Krastavci – osvježavajući čuvari zdravlja

Mnogi ljudi cijeli svoj život pate od kronične dehidriranosti ne znajući pritom u kojoj mjeri to stanje negativno utječe na njihovo zdravlje. Krastavci su savršen protulijek. Oni djeluju poput fontane mladosti – hidriraju na najdubljoj mogućoj staničnoj razini.

Rashlađujući učinak krastavaca čini ih izvrsnim sredstvom za pomlađivanje.

Kad ih konzumiramo svakodnevno krastavci mogu preokrenuti oštećenja jetre, vraćajući nas 10 do 15 godina unatrag kad je riječ o izloženosti otrovima i lošoj prehrani. To ovu vrstu povrća čini posebnim saveznikom u smanjenju nadimanja.

Dobrobiti krastavaca

Svježi sok od krastavca najbolji je tonik za pomlađivanje u cijelom svijetu. On sadrži elektrolitne supstancije usmjerene na pružanje hranjivih tvari te ten a hlađenje prekomjerno korištenih nadbubrežnih žlijezda I bubrega koji se bore sa svojim zadatkom filtriranja otrova I pregrijavanja uslijed djelovanja otrovne mokraćne kiseline.

Bolujete li od bolesti bubrega, odlazite li na dijalizu ili nemate jedan bubreg, svakodnevna konzumacija soka od krastavaca može vam biti iznimno korisna.

Rashlađujući učinak krastavaca na žlijezde i organe čini ga iznimnim sredstvom za snižavanje temperature, kako kod djece, tako i kod odraslih. Ocijeđeni sok iz krastavaca ispušta hranjive sastojke koji djeluju protiv povišene temperature, kao i agense koji pomažu umiriti groznicu.

Snažni saveznici protiv raka i srčanih bolesti

Iako u njima nema puno vitamina i minerala, svježi krastavci sadrže lignane i kukurbitacine – bioaktivne tvari koje imaju snažan protektivan učinak na vaše zdravlje. Polifenoli lignani mogu se također pronaći u kupusu i prokulicama.

Istraživanja su pokazala da lignani u krastavcima djeluju protiv raka jajnika, raka prostate i raka dojke. Te bioaktivne tvari također smanjuju vaskulitis – upalu krvnih žila, pa samim time čuvaju i zdravlje srca. Osim u krastavcima, fitonutrijenti kukurbitacini mogu se pronaći i u gljivama.

Znanstvenici su toliko iznenađeni učinkom kukurbitacina da smatraju kako će se u budućnosti upravo taj sastojak koristiti kao lijek protiv raka. Ove bioaktivne tvari, naime, zaustavljaju rast stanica karcinoma. Kukurbitacini B djeluju protiv raka gušterače. Oni mogu uništiti čak 80 posto stanica ove vrste raka.

Lignani i kukurbitacini djeluju:

protuupalno

antibakterijski

antifungalno

antikancerogeno

antimikrobno

antioksidativno

Ove bioaktivne tvari također ublažavaju hipertenziju (visoki krvni tlak) i hiperglikemiju (povišenu razinu šećera u krvi). Krastavci sadrže i kalij, elektrolit i mineral koji snižava krvni tlak. Pravilan balans kalija izvan i unutar stanica jako je važan da bi vaš organizam dobro funkcionirao. Kalij treba biti u dobroj interakciji s natrijem, što je važno za odašiljanje živčanih impulsa, kontrakciju mišića te za zdravlje srca.

Lignani u krastavcima djeluju protiv raka jajnika, raka prostate i raka dojke.

Djeluju protuupalno i ublažavaju bol

Svježi ekstrakti krastavaca posjeduju antiupalna svojstva. Krastavci ublažavaju upalne procese u tijelu tako što suzbijaju djelovanje upalnih enzima poput ciklooksigenaze 2.

Protuupalni spojevi flavonoidi i tanini u krastavcima sprečavaju oslobađanje slobodnih radikala i ublažavaju bol. Kao što su pokazale studije, krastavac se tradicionalno koristi u liječenju glavobolja.

Preveniraju neurološke bolesti

Protuupalni spoj fisetin prisutan je u krastavcima, jagodama i grožđu. Smatra se da je važan za zdravlje mozga jer usporava starenje ganglija i pomaže pri očuvanju kognitivnih funkcija kod bolesnika od Alzheimera.

Štite zdravlje kostiju

Krastavci su dobar izvor vitamina K. Jedna šalica sadrži 22 % preporučene dnevne doze tog vitamina. Vitamin K pospješuje apsorpciju kalcija u kostima. Nužan je za zdravlje kostiju, a njegov nizak unos povećava rizik od prijeloma.

Za bolju probavu i gubitak kilograma

Ovo niskokalorično povrće izvrstan je ljetni odabir za mršavljenje. Naime, šalica narezanih krastavaca sadrži svega 16 kalorija. Zahvaljujući vlaknima i vodi, krastavci također potiču rad probave. Njihova kora sadrži netopiva vlakna koja pomažu da se probavljena hrana brže kreće kroz crijeva i eliminira otpad iz organizma.

Imate li problema s kroničnim zatvorom, što češće konzumirajte krastavce.

S druge strane, krastavci sadrže topiva vlakna koja tijekom probave poprimaju strukturu gela, što produljuje osjećaj sitosti. Zahvaljujući tomu, nakon njihove konzumacije nećete brzo posezati za novim zalogajima.

Hidratiziraju

Krastavci se sastoje od 95,2 % vode, što znači da 141 g krastavaca sadrži čak 132 ml vode. To odgovara petini vašeg dnevnog unosa vode kroz hranu. Postoji vrlo dobar razlog zašto se krastavci koriste u njezi kože. U kozmetičkim proizvodima pokazali su se kao izvrsno sredstvo protiv bora, hidratizirajući i štiteći kožu od starenja. Njegovi sastojci čiste slobodne radikale, poboljšavaju antioksidativni potencijal i sprečavaju pretjeranu proizvodnju ugljičnog oksida u situacijama rizičnima za zdravlje. Sjemenke djeluju osvježavajuće i diuretički, a sok od krastavaca koristi se kao hranjivi tonik u losionima protiv akni.

Osvježavaju dah

Neugodan je zadah posljedica prisutnosti bakterija u usnoj šupljini. Povrće bogato vodom i vlaknima poput krastavaca potiče proizvodnju sline koja ispire nakupljene bakterije i uklanja zadah. Ujedno ima i antibakterijska svojstva kojima uništava dio mikroba.

Uvrstite krastavce u prehranu patite li od bilo kojeg od sljedećih zdravstvenih stanja:

– bolesti bubrega, zatajenje bubrega, iscrpljenost nadbubrežnih žlijezda,

– anksioznost, Epstein-Barrov virus (EPV)/mononukleoza, dijabetes,

– hipoglikemija, migrene, amiotrofična lateralna skleroza, ekcem, psorijaza,

– tranzitorna ishemijska ataka, neobjašnjiva neplodnost, upalna bolest zdjelice,

– slabe baterije reproduktivnog sustava, prehlade, gripe, cytomegalovirus (CMV),

– HHV-6, herpes zoster, sindrom kroničnog umora, fibromialgija, multipla skleroza,

– Lupus, sindrom orostatske posturalne tahikardije, disautonomije, sepsa,

– Infekcija kvascima, infekcije bakterijama E. coli ili Streptococcus, opekline od sunca.

Uvrstite krastavce u prehranu patite li od bilo kojeg od sljedećih simptoma:

– groznica, perut nadimanje, gastrični spazmi, stagnacija jetre,

– dehidracija, glavobolje, suha koža/svrbež kože, valunzi,

– povećanje tjelesne težine, simptomi menopauze, predmenstrualni sindrom,

– anksioznost, neuralgije, osjetljivost na hranu, upale, zatrovanost krvi,

– acidoza, bolovi u leđima, svi neurološki simptomi, niska razina klorovodične kiseline.

Savjeti

1. Za vidljive rezultate jedite dva krastavca na dan.

2. Umjesto da pripremate sok od velikog broja povrtnica i voća, pokušajte pripremiti samo sok od krastavaca. Poput celerova soka, čisti sok od krastavaca ima jedinstvene ljekovite značajke. Popijete li pola litre čistog soka od krastavaca na dan, to vam može promijeniti život.

3. Pokušavate li izbaciti žitarice iz prehrane, od krastavaca napravite rezance pomoću spiralizatora. Rezanci od krastavaca imaju snažnije hidratizirajuće djelovanje i ukusniji su od popularnih rezanaca od tikvice.

Rezanci od krastavaca

Ovo jednostavno, rashlađujuće jelo u vama će ostaviti osjećaj svježine i lakoće. Azijom nadahnute arome limete i sezama pomiješane s krastavcima, mrkvom i indijskim oraščićima daju prekrasnu mješavinu boja i hrskavosti. Ovaj prekrasni, blagi specijalitet možete i jače začiniti dodavajući zrnca crvene paprika na samom kraju, kako biste postigli željeni okus. Uživajte u ovom vizualno i okusno lijepom jelu.

Sastojci:

4 krastavca

2 velike mrkve

2 žličice sezamova ulja

2 žličice sezamovih sjemenki

svježe iscijeđen sok od 2 limete

crvena paprika u zrnu

½ šalice nasjeckanih listova svježeg korijandera

½ šalice nasjeckanih listova bosiljka

½ šalice nasjeckanih indijskih oraščića

Priprema:

Narežite krastavce i mrkvu na tanke rezance. U velikoj posudi pomiješajte rezance od krastavaca i mrkve, sezamovo ulje, sezamove sjemenke, sok limete i crvenu papriku. Neposredno prije posluživanja u mješavinu dodajte nasjeckane listove korijandera, bosiljka i indijske oraščiće.

U slast!

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads