Treba li piti terapiju prije vađenja krvi i kontrole hormona?

Najčešće dvojbe vode se oko toga treba li ili ne treba uzimati terapiju prije vađenja hormona? Doduše, često nismo sigurne ni za druge pretrage. Nalaz krvi idealan je prvi skener našeg zdravlja i zato su laboratorijske pretrage ključne. Ipak, možda zbog brzine ( ili jednostavno misle da to znamo), liječnici nas često zaborave upozoriti kako se pripremiti za koju pretragu. Naravno, ne želimo generalizirati. Neki se liječnici potrude detaljno objasniti treba li prije vađenja krvi uzimati terapiju.

Preporuka je krv vaditi u jutarnjim terminima, najbolje do 12 sati.

Kada uopće prekinuti uzimati terapiju? Što jesti i piti uoči pretrage? Iskreno, i mi ponekad zaboravimo sve to pitati, a sjetimo se tek kada je kasno. Zbog toga smo često u nedoumici. Naime, nije tajna kako krivo postupanje uoči vađenja krvi može dati lažan nalaz. Lažno loš ili lažno dobar, nije nam ni od kakve koristi.

Laboratorijske pretrage 

Sve o hormonima štitnjače

Hormoni T3 i T4

Važnost pravilne pripreme za vađenje krvi

Stoga smo se malo raspitali kako se ponašati uoči odlaska na vađenje krvi.

Možemo li barem popiti prvu jutarnju kavu i u kojim slučajevima? Jer, budimo iskrene, kada nas naruče na vađenje krvi u 7 ili 8 ujutro, gutljaj kave često je jedina utjeha koju imamo. No, liječnici se baš se ne bi složili s tom tvrdnjom.

Ujutro na dan vađenja krvi nije dozvoljeno konzumirati ništa osim vode.

Obično se za „čudne“ rezultate traži uzrok pogreške u laboratoriju, međutim devet od deset pogrešaka uzrokovano je pogreškom prije samog mjerenja.

Iznimno je važno pravilno se pripremiti za vađenje krvi, što prvenstveno ovisi o pretragama koje se rade. Jedan od češćih primjera je određivanje željeza u krvi, jer uzimanje preparata željeza ili multivitamina uzrokuje prolazno povećanje koncentracije željeza u krvi.

Za neke je pretrage potrebno mirovati, sjediti ili čak ležati neko vrijeme prije vađenja krvi, jer kretanje ili stres uzrokuju povećanje, primjerice hormona hipofize u krvi. Zbog toga se prije vađenja krvi treba obavezno informirati o eventualnoj pripremi.

Uoči laboratorijskih pretraga trebalo bi izbjegavati jači tjelesni napor i uzimanje alkohola. Prije vađenja uzorka krvi treba biti 12 sati natašte. Zadnji obrok smije biti lagana večera, ne kasnije od 19:00 h. Vodu je dozvoljeno piti i kasnije od 19:00 h. Ujutro na dan vađenja krvi nije dozvoljeno konzumirati ništa osim vode.

Priprema za vađenje krvi za pretrage hormona štitnjače

Tireotropni hormon (TSH,  tireotropin) izlučuje se iz prednjeg režnja hipofize, a sinteza i lučenje ovisi o količini cirkulirajućih ukupnih i slobodnih hormona štitnjače (T3, fT3, T4, fT4) te njihovoj raspoloživosti u ciljnim tkivima.

Nadomjesna terapija hormonima štitnjače (npr. Euthyrox) može utjecati na rezultat ukupnog T4 i slobodnog T4.  Stoga je važno na dan vađenja krvi NE uzeti lijek prije uzorkovanja. Propisanu dozu lijeka može se uzeti neposredno nakon vađenja krvi.

Uoči laboratorijskih pretraga trebalo bi izbjegavati jači tjelesni napor i uzimanje alkohola.

Preporuka je krv vaditi u jutarnjim terminima, najbolje bi bilo do 12 sati. Mnogi hormoni su vrlo podložni dnevnim varijacijama.

Prije vađenja krvi ne smijete ni pušiti ili piti kavu, jer to može utjecati na rezultate nekih testova kao što su jetreni enzimi ili hormoni.

Natašte treba doći na sljedeće pretrage:

  1. GUK  (glukoza u krvi)
  2. trigliceridi
  3. kolesterol
  4. HDL, LDL
  5. vitamin B12
  6. folna kiselina
  7. alkalna fosfataza
  8. beta-CrossLaps (marker za kosti)
  9. osteokalcin
  10. željezo
  11. kortizol (oko 8h ujutro)
  12. izdisajni test na Helicobacter pylori
  13. PTH
  14. Homocistein

Budući da hrana i produljeno gladovanje imaju izravan učinak na metabolizam ugljikohidrata, lipida i proteina nužno je, kod gore navedenih pretraga doći natašte. Pritom je učinak proteinskih (mesnih) obroka veći od učinka ugljikohidratnih obroka (kruh, tjestenina, kolači).

Drugim riječima, želimo li dobiti kvalitetan nalaz, ne smijemo baš dozvoliti da liječnik sve odradi. Što se bolje pripremimo i nalaz će biti kvalitetniji!

 

Anamarija Kronast

Novinarka i urednica s petnaest godina iskustva u vodećim hrvatskim print i online medijima.

WordPress Ads