Može li se živjeti bez štitnjače?

Štitnjača je bitna. Naše tijelo oslanja se na hormone koje ona proizvodi kako bi reguliralo metabolizam, rast i razvoj, među mnogim drugim procesima. Ponekad stvari krenu po zlu i štitnjača više ne može proizvoditi dovoljno hormona štitnjače kako bi se zadovoljile sve potrebe tijela. Bez tih potrebnih hormona, može se razviti hipotireoza (niska razina hormona štitnjače). Ako se ne liječi, hipotireoza može dovesti do ozbiljnih, dugotrajnih komplikacija. Dakle, na pitanje može li se živjeti bez štitnjače ili sa slabom aktivnošću te žlijezde najjednostavniji je odgovor – da. No, uz upozorenje da je u tom slučaju potrebno doživotno liječenje nadomjesnom terapijom.

Nedostatak štitnjače sam po sebi ne dovodi do smanjenog životnog vijeka.


Razlozi zbog kojih štitnjača prestaje biti funkcionalna

Nekoliko čimbenika može dovesti do potpune ili smanjene aktivnosti štitnjače. Ovo su neki od njih:

Tiroidektomija

Čest razlog  gubitka štitnjače je kirurški zahvat koji se naziva tiroidektomija. Ova operacija uključuje uklanjanje cijelog ili dijela štitnjače (totalna tiroidektomija). Razlozi za tiroidektomiju uključuju:

  • liječenje karcinoma štitnjače
  • uklanjanje čvorova štitnjače, ciste ili nekancerogenih tumora štitnjače
  • regulacija preaktivne štitnjače (hipertireoza)
  • liječenje guše (povećanja štitnjače) koja ometa disanje ili gutanje

Nakon tireoidektomije, većina ljudi postane hipotireozna jer tijelo više ne može samo proizvoditi dovoljno hormona štitnjače. Zbog toga je potrebno doživotno liječenje terapijom za štitnjaču odnosno nadomjesnim hormonima.

Kongenitalna hipotireoza

Kongenitalna hipotireoza je stanje kada se štitnjača ne razvija ili ne funkcionira ispravno od rođenja. U većini slučajeva (80 do 85%) kongenitalne hipotireoze, pojedinci imaju ili nedovoljno razvijenu štitnjaču, uopće nemaju štitnjaču ili je ona nenormalno smještena.

Ako se ne liječi, kongenitalna hipotireoza može dovesti do dugotrajnih intelektualnih i fizičkih poteškoća. Mnoge zemlje testiraju novorođenčad na ovaj oblik hipotireoze. Početak uzimanja lijekova za štitnjaču unutar prvih tjedana života poboljšava šanse novorođenčeta za normalan razvoj.

Nedovoljno funkcioniranje štitnjače

U nekim slučajevima osobe mogu fizički imati štitnu žlijezdu, ali da ona pritom ne radi dobro. Ova situacija može dovesti do simptoma hipotireoze unatoč prisutnosti žlijezde.

Evo tri razloga zašto štitnjača može raditi slabije:

Liječenje radioaktivnim jodom (RAI)

Radioaktivni jod (RAI) obično se koristi za liječenje hipertireoze ili Gravesove bolesti, autoimunog poremećaja koji uzrokuje hipertireozu. Hipertireoza je suprotna od hipotireoze i posljedica nje je proizvodnja previše hormona štitnjače. A previše hormona štitnjače ubrzava tjelesne procese.

U nekim slučajevima, RAI pretjerano tretira štitnjaču, što dovodi do njene neaktivnosti. U tim slučajevima, osobe prelaze iz hipertireoze u hipotireozu. Nakon što nastupi hipotireoza, nužna ne nadomjesna terapija hormona štitnjače.

Hashimotov tireoiditis

Hashimotov tireoiditis primarni je uzrok primarne hipotireoze. To je autoimuni poremećaj koji se javlja kada imunološki sustav napada štitnjaču. Ovaj napad na štitnjaču uzrokuje kroničnu upalu. S druge strane, smanjuje se sposobnost štitnjače da proizvodi hormone štitnjače. Iako štitnjača još uvijek može proizvoditi nešto hormona štitnjače, to je općenito nedovoljno da zadovolji potrebe tijela. Zbog toga je potrebna terapija za štitnjaču.

Lijekovi

Neki lijekovi propisani za upravljanje drugim zdravstvenim stanjima mogu ometati proizvodnju hormona štitnjače. Primjeri uključuju litij, interferon-alfa i amiodaron. Isto tako, neki lijekovi mogu utjecati na to koliko dobro lijekovi za štitnjaču djeluju u tijelu.

Primjeri ovih lijekova uključuju:

  • suplemente koji se izdaju bez recepta poput željeza i kalcija
  • inhibitore protonske pumpe kao što su Prilosec ili Protonix
  • sintetske estrogene i androgene


Može li se živjeti bez štitnjače?

Apsolutno se može živjeti dug i ispunjen život bez štitnjače ili one koja ne radi dobro. Ono bez čega se ne može živjeti su hormoni štitnjače.

Život bez hormona štitnjače može značajno utjecati na zdravlje i dobrobit. Simptomi hipotireoze mogu biti iscrpljujući i utjecati na različite aspekte svakodnevnog života. Ovi simptomi mogu uključivati ​​umor, debljanje, suhu kožu, gubitak kose, depresiju, probleme s pamćenjem i neplodnost. Osim toga, osobe s neliječenom hipotireozom mogu biti izložene riziku od razvoja kardiovaskularnih bolesti, visoke razine kolesterola i drugih komplikacija.

Dobra vijest je da je moguće živjeti bez nje, iako je štitnjača vitalna za cjelokupno zdravlje. Kada je štitnjača uklonjena kirurški ili kada ne može proizvoditi dovoljno hormona, pacijenti mogu kontrolirati svoje stanje uzimanjem nadomjesnih lijekova za hormone štitnjače. Ovaj lijek, obično u obliku tabletice koja se uzima jednom dnevno, natašte, uspostavlja potrebnu razinu hormona u tijelu i pomaže u ublažavanju simptoma hipotireoze. Uz odgovarajuće lijekove i redovite kontrole kod liječnika, može se voditi normalan život bez štitne žlijezde.


Mijenja li se očekivani životni vijek ako nemamo štitnjaču?

Općenito, osobe koje žive bez štitnjače ili s onom koja slabo radi mogu održati normalan životni vijek uz odgovarajuće liječenje. Nedostatak štitne žlijezde sam po sebi ne dovodi do smanjenog životnog vijeka.

Međutim, nedostatak hormona štitnjače može povećati rizik od drugih zdravstvenih stanja, poput bolesti srca i dijabetesa. Ova zdravstvena stanja mogu utjecati na očekivani životni vijek. Temeljni razlog za gubitak štitnjače također može utjecati na očekivani životni vijek. Na primjer, osoba koja je bila podvrgnuta tireoidektomiji zbog diferenciranog raka štitnjače (DTC) mogla bi imati smanjenje očekivanog životnog vijeka.


Kako izgleda život bez štitnjače?

Učinkovito liječenje hipotireoze omogućuje uobičajen život. Ovo su tri osnovne komponente učinkovitog plana za upravljanje hipotireozom:

Uzimanje terapije za štitnjaču

Nedostatak ili nedovoljna aktivnost štitne žlijezde čini uzimanje lijekova za štitnjaču ključnim. Ovi lijekovi nadomještaju količinu hormona štitnjače koju tijelo više ne proizvodi.

Štitnjača oslobađa trijodtironin (T3) i tiroksin (T4). Glavna razlika između ova dva hormona je u tome što je T4 neaktivan. To znači da stanice u tijelu trebaju pretvoriti T4 u T3, aktivni oblik, kako bi tijelo imalo koristi od hormona. Lijekovi za štitnjaču oponašaju djelovanje jednog ili oba ova hormona.

Levotiroksin se obično propisuje, a to je sintetička verzija hormona T4. Kao što bi samo tijelo učinilo s prirodno proizvedenim T4, ono pretvara sintetski T4 u T3.

Neke osobe mogu otkriti da i dalje imaju simptome hipotireoze unatoč uzimanju levotiroksina. Zbog toga uz terapiju T4 trebaju uzimati i T3-lijekove. Cytomel (liothyronine) je uz Thybon jedini T3 lijek na tržištu.

Postoji kombinirani lijek koji se zove NDT – prirodna osušena štitnjača. (Uobičajeni nazivi robnih marki su Armor Thyroid i NP Thyroid). Napravljen je od životinjske štitne žlijezde i ima prirodne oblike i T3 i T4.

Sintetički ili NDT – Natural Desiccated Thyroid prirodni hormoni?

Bez obzira na to koje lijekove za štitnjaču uzimate, postoje načini za optimizaciju njihove učinkovitosti.

  • obrinite se da uzimate lijek svaki dan u isto vrijeme
  • slijedite posebna upozorenja za uzimanje lijekova za štitnjaču. Moraju se uzimati na prazan želudac najmanje 30 min do optimalno 2 sata prije jela ili kave, odvojeno od drugih dodataka ili lijekova.

Kako uzimati terapiju za štitnjaču – pravila i preporuke

Redovite kontrole

Neophodno je redovito praćenje rada štitne žlijezde krvnim pretragama. Možda ćete trebati češće testiranje kada prvi put počnete uzimati lijekove za štitnjaču. Nakon što ste na stabilnoj dozi, možda ćete trebati testirati hormone samo jednom ili dva puta godišnje.

Liječnik će možda trebati prilagoditi dozu lijeka ako osjetite određene simptome ili imate značajne životne promjene, poput trudnoće.

Promjene načina života

Iako su lijekovi neophodni u slučaju slabo ili nedovoljno aktivne štitnjače, modifikacije načina života mogu dodatno poboljšati upravljanje simptomima.

Liječnik će vjerojatno preporučiti uključivanje sljedeće rutine:

  • redovita tjelesna aktivnost i tjelovježba
  • analizira prehrane i dodavanje u obroke hrane koja može koristiti štitnjači
  • usvajanje strategija upravljanja stresom
  • poboljšanje sna
  • ne zaboravite dogovoriti pregled i posjetiti liječnika primarne zdravstvene zaštite za rutinske zdravstvene preglede


Što se događa ako se ne uzimaju lijekovi za štitnjaču?

Iako je moguće preživjeti bez hormona štitnjače, život bez njih može dovesti do simptoma koji mogu utjecati na kvalitetu života. Najozbiljnija posljedica dugotrajnog nedostatka hormona štitnjače je miksedemska koma ili, u ekstremnim slučajevima, smrt.

Iako rijetka, miksedemska koma je po život opasno zdravstveno stanje koje je posljedica neliječene dugotrajne hipotireoze. Prije nego što dosegnete ovu kritičnu fazu, možete primijetiti druge pokazatelje disfunkcije štitnjače. Simptomi koji mogu signalizirati nedovoljan rad štitnjače uključuju:

  • osjećaj umora
  • moždana magla
  • suha koža
  • bolovi i slabost u zglobovima i mišićima
  • depresija
  • problemi sa spavanjem
  • zatvor
  • dobitak na težini

Autorica: Emilie White, mr. phar.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads