Ožiljci su vrlo česta pojava na koži i svaka osoba tijekom svog života zadobije po koji ožiljak. Mogu nastati spontano i nakon malene ozljede kože, nakon operativnih zahvata na koži, opekotina, ugriza, ubodnih rana, akne, inficiranih rana, nakon cijeljenja venskih ili arterijskih ulkusa na nogama i dr.
Ozljede kože koje zahvaćaju dublje slojeve kože (dermis i subkutis) cijele ožiljkom, dok ozljede površinskog sloja kože (epidermis) zacjeljuju bez vidljivih tragova i ožiljaka. Uzroci dubljih rana mogu biti različiti, pa će i prema veličini ozljede koža cijeliti odgovarajućim ožiljkom.
Vrste ožiljaka i kako zacjeljuju
Kako će izgledati ožiljak ovisi o tome na kojem dijelu tijela je nastao, pa najbrže cijele ožiljci na licu jer je koža lica dobro prokrvljena, a sporije ožiljci na trupu, trbuhu i nogama. Pojačani, hipertrofični ožiljci i keloidi najčešće se viđaju na ramenima, prsima i vratu. Ožiljci mogu biti u razini kože čime se podrazumijeva normalno cijeljenje kože. Mogu biti hipertrofični kada su iznad razine kože no u granicama ožiljka i koža tako najčešće cijeli ako je bila inficirana.
Keloidni ožiljci su češći u nekim obiteljima pa postoji obiteljska sklonost njihovom nastajanju, a učestaliji su i u crne rase. Keloidi prelaze rubove rane i uvijek su žarko crvene boje, često na opip tvrdi.
Vučeni ožiljci se viđaju nakon akne i vodenih kozica i djeluju poput malenih udubina u koži. Sam ožiljak se formira najmanje godinu dana i ako je rana zarasla to ne znači da je ožiljak taj tren već formiran. U fazi stvaranja i sazrijevanja ožiljka kolagenska i elastinska vlakna postaju gušća i rastu kako bi ponovno izgradila kožu.
Rana boja ožiljka je uvijek crvena radi nastajanja malenih krvnih žilica u ožiljku, samo crvenilo nastaje kroz godinu dana. Ožiljno tkivo je slabije kvalitete nego zdrava koža jer je manje elstično, može zatezati i ne sadrži folikule dlake, niti žlijezde znojnice i lojnice.
Ožiljci i ljeto
Ljeto je kritično razdoblje za nastajanje ožiljka jer znojenjem kože i visokim temperaturama učestalije nastaju i infekcije kože i time rane koje sporije cijele. Duboke upale kože poput nodoznih akni mogu tijekom ljeta ostaviti ožiljke na licu pa je vrlo važno liječiti teže oblike akne tijekom ljeta i provoditi fotozaštitu.
Tretiranje ožiljaka u ljetnim mjesecima
Tijekom ljeta ne bi se smjelo zaboraviti na ožiljke na koži pa je tijekom dana preporučljivo na ožiljak namazati proizvod koji sadrži visoki zaštitni faktor koji može biti u obliku kreme ili sticka. Potrebno je izbjegavati direktno djelovanje sunca na ožiljak kako i moguće opekotine od sunca. Razlog je taj što se time sprečava dodatna prokrvljenost ožiljka njegov pojačani rast.
U tretiranju ožiljaka bitni su gelovi i kreme koji ubrzavaju cijeljenje rana (epitelizaciju) i nanose se nakon uklanjanja kirurških šavova kako bi rana što brže zarasla. Proizvodi za tretiranje ožiljaka mogu biti u obliku kreme, gela ili flastera, a često sadrže silikone, hijaluronsku kiselinu, mukopolisaharide, vitamin E, izokvercitin, eksktrakt medvjetke, crvenog luka i dr. Bitno je proizvode za tretiranje ožiljaka nanositi uporno svaki dan kroz tri do šest mjeseci kako bi se smanjio izgled ožiljka, zategnutost i crvenilo.
Autorica: mr.sc. Klaudija Šebetić dr.med.spec.dermatovenerolog
Napravite sami prirodnu kozmetiku za ljeto, sunce i plažu
Dr. Nevia Delalle: Hiperpigmentacije i kako ih se riješiti