Zaštita od sunca – 10 stvari koje moramo znati o SPF kremama

Sunce je nedvojbeno najvažniji čimbenik za održivo postojanje svakog oblika života na ovoj planeti. Ipak, budući da ne želimo vidjeti njegovu “tamnu stranu”, potrebno je biti informiran o tome kako pravilnom upotrebom zaštitnih krema za sunce bolje zaštititi sebe i svoju obitelj. Donosimo 10 najvažnijih stvari koje treba znati o zaštiti od sunca, kako bi sunce moglo zauvijek ostati naš najbolji prijatelj!

Krema za sunčanje od prošlog ljeta ako je otvorena nažalost više nije sigurna za korištenje, s obzirom na formulu, ali i na filtere za zaštitu od sunca.


Koja je razlika između UVA i UVB zračenja?

UVA zračenje je odgovorno za starenje kože. Ne izaziva opekline ili tamnjenje, ali zalazi dublje u slojeve kože i uništava kolagen i elastin, uzrokujući prerano starenje i oštećujući DNK kože. Također je važno znati da održava isti intenzitet tijekom dana tijekom cijele godine, a ima sposobnost prodiranja kroz oblake i staklo. UVB zračenje je ono koje nas čini preplanulima, izaziva opekline, tamnjenje i crvenilo kože, dok ga koža apsorbira i oštećuje njen DNK. Naravno, UVB zračenje je intenzivnije u proljeće i ljeto.

Što je infracrveno zračenje (IR)?

Infracrveno zračenje (IR) uključuje toplinu sunca koja je neophodna za svaki znak života na zemlji i čini ljude sretnima tijekom sunčanog dana! Međutim, istraživanja su pokazala kako produženo izlaganje infracrvenom zračenju može uzrokovati oštećenja na koži jer ubrzava prerano starenje aktivirajući enzim koji razbija kolagen i uzrokuje oštećenja u stanicama DNK.

Zašto nam je potrebna zaštita od sunca širokog spektra?

Osim UVA & UVB i IR zračenja, sunčeva svjetlost uključuje i plavu svjetlost koja je dio vidljive svjetlosti. Dugotrajno izlaganje plavoj svjetlosti može uzrokovati oštećenja na koži jer aktivira stvaranje slobodnih radikala povećavajući oksidacijski stres u stanicama. Time se pospješuje fotostarenje (bore, tamne mrlje itd.). Istodobno, smanjuje koncentraciju antioksidansa na koži, dok kod tamnijeg tena povećava pigmentaciju. Sve vrste zračenja izrazito su štetne za kožu. Stoga je važno koristiti kremu za sunčanje za zaštitu širokog spektra (UVA, UVA, IR, plavo svjetlo) za učinkovitu zaštitu kože od sunca.

Zašto je toliko važno da SPF krema za sunčanje sadrži hidratantne aktivne sastojke?

Koža izložena suncu je krhka i osjetljiva te joj je potrebna intenzivnija hidratacija u odnosu na neizložena područja kože jer sunce uništava vitalne lipide kožne barijere i ubrzava isparavanje vode. Kako bi se održala visoka razina hidratacije kože dok boravimo na suncu, SPF krema za zaštitu od sunca mora sadržavati dodatne hidratantne sastojke kako bi se nadoknadile zalihe vode u koži i regenerirala hidrolipidna barijera kože.

APIVITA BEE SUN SAFE kreme za sunčanje sadrže mehanizam hidratacije koji pokreće morska alga Laminaria digitata (hidrolizirana), koja jača NMF kože, restrukturira i ojačava kožnu barijeru te obnavlja zalihe vode. Dakle, uz BEE SUN SAFE koža održava hidrataciju, elastičnost i osjećaj ugode, čak i pod jakim suncem.


Imaju li kreme za sunčanje rok trajanja?

Naravno, baš kao i svi kozmetički proizvodi. Rok valjanosti krema za sunčanje je jasno naznačen na pakiranju. Ne smijemo ih koristiti nakon tog datuma, jer postoji rizik da njihovi filteri više nisu tako učinkoviti ili da im se formula pokvarila. Vrlo lako to se može otkriti u teksturi, kao i u mirisu proizvoda.

Možemo li koristiti kremu za sunčanje koja nam je ostala od prošlog ljeta?

Ne! Krema za sunčanje koja je prije nekog vremena ostavljena u otvorenom pakiranju nažalost više nije sigurna za korištenje, s obzirom na formulu, ali i na filtere za zaštitu od sunca. To je čini neprikladnom za nanošenje na kožu kako bi se izbjegle iritacije i nedostatna zaštita od sunca.

Koje dijelove našeg tijela ne smijemo zaboraviti pri nanošenju zaštite od sunca?

Neki dijelovi tijela, iako su izloženi sunčevom zračenju tijekom cijele godine, često bivaju zanemareni i ne tretiramo ih potrebnom zaštitom od sunca, kao što se radi s drugima dijelovima tijela poput lica, leđa itd. Najčešći primjer su naše ruke koje su stalno izložene suncu tijekom cijele godine, a istovremeno pate od čimbenika iz okoline, poput hladnoće ili prljavštine, čestog pranja itd. To ih sve čini osjetljivim na bore i hiperpigmentacijske mrlje protiv kojih se teško boriti. Dio koji često zaboravljamo zaštititi su i naše uši. Osjetljiva koža na tom području lako može izgorjeti. Naša stopala također su dio tijela koji često zaboravljamo. Iako je poznato da se zbog stalnog izlaganja suncu mogu lako iritirati, kako kod djece, tako i kod odraslih.


Koju količinu kreme za sunčanje je potrebno upotrijebiti da se zaštitimo od sunca – i koliko često je trebamo obnavljati?

Prije izlaska na sunce nanesite količinu jedne čajne žličice na lice, izbjegavajući područje oko očiju, a 6 žličica na tijelo. Kremu nanosite svaka 2 sata, uglavnom nakon znojenja, plivanja ili sušenja ručnikom. Smanjenje naznačene količine značajno smanjuje razinu zaštite. Općenito, izbjegavajte dugotrajno izlaganje suncu, čak i uz zaštitu od sunca.

Ispravno ili pogrešno? Ne koristim zaštitu od sunca za lice jer imam masnu kožu i čini je još “masnijom”.

Vrlo pogrešno! Imati masnu kožu ne znači da ona ne može biti dehidrirana ili ugrožena štetnim sunčevim zračenjem. Zato je ne smijemo ostaviti nezaštićenu. Danas postoji veliki izbor inovativnih krema za zaštitu od sunca “nove generacije” vrlo lagane teksture. One su idealne za masnu mješovitu kožu jer nude širok spektar zaštite od sunca, antioksidativnu zaštitu i hidrataciju.

Opekline od sunca se liječe jogurtom.

Netočno! Opekline od sunca su ozbiljna oštećenja kože i treba im se tako i pristupati. Opekline od sunca je potrebno prvo rashladiti, a onda liječiti kremama i emulzijama. Najučinkovitija krema protiv opeklina od sunca je neoVIDERM. neoVIDERM emulzija djeluje na svim razinama zaštite i obnavljanja kože. Zahvaljujući svom jedinstvenom sastavu koji se sastoji od betaglukana, hijaluronske kiseline i alginata, neoVIDERM će obnoviti hidrolipidnu barijeru. Vratit će koži normalne uvjete fiziološke obrane kože, umiriti opekline i upalne procese, dubinski je hidratizirati i ubrzati regeneraciju kožnog tkiva.

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads