet dobre pretvorbe u jetri, bubrezima i ostalim organima je dovoljno selena (bez njega apsolutno nema pretvorbe tj. dejodinaze T4 u T3) te optimalni (pri gornjim referentnim vrijednostima) D3, B12, feritin i dovoljno magnezija.
Pretvorbu otežavaju psihofarmatici, IPP lijekovi, antibiotici… Dakle, sve što ima farmakološki sadržaj je opterećuje. Jetri se može pripomoći uzimanjem sikavice, crnog kima, origana, kunice, ahmad čaja, kurkume, itd. Domaći kefir izuzetno je snažno sredstvo za pomoć jetri i imunom sistemu, kao i bubrezima.
Bubrezima možete pomoći uzimanjem dovoljno tekućine (vode bez klora!) tijekom dana (minimum je 1,5 litra). Izbjegavajte sol, grickalice, kao i puno šećera. Izvrsni su i čajevi od korijena maslačka, uve, preslice, peršina, koprive i gloga i sjemenki lubenice. I jetri i bubrezima odgovarat će ako ne pijete alkohol i gazirana pića. Vodite računa o šećeru u krvi i kolesterolu, redovito vježbajte, sunčajte se i šećite šumom i ako je moguće, pokraj vode.
Izvor: To nisam ja – to je moja Štitnjača!
~
Kako podići i optimizirati fT3 i smanjiti antitijela?
24-satne oscilacije TSH, fT3 i fT4 kod osoba sa zdravom štitnjačom