Kada je hladno, kišovito ili se sprema nagla promjena vremena, odjednom vas jako zabole zglobovi? Pitate se zašto i u kakvoj su vezi vrijeme i zglobovi? Premda se točni uzroci takvog stanja ne znaju, vjeruje se da bi mogući krivci za to mogli biti:
- velika vlažnost u zraku
- nagle promjene vremena
- niski tlak zraka (tada zglobovi često natiču)
- niska temperatura (zglobovi su tada još bolniji jer hladnoća utječe na stanje sinovijalne tekućine i „podmazanost“ zglobova)
Prema studiji provedenoj 2014., koja je objavljena u BMC Musculoskeletal Disorders, čak 67% osoba koje boluju od osteoartritisa osjetljivo je i na promjene vremena. Takve osobe puno češće nego drugi pate od bolnih i ukočenih zglobova.
Konzumirajte protuupalnu hranu – prirodne namirnice poput svježeg voća i povrća bogatog nutrijentima i antioksidansima. Povećajte unos češnjaka, luka, kurkume i đumbira.
Mogući uzroci bolnih zglobova kod promjene vremena
1. Niski tlak zraka ili nagle promjene tlaka
Tekućina koja podmazuje zglobove osjetljiva je na nagle promjene tlaka u zraku. Pritom osobito mislimo na pad tlaka. Kod sniženog tlaka zraka tekućina u zglobovima dobiva manje pritiska te može stvoriti oticanje i upalne procese u okolnim tkivima i zglobovima. Kod naglih promjena tlaka zraka, također, vaše tetive, tkiva i mišići se stežu ili se šire. To utječe i na vaše zglobove, koji posljedično postaju bolni.
2. Hladnoća i studen
Kod niskih temperatura sinovijalna tekućina unutar zglobova postaje gušća i manje pokretna. Zbog toga oni postaju kruti i nefleksibilni te je svaki pokret otežan. Zglobovi su najbolniji u vrijeme naglog pada temperature zraka.
3. Slabija cirkulacija krvi prema udovima
Prema mišljenju znanstvenika, za hladnijih dana krv pojačano struji prema vitalnim organima, poput srca i pluća. To znači i da je smanjen dotok krvi prema udovima i zglobovima. I to može biti jedno od objašnjenja za veću bolnost zglobova.
4. Pasivan stil života (neaktivnost)
Kada je hladno ili je velika vlaga u zraku, skloni ste tome da ostajete kod kuće, ne krećete se i samo sjedite? Zbog nekretanja zglobovi postaju kruti i nefleksibilni, a samim time i bolni.
5. Loše raspoloženje
Velika studen, a osobito kišoviti dani, nekako izvlače iz vas loše raspoloženje i negativne emocije? Kada ste u takvu emocionalnom stanju, skloniji ste intenzivnije osjećati i nelagodu i bol.
Savjeti kako si pomoći kod artritisa i bolnih zglobova
1. Ne zaboravite na fizičku aktivnost – čak i zimi!
Bez obzira na dob, jako je važno da se svakodnevno krećete i da ste aktivni, a to vrijedi i za hladne dane. Sva su istraživanja pokazala da tjelesna aktivnost znatno ublažava bolove kod artritisa. Ako vani pada kiša ili snijeg, uvijek možete razvući prostirku kod kuće i raditi vježbe istezanja ili pak voziti kućni bicikl. Hladnoća i kiša nisu opravdanje da se smjestite pred TV-om i ostanete tako sjediti cijeli dan, uz eventualno pauzu za ručak. Možete potražiti i neki zatvoreni bazen te početi rekreativno plivati. Plivanje je, naime, izvrsno za zdravlje zglobova!
2. Utoplite se prije izlaska i slojevito se odjenite
Planirate li izlazak van kada je jako hladno, utoplite se (nosite tople čarape i rukavice jer stopala i ruke su osobito osjetljivi) i odjenite se slojevito. Bavite li se fizičkom aktivnošću na otvorenom, uvijek se toplo odjenite, ali tako da u svakom trenutku možete skinuti višak odjeće sa sebe.
3. Jedite hranu koja smanjuje upale u organizmu
Patite li od bolnih zglobova, poradite na izboru namirnica. Konzumirajte protuupalnu hranu – prirodne namirnice poput svježeg voća i povrća bogatog nutrijentima i antioksidansima. Povećajte unos češnjaka, luka, kurkume i đumbira.
4. Priuštite si dovoljno sati kvalitetnog sna
Dobar san je ključan za zdrave kosti i zglobove. Tijekom noći, dok čvrsto spavate, kosti i zglobovi obnavljaju se i stvaraju se nove stanice. Ako vam fali sna, taj je proces znatno ometen. Stoga, priuštite si svake noći 7-8 sati kvalitetnog sna.