Rutina kao saveznik

Rutina se uglavnom definira kao mehanička i ukorijenjena navika ili kao uobičajeno postupanje za predvidljivu priliku. No, u svakodnevnom govoru, rutina se često poistovjećuje s jednoličnošću i dosadom. No, je li to sve što nam donosi rutina? Rutina može biti ugodna i ispunjavajuća, a njezine zdravstvene dobrobiti mogu nas natjerati da se zapitamo zašto i ranije nismo započeli s nekom od svakodnevnih rutina.

Kada smo iz dana u dan uključeni u iste aktivnosti, u istom rasporedu, nije neuobičajeno da se s vremenom razviju osjećaji dosade ili nezadovoljstva. To se često u negativnom kontekstu opisuje kao “upadanje u rutinu”. No, pokušajte samo jedan dan poremetiti neku od dnevnih rutina: uobičajeni obrazac spremanja za posao, ili rutu kojom svakodnevno putujete. Nakon toga uočit ćete da je rutina itekako korisna. Uspostavljanje takvih uigranih sljedova ponašanja omogućuje nam da dijelove dana odrađujemo gotovo automatski. U suprotnom bismo bili prisiljeni na dnevnoj bazi donositi stotine malih odluka i bacati životnu energiju u vjetar.

Kada govorimo o rutinama, razlikujemo automatske sljedove radnji i automatske sljedove misli. Također, postoji i niz rutina kojima smo pripisali dublje značenje. Zbog toga one postaju rituali bez kojih na svjesnoj razini ne možemo zamisliti dan. One mogu biti usko vezane uz određeno mjesto, doba dana ili osobe.

Rutina ne mora nužno značiti promjenu cjelokupnog načina života.


Dobre strane rutine

Važno je napomenuti da ne moraju sve rutine i svi rituali biti dobri i korisni za nas i našu okolinu. No, svejedno ih prakticiramo jer uglavnom djeluju umirujuće i utješno na nas. Ponavljajuće radnje pružaju osjećaj sigurnosti, strukture i stabilnosti u nepredvidljivoj okolini. To je najočitije kod male djece, ali i kasnije u životu, pogotovo u periodima kada pojedinac svoju okolinu doživljava stranom ili neprijateljskom.

Možemo zaključiti kako se dan sastoji od niza sljedova ponavljajućih aktivnosti koje služe kao prečaci i pomagači za uspješno funkcioniranje. Većinu rutina u danu svatko od nas samostalno oblikuje, što često smetnemo s uma.


Kako mijenjati rutine?

Kada se javi osjećaj dosade ili tjeskobe u svakodnevici, preporučuje se:

  • Obratiti pažnju na svoje rutine i aktivnosti, te ih odrađivati svjesno i bez autopilota. Možda ih i malo izmijeniti.
  • S vremena na vrijeme, a ne samo početkom nove kalendarske godine, dobro je promisliti o životnim navikama i rutinama.
  • Moguće je promijeniti one koje nam izazivaju dosadu, prestati s onima koje nam ne donose dobro, uvesti nove koje će nas usrećivati.

Dobro je podsjetiti se da smo sami formirali autopilot pomoću kojeg funkcioniramo i da ga sami možemo isključiti ili izmijeniti. Puno stvari u danu ne možemo mijenjati, ali zašto ne biste promijenili ono što možete? Na bolje, naravno.


Rutina kao saveznik

Rutina nam može pomoći:

  • Učinkovitije upravljati stresom

Stres nas može izložiti većem riziku od bolesti srca i negativno utjecati na naše cjelokupno zdravlje. Učinkovita rutina može pomoći u smanjenju stresa, što može dovesti do boljeg mentalnog zdravlja, više vremena za opuštanje i manje tjeskobe.

  • Bolje i kvalitetnije spavati

Rutine poput rasporeda spavanja i navika spavanja utječu na našu mentalnu oštrinu, emocionalno blagostanje i energiju. Održavanje dosljednog vremena buđenja i odlaska u krevet može nam pomoći da se bolje odmorimo.

  • Jesti zdravije

Bez planiranog vremena za kupnju namirnica, lakše je upasti u vrtlog nezdrave prehrane naručivanjem brze hrane ili grickalica jer se oni često čine kao prikladna opcija. Odvajanje vremena za planiranje odlaska u trgovinu pruža nam priliku da razmislimo o tome koju zdravu hranu i obroke možemo uvrstiti u svoj svakodnevni život.

  • Aktivirati se

Lakše je redovito vježbati kada za to nađemo vremena. Dnevna rutina može nam pomoći da ostanemo aktivni, a raspored ili program vježbanja može pomoći da bolje planiramo svoje vrijeme.


Mogućnost izbora

Svatko je jedinstven. Nije svima potreban potpuno isplaniran dan da bi se iskoristile zdravstvene dobrobiti rutine. Dnevne rutine donesite mogućnosti izbora koji će nam pomoći da budemo zdraviji i iskoristimo svoje vrijeme na najbolji mogući način.

Pokušajte jednu po jednu stvar. Nemojte se osjećati kao da morate odjednom promijeniti svoj uobičajeni stil života. To može biti porazno i kontraproduktivno.
Napravite plan. Oblikovanje namjera i promjena koje želite vidjeti može vam pomoći da budete dosljedni i smatrate se odgovornim.

Preoblikujte svoje razmišljanje. Rutina ne mora nužno značiti promjenu cjelokupnog načina života. Radi se više o uključivanju zdravijih navika u ono što već radite kako biste mogli živjeti boljim životom za sebe i za one oko vas.

Pozitivne navike za mirniju i sretniju svakodnevicu

Zdrave ženske navike

dr. Meri Bura: Kako promijeniti loše navike?

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads