Sve dobrobiti lavande

Božanstvena? O da, jest. Za početak, osvrnimo se na njezinu boju. Ljubičasta je, što je boja krunske čakre, mjesta gdje se sastajemo s najvišim oblikom duhovnosti, gdje se vrhovna kozmička mudrost sjedinjuje s našom duhovnom i tjelesnom prirodom. Pritom imajmo u vidu da je ljubičasta boja u osnovi mješavina crvene i plave, odnosno, boje nagona i boje umnih sposobnosti.

Je li to, uistinu, slučajno? Ne, nije, jer priroda ništa ne čini slučajno, a radi li se o lavandi, stječe se dojam da je stvorena upravo s ciljem iscjeljivanja duha i tijela. I više od toga, kako bismo uz njezinu pomoć postigli duhovni i tjelesni sklad kojemu svi težimo, odnosno cjelovitost, a za takvo što nužno je i tijelo i duh očistiti od brojnih otrova koje svakodnevno svjesno ili nesvjesno upijamo.

I tu dolazimo do čistoće. Ime lavanda potječe od latinske riječi lavare, što znači pranje ili kupanje, ukratko, pročišćenje.

Pročišćenje tijela i duha

Cvjetovi lavande od davnina su se koristili u kupkama, u svrhu pročišćenja tijela i duha. Grci su smatrali  da ova biljka dobro djeluje na širenje umnih sposobnosti, pa su imali običaj premazivati uljem od lavande čelo i tjeme. No čini se da je Diogen, filozof poznat po svojoj mudrosti, u određenom trenutku došao do zaključka kako ga je znatno bolje utrljati u stopala i noge, jer na taj način, njegov miris će se odozdo širiti prema gore, tako da će njime, najzad, biti obavijeno cijelo tijelo.

Otada pa nadalje, ulje lavande koristilo se  upravo na taj način, što je, metafizički gledano, nadasve smisleno, budući da tako povezujemo naša niža energetska središta s višima, čime je zajamčen pravilan protok energije i ukupan sklad.

Univerzalna primjena lavande

Razlog zbog kojeg lavandu s punim pravom možemo nazvati božanstvenom, krije se i u univerzalnosti njezine primjene. Već približno 2500 godina, ta grmolika biljka podrijetlom s grčkih otoka, učestalo se koristi pri liječenju unutarnjih i vanjskih tjelesnih boljki, a zahvaljujući blagotvornim umirujućim svojstvima, odlično djeluje i na psihu, te stanja poput nesanice, depresije i anksioznosti.

Rimljani su imali običaj u vodu za pranje rublja stavljati lavandu, što je, obzirom na njezina antiseptička i antibakterijska svojstva bio nadasve mudar potez, osobito pri pranju rublja brojnih ranjenih vojnika.

Znatno kasnije, u vrijeme kada je kuga vladala Europom,  mnogi su se spasili od sigurne smrti tako što su pri kontaktu s drugim ljudima, nos i usta zaštitili rupčićima natopljenim lavandinom vodicom.

Njezin blag miris općenito smiruje, opušta i otklanja osjećaj napetosti, pa se eterično ulje lavande može koristiti i za masažu, a pouzdano pomaže kod reumatskih bolova i bolova mišića.

Zahvaljujući blagotvornim svojstvima sprječavanja infekcije, lavanda je,  u nedostatku drugih lijekova, tijekom oba svjetska rata često korištena pri dezinfekciji rana.

Svestrana lavanda pomaže i pri uklanjaju boli. Njezin blag miris općenito smiruje, opušta i otklanja osjećaj napetosti, pa se eterično ulje lavande može koristiti i za masažu, a pouzdano pomaže kod reumatskih bolova i bolova mišića.

Eterično ulje lavande jedno od rijetkih koje se može nerazrijeđeno nanositi na kožu. Budući da potiče njezinu regeneraciju, odlično je sredstvo pri iscjeljivanju rana i ožiljaka, te akni, ekcema i opekotina. Lavanda je korisno pomoćno sredstvo u liječenju svih bakterijskih i gljivičnih infekcija kože.

Eteričnim uljem lavande možemo se poslužiti i za inhaliranje, tako što ćemo nekoliko kapljica nakapati u posudu vruće vode. Time ćemo pročistiti dišne putove i osvježiti cijeli organizam.

Svestranost lavande

ZA MIRAN SAN

Jastučić punjen lavandom osigurat će lak i miran san. A drveni običaj nalaže da se netom vjenčanim parovima uz uzglavlje bračne postelje stavi buketić cvjetova lavande, garantirajući uzbudljive trenutke u dvoje. Osvrnemo li se i na legendu prema kojoj je upravo lavandina vodica pomogla Kleopatri pri zavođenju Cezara i Marka Antonija, mogli bismo zaključiti da ta čudesna biljka posjeduje i afrodizijačka svojstva.

HRANA, ČAJ I OSTALI NAPITCI

Pa čak i u hrani, jer osim zavodljivog mirisa, ima i delikatan okus, uslijed čega se od davnine rabi kao začin u slatkim i slanim jelima. Od nje je također moguće pripraviti ukusan čaj koji će pomoći za smirenje i pri reguliranju želučanih tegoba. A od nje možete načiniti i ukusan sirup, te ga, razrijeđen vodom, koristiti kao osvježavajući napitak ili kao dodatak različitim koktelima, voćnim salatama, sladoledima i kolačima.

ZA SRETAN DOM

Sumnjate li još uvijek u svestranost ove biljke? Nemojte, jer ima toga još. Primjerice, čak i u sferama koje se tiču nadnaravnih utjecaja. U skladu s tim, od pamtivijeka se vjeruje da će stručak lavande obješen iznad ulaznih vrata, zaštiti ukućane od zlih sila i uroka.

PROTIV KOMARACA I MOLJACA

Također, tradicionalno se smatra da sadnja, uzgoj i uporaba lavande donosi sreću. Uz sve navedeno, njezin miris riješit će nas nepoželjnog društva kukaca poput komaraca i moljaca.

Ostale dobrobiti lavande

Najbolji prirodni lijek za anksioznost

U jednu je studiju o lavandi bilo uključeno 170 osoba koje pate od nemira, napetosti, nesanice i tjeskobe. Dok su neki od njih dobivali placebo, drugi su uzimali 80 mg ulja lavande u kapsulama. Nakon dva i pol mjeseca, odnosno 8 tjedana, kod onih koji su uzimali lavandu anksioznost se, prema Hamiltonovoj ljestvici anksioznosti, smanjila i ublažila u odnosu na placebo skupinu.

Na lavandu je reagiralo 48,8% ispitanika. Studije su također pokazale da, za razliku od lijekova za nesanicu i tjeskobu, lavanda ne uzrokuje mamurluk i apatiju. Četiri kontrolne studije potvrdile su da je primjena eteričnog ulja lavande kod starijih osoba znatno djelotvornija u ublažavanju anksioznosti nego lijekovi.

Pokazalo se i da lavanda ima jednak učinak kao najsnažniji lijekovi! Uspoređeno je djelovanje ulja lavande i benzodiazepin lorazepama kod osoba s generaliziranim anksioznim poremećajem (GAP). Nakon šest tjedana primjene rezultati su bili sljedeći: lavanda je donijela poboljšanje simptoma za 45%, dok je lijek ublažio simptome za 46%.

No, za razliku od lijeka, primjena ulja lavande bila je potpuno sigurna. Lavanda nije djelovala omamljujuće i umrtvljujuće na ispitanike te nije stvorila ovisnost. Pokazalo se i da je ulje lavande djelotvornije i sigurnije u ublažavanju anksioznog poremećaja nego lijek SSRI paroksetin, koji se inače primjenjuje.

Kako lavanda pomaže kod nesanice

Kada za spavaću sobu birate miris koji relaksira, već ste učinili veliki korak prema boljem snu. Sam miris automatski će vas iz večeri u večer asocirati na kvalitetan i čvrst san. I dok lijekovi protiv nesanice imaju neugodne nuspojave, poput mamurluka i bezvoljnosti, s lavandom ćete svakako izbjeći takva stanja. Njezino je djelovanje snažno, a sigurno.

Primjena ulja lavande za bolji san i protiv anksioznosti:
  • 6-8 kapi ulja lavande stavite u uljni difuzor pa raspršite po sobi prije spavanja
  • nekoliko kapi ulja lavande utrljajte u dlanove, stavite na lice pa snažno udahnite
  • umasirajte nekoliko kapi na vrat, čelo, prsa, zapešća, ruke ili prste
  • dodajte nekoliko kapi u vruću vodu, stavite ručnik preko glave te se inhalirajte
  • kapnite u vruću kupku 15-20 kapi te se u njoj opuštajte
  • pijte čaj od sušenih pupoljaka lavande (1-2 žličice na jednu šalicu)

Izvrsna i protiv depresije i demencije

Jedna je studija pokazala da je lavanda djelotvorna i u ublažavanju nemira kod starijih osoba s naprednom demencijom. Kod nekih osoba je u sobama bilo raspršeno ulje lavande, a kod nekih obična voda. Kod onih koji su udisali miris lavande, čak 60% je osjetilo poboljšanje u odnosu na drugu skupinu.

Još je jedna studija pokazala da lavanda može znatno smanjiti nemir kod osoba s demencijom i Alzheimerovom bolešću. Kod onih oboljelih koji su spavali pokraj difuzora s uljem lavande nemir i razdražljivost jako su se smanjili u odnosu na drugu skupinu, koja je spavala pokraj difuzora s običnom vodom.

Lavanda može pomoći i osobama koje istovremeno pate i od anksioznosti i od depresije. Kada su osobama s miješanim poremećajem tjeskobe i depresije davali 80 mg ulja lavande ili placebo, pokazalo se da se kod onih koji su uzimali lavandu stanje znatno popravilo. Takve osobe općenito su imale bolju kliničku sliku te su osjetile znatna poboljšanja u obavljanju svojih svakodnevnih zadataka.

Savjet

Neke su osobe osjetljive na ulje lavande, pa mogu osjećati mučninu, glavobolju i sl. U tom slučaju treba prekinuti s uzimanjem lavande u bilo kojem obliku.

 

7 razloga zašto je u kućnoj ljekarni lavanda – obavezna

Marija Kolarović: Eterična ulja i stres

Prirodna sredstva protiv komaraca

 

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads