Voda je temeljna komponenta života na Zemlji i osnovni građevni element planeta. Gotovo 70% površine našeg planeta prekriveno je vodenim plaštem, koji uglavnom sačinjava slana oceanska voda. Samo mali djelić toga, svega 1%, otpada na pitku vodu, o kojoj svi mi ovisimo i kojoj svi skupa dugujemo svoj život.
Otkako postoji ljudska civilizacija, vodi se oduvijek iskazivalo veliko poštovanje. Drevni narodi znali su kolika je važnost tog elementa te su mu pripisivali božansku ulogu. Osim što je sastavni dio svega što živi, voda svojim djelovanjem i sastavom igra ključnu ulogu u našem zdravlju.
Zahvaljujući svim blagodatima vode nastala je i hidroterapija – skup terapeutskih aktivnosti koje se služe vodom radi poboljšanja ljudskog zdravlja. No, ne morate nužno odlaziti na hidroterapijske tretmane da biste osnažili imunitet. Dovoljno je samo da si priuštite jednostavni, hladni tuš.
Osnove hidroterapije
Hidroterapija ili liječenje vodom grana je alternativne medicine koja se služi vodom za opuštanje, olakšavanje bolova i liječenje. Uključuje široki spektar terapija koje koriste fizička svojstva vode poput temperature, sastava i pritiska.
Ključno djelovanje hidroterapije vezano je upravo za osjećaj hladnoće i topline. Toplina vode često se koristi za opuštanje, a hladnoća za stimulaciju rada unutarnjih organa. Kada je osoba pod stresom, preporučuje se tretman vrućim tušem ili kupkom za opuštanje organizma. Ako je pak posrijedi umor, preporučuje se terapija hladnim tušem za podizanje energije i aktivaciju organizma.
Toplina izazvana vanjskim faktorom smanjuje lučenje hormona stresa, a hladnoća, s druge strane, povećava aktivnost unutar stanica i pomaže zatvoriti pore na koži. Budući da hidroterapija intenzivira kretanje tekućina u organizmu, poboljšava se i protok krvi prema stanicama, kao i sama aktivnost stanica.
Postoje brojne vrste hidroterapije, a najpoznatije su kupke s vodenom masažom, hladne i tople kompresije, kontrastna kupelj, kupka za stopala, sjedeće kupelji itd. Danas se sve više koristi tretman hladnim tušem, koji možete provoditi i sami, unutar vlastitog doma.
Hladnoća poboljšava zdravlje
Da hladan tuš nije samo aktivnost za ekscentrične avanturiste, pokazuju i moderne studije, koje naglašavaju pregršt zdravstvenih dobrobiti tuširanja hladnom vodom za organizam. Nedavna nizozemska studija pokazala je da se osobe koje ujutro prakticiraju hladan tuš manje razbolijevaju te rjeđe izostaju s posla. Kod sudionika koji su prakticirali hladan tuš primijećene su puno veće razine energije u odnosu na one koji su i dalje koristili topao tuš ili se ujutro nisu tuširali.
Jedna skupina sudionika tuširala se samo toplom vodom, dok je druga skupina započela tuširanje toplom vodom nakon čega bi pustili i mlaz hladne vode na 30, 60 ili 90 sekundi. Većina sudionika koja je koristila toplo-hladni tretman izjavila je da im se kvaliteta života vidno poboljšala te su imali više energije. Zanimljivo je i to što je većina sudionika taj isti tretman naizmjeničnog tuširanja samoinicijativno nastavila i nakon što je eksperiment završio.
Za čelično jak i zdrav organizam
Mnoge civilizacije koristile su terapiju hladnom vodom i na taj način čeličile svoje zdravlje. U antičko doba rimsko kupanje uključivalo je kretanje kroz niz ugrijanih soba, što bi na kraju kulminiralo hladnim ponorom. U modernim vremenima tradicionalni ritual “uranjanja u hladnu vodu” održao se u većini sauna i lječilišta diljem svijeta. Stari Grci izumili su sustave grijanja za javne kupke u prvom stoljeću prije Krista, ali zanimljivo je to da su se mnogi od njih, radi zdravstvenih dobrobiti, odlučili nastaviti kupati u hladnoj vodi.
Svakodnevni ritual hladnog ili hladno-toplog tuširanja ima cijeli niz zdravstvenih prednosti:
– Hladna voda pokreće unutarnje procese koji aktiviraju imunosni sustav. Tijekom tuširanja aktiviraju se bijele krvne stanice, koje pomažu u borbi protiv virusa i bakterija.
– Hladni tuš poboljšava cirkulaciju krvi, što može pomoći u sprečavanju bolesti krvnih žila. Zahvaljujući povećanom protoku krvi, stanice kože brže se regeneriraju. To potiče proizvodnju kolagena, koji je bitan za povećanje elastičnosti kože i smanjenje bora.
– Hladni tuš pomaže ukloniti višak masnih naslaga u tijelu jer ekstremna hladnoća potiče brže sagorijevanje kalorija. Skandinavski znanstvenici otkrili su da izloženost hladnim temperaturama ubrzava rad metabolizma za čak petnaest puta. To znači da bi primjenom hladnog tuša osoba mogla izgubiti čak 9 kg godišnje!
– Hladno tuširanje također ubrzava oporavak organizma nakon većih fizičkih napora. Sportaši često koriste ledene kupke nakon treninga kako bi smanjili upale i bol u mišićima. Sličan efekt može se ostvariti i hladnim tuširanjem nakon vježbanja.
Kako koristiti hladno tuširanje?
Ako nakon ovih informacija poželite promijeniti ritual tuširanja uvođenjem hladnog tuša, preporučuje se da to napravite postupno. U početku, tijekom običnog tuširanja svakih 10-20 sekundi, puštajte kratke mlazove hladne vode. Tako ćete smanjiti rizik od šoka jer vaš organizam nije naviknut na hladnu vodu.
Ipak, stručnjaci tvrde da terapija hladnom vodom nije za svakoga. Primjerice, porast krvnog tlaka uzrokovan hladnom vodom mogao bi biti opasan za osobe koje inače pate od naglih promjena tlaka. Međutim, znanstvenici navode kako se ova terapija može koristiti za smanjenje blago povišenog krvnog tlaka ili za podizanje niskog krvnog tlaka.
Jedno je sigurno – stare su civilizacije tisućama godina koristile hladnu vodu, hladne kupelji i terapiju hladnom vodom. Samo pola minute svakodnevnog tuširanja hladnom vodom moglo bi za vas značiti veliku razliku. Zahvaljujući tomu vaš bi uspavani organizam mogao postati aktivan i spreman za svakodnevne izazove.