Nomofobija – ovisnost o mobitelu

Izbezumljeni ste bez mobitela? Ne možete ni zamisliti da u svakom trenutku nije uz vas, provjeravate ga iz minute u minutu i panično se bojite da biste mogli ostati bez njega?Nomofobija je pojam kojim se opisuje sve prisutniji strah nastao kao posljedica modernog načina života. To je strah od gubitka mobitela, prazne baterije ili ostanka bez signala. Odnosno, strah od nedostatka informacija i gubitka kontakta omogućenih mobitelom i računalom.

Riječ nomofobija predstavlja kraticu za “no-mobile-phone phobia”.

Ono što izaziva osjećaj straha i tjeskobe je nemogućnost komunikacije u slučaju gubitka mobitela. Time se gubi povezanost i pristup informacijama. Ovaj strah uključuje i strah od gubitka mobitela, njegovog lomljenja, krađe ili gubitka signala.

Fobija ili ozbiljan poremećaj?

Termin nomofobija predstavlja kraticu za “no-mobile-phone phobia”. Nastao je 2010. godine tijekom istraživanja provedenog u Velikoj Britaniji. Smatra se da se u podlozi ove “fobije” nalaze ozbiljnija stanja i poremećaji.  Postoji izrazita anksioznost pri mogućnosti da se izgubi mobitel ili kontakti putem njega. U podlozi je strah osobe da će joj možda pozliti ili joj neće biti dobro, a da neće moći dobiti pomoć u tom trenutku. Odnosno, strah da će biti isključena iz virtualnog života odnosno iz virtualnih zbivanja.

Nomofobija je novija fobija, sada jedna od više od 250 poznatih fobija. “Vrsta je to tjeskobe koja je najčešće rezultat nekog vlastitog dramatičnog iskustva”, pojašnjava profesor psihologije Juergen Margraf. Taj dramatičan događaj pohranjen je u mozgu i neki od okidača u stanju su izazvati i tjelesnu reakciju.

Psihički i fizički simptomi

Osobe koje pate od nomofobije pokazuju tako fizičke i psihičke simptome kad im mobitel nije pri ruci ili kad pomisle da bi se zbog prazne baterije mogao ugasiti. Ruke im se počinju tresti, vrti im se u glavi, dišu otežano.

Studija je pokazala da gotovo 53% osoba koje koriste mobitel u Britaniji postaju anksiozne kada izgube svoj mobitel, kada im se isprazni baterija, istekne im bon ili nemaju signal. Oko 58% muškaraca i 47% žena pati od navedene fobije, a dodatnih 9% osoba je pod stresom kada su im mobiteli isključeni.

Snažna razina stresa

Studija je obuhvatila 2163 osobe. Njih 55% ispitanika kao glavni razlog potrebe za mobitelom navodi održavanje kontakta s prijateljima ili obitelji zbog čega postaju tjeskobni kada ne mogu koristiti svoje mobitele. Studija uspoređuje tu razinu stresa s razinom stresa kod “nervoze dana prije vjenčanja” ili odlaska stomatologu.

Istraživanja pokazuju ogromnu razinu ovisnosti o mobitelu za obavljanje osnovnih zadataka i ispunjavanje važnih potreba (učenje, osjećaj sigurnosti i održavanje kontakta s drugim osobama i izvorom informacija).

Neki od znakova koji upućuju na ovaj poremećaj su npr: nemogućnost da uopće isključimo svoj mobitel, opsesivno provjeravanje propuštenih poziva, elektronskih poruka ili sms poruka, stalno nadopunjavanje baterije te navika nošenja mobitela čak i u kupaonicu).

Pametni telefoni

Osobito su pametni telefoni postali značajno sredstvo za organiziranje svakodnevnog života (kalendari, navigacija, komunikacija s drugima, traženje odgovora na različita pitanja, itd.). Jedna od važnih psiholoških posljedica je i utjecaj na transaktivno pamćenje. Naime, kada imamo pouzdan vanjski izvor informacija o određenoj temi, to smanjuje našu motivaciju i sposobnost za usvajanjem i zadržavanjem znanja o određenoj temi.

Kod liječenja osoba s nomofobijom obično se, kao i kod liječenja drugih ovisnosti, koriste različite psihoterapijske tehnike uz moguće medikamente.

Dakle, unatoč svim razlozima koje možete navesti zašto se ne možete maknuti bez mobitela, smanjite koliko god je moguće druženje s njim. I pokušajte biti što više sami sa sobom. Isplati se, vjerujte!

Društvene mreže – siguran korak u depresiju i stres

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads