Gušom ili strumom nazivamo povećanu štitnjaču. Gušavost je rasprostranjena po cijelom svijetu, a endemska su područja visokog gorja koja su siromašna jodom u tlu i vodi. Pedesetih godina prošlog stoljeća Hrvatska je, kao i druge europske zemlje, uvela profilaksu endemske gušavosti jodiranjemkuhinjske soli. To je dovelo do nestanka endemskog kretenizma i značajno smanjilo pojavnost gušavosti.
Svrha liječenja guše je smanjiti njenu veličinu. To se može postići uklanjanjem vanjskih čimbenika koji djeluju strumogeno i operativno.
Eutireoična struma
Eutireotična struma je ona koja nije uzrokovana poremećajem rada štitnjače, autoimunom bolesti, upalom ili tumorom. Nastaje 5-10 puta češće u žena nego u muškaraca. Najčešći je simptom strume osjećaj napetosti u vratu. Kod velikih struma javlja se više simptoma zbog pritiska na okolne strukture:
– promuklost
– poteškoće pri gutanju
– nadražajni kašalj
– u težim slučajevima i Hornerov znak (spuštenost gornje vjeđe oka, udubljenost očne jabučice i suženje zjenice, posljedica je oštećenja vratnog dijela simpatičkog živčanog lanca).
Hormonalni status je uredan. Pregled ultrazvukom dat će uvid u veličinu štitnjače, strukturu tkiva i prisutnost čvorova. Svrha liječenja guše bila bi smanjiti njenu veličinu. To se može postići uklanjanjem vanjskih čimbenika koji djeluju strumogeno i operativno. Ranije se gušavost liječilo supresivnom terapijom levotiroksinom (hormonom štitnjače) s ciljem snižavanja TSH i time dovođenja štitnjače u stanje relativnog mirovanja i smanjenja poticaja njenog rasta te smanjenja guše.
Ograničavajući čimbenik ovog liječenja je njegova dugotrajnost i nuspojave:
– mršavljenje
– anksioznost
– ubrzani rad srca
– osteoporoza
Danas se samo prati kliničko stanje. Zbog estetskih razloga dolazi u obzir operativno liječenje. Ako bolesnik ima smetnje disanja i gutanja zbog pritiska na jednjak i dušnik nužno je kirurško liječenje.
* PROČITAJTE I OVE ČLANKE:
Prof.dr.sc. Velimir Božikov: Tumori štitnjače
Prof.dr.sc. Velimir Božikov: Upale štitnjače
Prof.dr.sc. Velimir Božikov: Hipotireoza
Prof.dr.sc. Dragan Primorac: Što su proaktivni genetski testovi