Već godinama radite u uredu? Sjedite za računalom satima? Stres s posla se počeo gomilati? Donosimo vam tri ključna jogijska položaja – Asana koje su direktan protuučinak posljedicama dugog sjedenja, ali i stresu na poslu!
Asane – odličan početak na putu balansiranja tijela, uma i duha
Asana, sanskritska je riječ za ugodan i stabilan položaj, jedna je od osam stupnjeva/udova osmerostruke Patanđalijeve Ashtanga yoge. Danas su asane kod nas na zapadu (koji je većinom orijentiran na vidljivo i fizičko) postale omiljeni i najčešće korišten alat za regulaciju i balansiranje fizičkog tijela, uma i duha.
Iako je joga mnogo više od fizičkih postura (prvenstveno moralni nauk o ispravnom življenju), bila bi u najmanju ruku šteta ne dati priliku ovom drevnom vedskom znanju da unese malo blagodati u našu rutinu. Asane su zato odličan početak.
Asane nam služe za regulaciju i balansiranje fizičkog tijela, uma i duha.
Backbends – grupa asana idealna za ‘uredske kralježnice’
Prema učinku koje imaju na tijelo, asane se dijele u određene grupe. Tako imamo: Forwardbands (asane u kojima je trup prema naprijed), Backbands (trup prema nazad), Stojeće ravnoteže, Twistevi (uvinuće kralježnice), Restorative asane, Inverzije i Arm Balance asane (balansi na rukama).
Danas Vam donosimo TRI KLJUČNE ASANE iz Backbendova – grupe asana koje otvaraju kralježnicu, a time i područje pluća i srca. Upravo ova grupa asana pokazala se kao idealna za one koji provode mnogo vremena sjedeći za računalom i radeći u stresnom okruženju.
Asane koje u sebi imaju Backbend/uvijanje kralježnice prema iza su:
- Hasta Uttanasana
- Bhujangasana – kobra
- Urdva Mukha Svanasana – pas prema gore
- Dandhurasana – luk
- Matsyasana – položaj ribe
- Urdva Dhandurasana – kotač/ veliki most
- Setu Bandasana – mali most
- Virabadrasana I – obrnuti ratnik
- Kapyasana – majmun
- Ustrasana – deva
- Kapiyasana – majmun (napredna verzija je Hanumanasana)
- Shalambasana – skakavac
Kako backbend asane djeluju na naše tijelo?
Zajedničko ovoj grupi asana je intenzivno otvaranje srca. Na fizičkoj razini, protežu se pluća i prsa te ukoliko se pažnja usmjerava na kontrolirani dah, direktno se balansira i dišni sustav.
Na energetskoj razini, ova grupa asana ima blagodatni učinak na područje srca i solarnog pleksusa (područje želuca). Čisteći i pokrećući te čakre, imaju terapijsko djelovanje koje je moguće instantno osjetiti. Baza im je Bhujangasana (kobra) koja je temelj svim ostalim backbendovima.
Ističemo Bhujangasanu, Dhandurasanu i Matsyasanu kao tri Backbenda od inače ključnih osam glavnih položaja u hatha joga tradiciji.
1. BHUJANGASANA – KOBRA
Bhujanga na Sanskritu znači zmija. Jedna od 8 osnovnih položaja, osnova je svih backbendova i njezina svjesnost temelj je svih ostalih položaja koji kralježnicu izvijaju unazad. Sastavni je dio Surya Namaskare i u Ashtangi i Dharmi tradiciji, ali i u drugim vrstama joge. Nakon nje uvijek dolazi Adho Mukashvanasana (pas prema dolje) kao kontra pozicija.
IZVOĐENJE
Kreće se iz ležećeg položaja, dlanovi se smještaju ispod ramena. Leđnim mišićima se odižemo prema gore na udah. Dok se gornji dio trupa podiže, s minimalnim prijenosom težine na dlanove, donji dio tijela je aktivan. Bedra se rotiraju prema unutra, mišići stražnjice su aktivni, ali ne i kruti. Laktovi su savijenu uz tijelo. U slučaju da se ide u napredniji položaj – Urdva muka svanasana, ruke se ispruže, gornji dio tijela je maksimalno podignut, a glava zabačena. Podizanjem prema gore otvara se prsni koš, donja rebra su široka, lopatice se približavaju jedna drugoj, a ramena vučemo prema dolje. Trbuh nije aktivan i proteže se.
Ovdje je važno osvijestiti da se ova asana izvodi sporo i svjesno, u čemu pomaže brojanje udaha, zadržavanja i izdaha. Tu se može brojati na 5, 8… Ključne riječi su sporo, mekano i svjesno. Drišti (točka fokusa) je područje između obrva.
DOBROBITI
Psihičke: Čisti i pokreće srčanu i solarni pleksus (anksioznost, nemir, depresija), jača leđa, trbuh. Daje svijest kobre.
Fizičke: Produbljuje disanje. Stimulira unutarnje organe i kralježnicu. Pomaže bubrezima (regulacija tekućine u tijelu), štitnjači, maternici i jajnicima. Pomaže kod išijasa, reume i astme. Jača nadbubrežne žlijezda (adrenalin).
KONTRADIKCIJE
Treba pripaziti kod trudnoće, ozljeda kralježnice i glavobolja. Kod problema sa štitnjačom i vratnom kralježnicom ne zabacuje se glava unazad! Kod problema u donjem dijelu leđa dodatno osvještavanje leđnih mišića i aktivacija gluteusa u sukha verzijama.
SUKHA (lakša verzija)
Sfinga je sukha verzija – na udah gornji dio tijela dižemo prema gore, dlanovi su ispod ramena vratna kralježnica je u nastavku kralježnice – nema zabacivanja glave, ramena su daleko od ušiju, mišići stražnjice, leđni i mišići nogu su aktivni, stopala ispružena. Ovdje je dobro podići ruke kako bi se osvijestili leđni i nožni mišići na kojima je većina tereta. Također, sukha verzija je i mala Kobra.
NAPREDNA VARIJACIJA
Urdhva Mukha Svanasana – položaj psa prema gore. Obrnut položaj psu prema dolje te svim Forwardbendovima. Temelj joj je Bhujangasana. Urdhva znači prema gore, Mukha znači lice, a Svana znači pas. U slučaju da se ne prakticira kao zasebna asana, može biti zamjena Bhujangasana u svim Surya Namaskarama. Kod nje su prsti široki, a ruke ispružene. Laktovi se prirodno savijaju prema van. Isto se događa i s bedrima- prirodno se rotiraju prema unutra. Koljena i bedra su odignuta od poda a težina je na rukama i gornjem dijelu ispruženih stopala. Njena varijacija je s koljenima ili nogama na podu.