Losos se može upotrebljavati na raznolike načine te sadrži brojne vitamine i visok udio masti. Može se pržiti, kuhati na pari, jesti sirov u sushiju, peći u pećnici ili poširati u jednom komadu. Zbog visokog udjela masti dobro se može i dimiti. Začinjen mješavinom začina od šećera, papra, začinskog bilja i soli, marinirano meso ove ribe smatra se delikatesom. Poširani cijeli losos rado se upotrebljava kao magnet za poglede u hladnim bifeima, a kotleti lososa idealno su prikladni za pečenje na roštilju i kratko prženje.
Dimljene kriške lososa omiljene su kao narezak, a komad filea idealan je za pečenje ili pak za prženje. Losos je izvrstan dodatak za juhe, kako dimljen tako i sirov, narezan na trake ili kao riblja okruglica. Svježi losos morao bi se čuvati uz hlađenje i potrošiti unutar nekoliko dana.
*
Sastojci:
- 800 g fileta lososa
- 2 žlice maslinova ulja
- 100 ml umaka od soje
- 2 žlice rižinog vina
- 2 žlice smeđeg šećera
- 2 žlice kristalšećera
- 2 češnja češnjaka
- 1 žličica naribanog đumbira
- ½ žličice škrobnog brašna
Priprema:
U manjoj posudi pomiješajte umak od soje, 50 ml vode, rižino vino, smeđi i kristal-šećer, protisnuti češnjak i naribani đumbir. Stavite na laganu vatru i neprestano miješajte dok ne zakuha. Kuhajte 1 – 2 minute ili dok se šećer u potpunosti ne otopi.
Škrobno brašno razmutite s 1 žlicom hladne vode, pa dodajte u umak. Kratko promiješajte, pa ga maknite s vatre i procijedite kroz gusto sito.
Filete lososa narežite na veće komade i popržite ih u dobro zagrijanoj grill tavi na maslinovu ulju tako da dobiju lijepu boju. Ispržene filete odmah umočite u pripremljeni teriyaki umak i ostavite ih u njemu oko 5 minuta. Tako pripremljeni losos poslužite na podlozi od kuhane riže i uz salatu po izboru.
Za još bolji okus, filete lososa pržite u sezamovu ulju.
*