U Hrvatskoj ima više od 400 tisuća dijabetičara. No, situacija je još puno alarmantnija ako uzmemo u obzir da veliki broj ljudi izvan te kategorije ima stanje predijabetesa ili oštećene tolerancije glukoze. Također, zbog pretilosti i jako loše prehrane sve veći broj mladih i tinejdžera već ima stanje predijabetesa.
Imate li predijabetes i nakon dijagnoze ništa ne poduzmete, velika je vjerojatnost da ćete u roku od 5 godina dobiti dijabetes tipa 2. No, ne računajte na tih pet godina vremena, promjene morate uvesti – odmah! Dijabetes nazivaju i „tihim ubojicom“ jer može dovesti do otkazivanja bubrega, teških srčanih oboljenja, amputacije noge, sljepoće i smrtnog ishoda.
Uvođenjem zdravih životnih navika možete poboljšati krvnu sliku, sniziti razine glukoze u krvi te polako vratiti organizam u ravnotežu.
Kako znati da imate predijabetes?
Ako vam je izmjerena razina glukoze u krvi natašte viša od normalne (5,6 – 6,9 mmol/l), no još nije dovoljno visoka da bi vam bio dijagnosticiran dijabetes tipa 2, ulazite u skupinu predijabetičara.
Predijabetes obično prolazi bez konkretnih simptoma. No na to stanje može ukazati stalni osjećaj gladi ili žeđi, učestalo mokrenje, neobjašnjivi umor i tamne mrlje na pregibima na tijelu (vratu, laktovima…).
Općenito vam prijeti povećan rizik od razvoja šećerne bolesti:
- ako ste pretili
- imate visoki krvni tlak
- ako ste u obitelji već imali nekog oboljelog.
Što možete učiniti ako vam je već dijagnosticiran predijabetes?
1. Konzumirajte više svježeg voća, povrća, mahunarki i cjelovitih žitarica
Putem zdrave i balansirane prehrane uvelike možete regulirati razine šećera u krvi. Prema američkom Nacionalnom institutu za zdravlje, najbolja hrana protiv šećerne bolesti jest ona koja sadrži netopiva vlakna. Takve su, primjerice, mahunarke i cjelovite žitarice.
Također, prehrana koja vas može spasiti od dijabetesa bazira se na organskom voću i povrću. Iako postoji teorija da voće, zbog šećera koje sadrži, nije dobar izbor za dijabetičare, to nije točno. Osim prirodnog šećera, voće sadrži i vodu te celulozu, vrstu netopivih vlakana koja onemogućuju da šećer odjednom uđe u krv i naglo podigne razine glukoze.
Preporuka je da konzumirate oko 40 grama vlakana na dan, i to tako što ćete voće i povrće jesti u manjim porcijama. Također, iz prehrane morate izbaciti svu prženu i masnu hranu te peciva i slatkiše.
2. Smanjite indeks tjelesne mase
S obzirom na to da je pretilost glavni okidač za dobivanje dijabetesa, vaš prioritet trebalo bi biti mršavljenje i gubitak masnog tkiva, osobito oko trbuha. Dakle, trebali biste smanjiti indeks tjelesne mase (BMI manji od 25) kako biste ušli u skupinu smanjenog rizika za obolijevanje.U tom smislu, veganska dijeta, odnosno prehrana koja ne sadrži meso, ribu i proizvode životinjskog podrijetla, odličan je izbor želite li stvoriti snažan štit od dijabetesa tipa 2. Ako vam je veganska prehrana prezahtjevna, pokušajte s vegetarijanskom, dakle bez mesa i ribe.
3. Prehranu obogatite zdravim začinima, poput kurkume
Jedan od začina koji je izvrstan saveznik protiv dijabetesa jest kurkuma, koja sadrži supermoćni polifenol kurkumin. Jeste li znali da je ekstrakt kurkume 100 posto djelotvoran u prevenciji dijabetesa tipa 2? On, naime, sprečava prelazak iz stanja predijabetesa u dijabetes tipa 2.
Stoga, obogatite svoja jela kurkumom i uzimajte ekstrakt ovog snažnog žutog začina!
Kurkuma i kurkumin nezamjenjivi su za zdravlje
Kurkuma radi za nas – štiti nas od bolesti
4. Bavite se fizičkom aktivnošću – barem 3-4 puta tjedno
Vježbanje će vam pomoći da smanjite masno tkivo i izgubite suvišne kilograme. Također, kada vježbate, vaše tijelo troši više glukoze pa se ujedno snižavaju njezine razine u krvi.
Tjelesna aktivnost je općenito ključni faktor kada je riječ o smanjivanju rizika od dijabetesa. Trebali biste umjereno vježbati barem 3-4 puta tjedno.
Tjelovježba će vam pomoći da:
– smanjite BMI (indeks tjelesne mase) i izgubite suvišne kilograme
– stabilizirate razine glukoze u krvi
– poboljšate metabolizam masnoća, proteina i masti
– osnažite srce i smanjite rizik od srčanog udara i drugih srčanih oboljenja
– snizite krvni tlak
Ako ne znate koju biste vrstu vježbanja odabrali, to mogu biti i aerobne i anaerobne vježbe te vježbe snage. Ukoliko ste starija osoba, možete prakticirati brzu šetnju svaki dan.
Ne zaboravite: dijabetes tipa 2 bolest je koja se itekako može prevenirati! Sve ovisi o vama samima.
Napomena: imate li predijabetes i usto ste pušač, morate znati da je vaš rizik od dijabetesa dodatno povećan za 40 posto.