Pojačano opadanje kose i kako ga spriječiti

Bez obzira imate li problema sa štitnjačom ili ne, zasigurno se u ovo doba godine susrećete s pojačanim opadanjem kose. No, je li samo jesen kriva za to? Puno je faktora koji mogu dovesti do sve rjeđe i slabije kose i njenog ubrzanog opadanja. Neki od njih su genetska predispozicija, kao i spomenuti problemi sa štitnjačom, a gubitak kose ponekad može biti i jedan od prvih simptoma ove bolesti, odnosno hormonalnog disbalansa. Normalan ciklus života kose je dvije do tri godine, a svaka vlas raste otprilike jedan centimetar mjesečno. Tijekom ovog ciklusa stare vlasi opadaju, a nove rastu i tako se kosa samostalno i prirodno obnavlja. Stare vlasi opadanjem stvaraju prostor za nove i to je normalna pojava koja ne ukazuje na mogućnost djelomičnog ostanka bez kose, a ponajmanje do ćelavosti. No, ukoliko primijetite da je nove kose manje i da vam postojeća kosa ubrzano opada, upalit će se lampica za alarm.

Što sve može uzrokovati pojačan gubitak kose?

  • često vezanje kose u čvrsti rep ili bilo kakvo drugo učestalo stezanje kose (ukosnice, kopče i sl.)
  • česta uporaba uvijača za kosu koji istežu kosu i lome vlasi
  • neprimjereni i preagresivni preparati za kosu
  • povišena razina kortizola, hormona stresa, a što može biti uzrokovano težom bolešću ili operacijom
  • postporođajno razdoblje koje može uzrokovati opadanje kose i tri mjeseca nakon poroda
  • uzimanje hormonalnih kontracepcijskih pilula
  • uzimanje težih lijekova kao što su oni protiv depresije, zgrušavanja krvi, visokog krvnog tlaka ili bolesti srca ili čak može ukazivati na prisutnost nekih bolesti, dijabetesa ili lupusa, npr.
  • nedostatak određenih vitamina i minerala u tijelu

No, srećom, postoje i načini kako sačuvati i poboljšati zdravlje kose i spriječiti njeno pojačano opadanje. Stoga, ako ste zabrinuti zbog naglog gubitka kose i teško se suočavate sa sve vidljivijim tjemenom, disciplinirajte se i posvetite joj malo vremena i pažnje.

Žene u menopauzi proizvode manje ženskih hormona, što usporava obnovu kose. Pokazalo se da uzimanje određenih prirodnih preparata može pomoći uravnotežiti ove hormone. Neke namirnice, poput soje i divljeg jama (dioscorea villosa), sadrže prirodan estrogen i često se koriste u prirodnim proizvodima za žene u menopauzi.

NE – Alkohol

Alkoholna pića utječu na gubitak kose tako što usporavaju rast vlasi. Želite li da vaša kosa vrati stari sjaj i punoću, smanjite ili potpuno izbacite alkohol iz svoga života.

NE – Cigarete

Uz brojne druge štetne posljedice, pušenje smanjuje protok krvi u vlasište, što uzrokuje smanjenje rasta kose. Također, otrovni sastojci duhanskog dima potkopavaju zdravlje stanica. Ako želite imati lijepu kosu, recite NE cigaretama.

DA – Proteini

Budući da je kosa satkana od bjelančevina, njihov nedostatak može dovesti do opadanja. Uvrstite u prehranu biljne i mliječne bjelančevine. Jedite mnogo riže, mahunarki, kukuruza, pšenice, raži i ječma ili pijte proteinski shake od sirutke.

DA – Vitamin C

Vitamin C jedan je od uvjeta zdravog vlasišta. Agrumi, u koje spadaju naranče i limun, posebno su bogati vitaminom C, kao i zelena paprika. Preporučena je doza 1000 do 3000 mg dnevno, no, ako ste skloni bubrežnim kamencima, ograničite dozu na 500 mg.

DA – Vitamin B

Vitamini B kompleksa nužni su za rast kose jer poboljšavaju cirkulaciju vlasišta i ublažavaju stresnu reakciju organizma. Preporučuje se cijeli B kompleks, uključujući biotin i folacin, jer hranjive tvari ovog vitamina najbolje djeluju kada se uzimaju zajedno.

DA – Vitamin E

Vitamin E još je jedan nutrijent potreban za rast kose jer potiče cirkulaciju u vlasištu. Uzimajte ga kroz hranu ili ga nanosite direktno na vlasište. Bogati izvor vitamina E su biljna ulja, sjemenke, bademi i kikiriki.

DA – Vitamin A

Vitamin A vraća kosi sjaj i vitalnost, djeluje na sintezu masnoća u folikulama i tako ubrzava rast vlasi. Kelj, tikvice i mrkva namirnice su koje obiluju ovim vitaminom.

DA – Željezo

Željezo potiče cirkulaciju u vlasištu i tako ubrzava rast kose. Uvrstite u prehranu bademe, marelice, grožđice i špinat, sve odreda bogate izvore željeza.

DA – Cink

Kod problema s kosom potrebno je u organizam unositi više cinka (Zn). Najbolje je uvesti kuru od jedne tablete dnevno, u preporučenoj dnevnoj dozi od 12-15 mg. Cink je ujedno dobar i u preventivi protiv sijedih vlasi, a dobrodošla je pomoć i svima koji s bore s debljinom.

DA – Voda

Voda čini četvrtinu svake vlasi. Preporučljivo je piti najmanje četiri do osam čaša vode dnevno. Najbolja je izvorska ili pročišćena voda. U spomenutu količinu uračunajte i čaj i sokove. One nezaslađene, od svježe cijeđenog voća, naravno.

Ukoliko uzrok opadanja kose nisu bolest, hormoni, manjak vitamina ili minerala, vjerojatno je riječ o androgenoj alopeciji zbog DHT hormona, odnosno zbog osjetljivosti folikule na taj hormon. Kosa vam pri tome uglavnom opada u normalnoj mjeri što je oko 70-100 vlasi dnevno, no unatoč tome, jednoga bi se dana mogli probuditi sa znatno manje kose na glavi. Razlog tome je što kosa vremenom postaje sve tanja, sve do trenutka kada u potpunosti prestane rasti. Uz androgenu alopeciju često ide i seboroično vlasište, odnosno kosa se brže masti. Neke od preporuka idu u smjeru svakodnevnog pranja kose kako bi se vlasište oslobodilo DSH koji se na njemu taloži. Prirodni blokator DSH je cink i u ovakvim ga je slučajevima preporučljivo piti čim osjetite da vam se nešto događa s kosom.

Ulje noja

Ulje noja (emuovo ulje) također je učinkovito jer potiče rast kose na prednjem dijelu tjemena, mjestu na kojem žene najčešće opažaju gubitak kose. Potiče rast uspavanih i odumrlih folikula kose i među rijetkim je preparatima koji zaista prodiru duboko u kožu. Ostali preparati uglavnom ostaju na površini tjemena. Stoga je ulje noja poželjno umiješati u preparate koje i inače koristite, kako bi bolje djelovalo. Ukoliko nemate usvojenu rutinu njege kose posebnim preparatima, pokušajte ulje noja pomiješati s ružmarinom. Rezultat bi kroz nekoliko mjeseci trebalo biti puno nove, mlade i zdrave kose. Ulje, ako ga ne nađete za kupiti u sredini u kojoj živite, možete naručiti putem interneta ili zamoliti nekoga da vam donese bočicu.

Ulje menthe citirate

Protiv opadanja kose, naročito kod žena u menopauzi, dobro je uzimati eterično ulje menthe citrate, 2 kapi ujutro i 2 kapi navečer. Kapi se uzimaju s malo meda i otope u ustima. Terapija traje 3 tjedna, nakon koje napravite pauzu od 10 dana, pa ponovite postupak tijekom naredna 3 tjedna. Za med znate – ne uzimajte ga metalnom žlicom, već drvenom, plastičnom ili porculanskom. A za eterična ulja vrijedi savjet da za ovakvu vrstu primjene (oralno) moraju biti visokokvalitetna i poznatih proizvođača, nipošto ona bez certifikata koja se koriste za osvježavanje prostora i eterične lampe.

Čaj od koprive

Jedan od starih, dobrih i provjerenih recepata za jačanje i rast kose je čaj od koprive. Možete ga svakodnevno piti, ali i zamijeniti s njim zadnju vodu za ispiranje i s ohlađenim čajem isprati ostatke šampona ili regeneratora.

Maska za kosu – maslinovo ulje:

  • žumanjak, maslinovo ulje, vitamin A (5 kapi), d-pantenol otopina (10 kapi), nekoliko kapi limunovog soka

Pomiješati  sve sastojke i držati na kosi oko pola sata.

Maska za kosu – ricinusovo ulje:

  • žumanjak, ricinusovo ulje, kopriva (kapi ili čaj), med, cimet, B-vitamin ampule (Beviplex), d-pantenol otopina

Pomiješati zajedno sve sastojke, nanijeti na kosu i omotati plastičnom folijom. Držati oko pola sata.

Štitnjača i opadanje kose: učinite je opet zdravom i sjajnom

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads