Proširene ili varikozne vene su jedna od danas učestalih bolesti krvožilnog sustava, pa je mnogi nazivaju i “bolest modernog doba”. Riječ je o povećanim, ispupčenim, otečenim, nepravilno proširenim te izrazito plavim krvnim žilama, koje se pojavljuju najčešće na području nogu. Nastaju kao posljedica oslabljene funkcije venskih zalizaka, koji gube sposobnost vraćanja krvi prema srcu. Uslijed toga vene se pune krvlju, što u konačnici dovodi do njihovog povećanja, odnosno proširenja.
Varikoza se u pravilu javlja u kasnijoj životnoj dobi, a prema statistikama u Hrvatskoj čak 50% populacije starije od četrdeset godina pati od ovog zdravstvenog problema.
Prirodno liječenje proširenih vena
Proširene vene se češće javljaju kod žena, a osobito su joj sklone osobe koje dugo sjede ili stoje, koje se nedovoljno kreću, kao i pretile osobe. Također, često se javlja kao posljedica hormonalnih promjena, nedostatka vitamina te kod žena tijekom trudnoće i menopauze. Najčešće su vrlo izražene i uočljive pa ih mnogi smatraju estetskim problemom. Iako, u nekim slučajevima one mogu biti i neprimjetne. Simptomi takvih “nevidljivih” proširenja vena su otjecanje nogu, težina u nogama, bol, svrbež, pečenje, grčevi.
Bilo da je riječ o vidljivim ili neprimjetnim venama, važno ih je liječiti, jer ako se ne liječe one mogu prouzročiti brojne zdravstvene probleme. Bolne tegobe proširenih vena, kao i njihova vidljivost mogu se vrlo uspješno otkloniti pomoću raznih prirodnih metoda i tretmana.
1. Otopina češnjaka i soka od naranče
Češnjak je izvrsna biljka za suzbijanje simptoma proširenih vena. Osim što pospješuje cirkulaciju vrlo je učinkovit i u eliminaciji štetnih toksina iz krvnih žila.
Sastojci:
-6 režnjeva češnjaka
– 3 naranče
– jušne žlice maslinovog ulja
Priprema i primjena:
Narežite češnjak i stavite ga u čistu staklenku. Iscijedite sok iz naranči te ga također dodajte u staklenku. Dodajte i maslinovo ulje te sve zajedno promiješajte. Ostavite smjesu da odstoji oko 12 sati.
Prije upotrebe protresite staklenku, stavite nekoliko kapi otopine na prste te masirajte zahvaćeno područje kružnim pokretima petnaestak minuta. Nakon toga namazanu površinu omotajte pamučnom tkaninom i ostavite preko noći. Postupak masaže ponavljajte jednom dnevno, a poboljšanje ćete primijetiti nakon nekoliko mjeseci. Također, nije naodmet uključiti i svježi češnjak u svakodnevnu prehranu.
2. Čaj od cvjetova nevena
Cvijet nevena je bogat izvor flavonoida i vitamina C koji mogu ublažiti brojne simptome proširenih vena.
Priprema i primjena:
Kuhajte jednu šalicu cvjetova nevena u četiri šalice vode oko pet minuta. Namočite pamučnu tkaninu u otopinu stavite ju na zahvaćeno područje te ostavite dok se potpuno ne ohladi. Ponavljajte najmanje jednom dnevno (ako vam vrijeme dozvoli poželjno je i više puta) u razdoblju od nekoliko mjeseci, sve dok ne primijetite poboljšanje.
Proširene vene najčešće su vrlo izražene i uočljive pa ih mnogi smatraju estetskim problemom. U nekim slučajevima one mogu biti i neprimjetne, a simptomi su otjecanje nogu, težina u nogama, bol, svrbež, pečenje i grčevi.
3. Oblozi od jabučnog octa
Studija objavljena 2016. godine pokazala je da vanjska primjena jabučnog octa ima izuzetno pozitivne učinke na ublažavanje simptoma varikoziteta, a bez štetnih nuspojava. Jabučni ocat se može koristiti u obliku obloga ili konzumirati oralno – a za bolje rezultate idealno je kombinirati oba načina.
Priprema i primjena obloga:
Namočite komad tkanine u čisti jabučni ocat te tkaninu položite na područje proširenih vena (ako imate osjetljivu kožu razrijedite jabučni ocat vodom). Za početak ostavite oblog nekoliko minuta kako bi vidjeli kako vaša koža reagira. Ako ne postoji reakcija kože na čisti jabučni ocat tada ostavite oblog da djeluje 15-20 minuta. Ponavljajte postupak dva puta dnevno.
Oralna primjena:
Jednu čajnu žlicu čistog jabučnog octa pomiješajte sa šalicom tople vode i jednom jušnom žlicom meda. Ako možete tolerirati okus, povećajte količinu jabučnog octa na 1 jušnu žlicu. Konzumirajte jednom do dva puta dnevno prije obroka.
4. Otopina peršina
Peršin je bogat vitaminom C, snažnim antioksidansom koji potiče proizvodnju kolagena i pomaže u obnovi i reprodukciji stanica. On također sadrži i flavonoid rutin, koji igra ključnu ulogu u jačanju kapilara i stoga je od velike pomoći u smanjenju simptoma proširenih vena.
Sastojci:
– 1 šaka svježeg peršina
– 1 šalica vode
– 1 kap eteričnog ulja nevena
– 1 kap eteričnog ulja ruže
Priprema i primjena:
Kuhajte šaku usitnjenog svježeg peršina u jednoj šalici vode pet minuta. Uklonite s vatre, pokrijte i ostavite da se rashladi. Mlaku otopinu procijedite te joj dodajte po jednu kapljicu eteričnog ulja ruže i nevena. Stavite otopinu u hladnjak na nekoliko minuta.
Nanesite otopinu na zahvaćeno područje koristeći pamučnu vatu ili tkaninu. Primjenjujte svakodnevno nekoliko mjeseci.
5. Masaža kajenskim paprom
Kajenski papar se smatra čudotvornom namirnicom za varikozne vene. Bogat je izvor vitamina C i bioflavonoida koji štite zidove krvnih žila od oštećenja uzrokovanih djelovanjem slobodnih radikala, potiču stvaranje kolagena te pospješuju cirkulaciju krvi.
No, najmoćnija tvar sadržana u kajenskom papru je kapsaicin koji ima antiinflamatorna, analgetička i antikoagulacijska svojstva. Kajenski papar djeluje na ublažavanje simptoma proširenih vena, bilo da se konzumira oralno ili da se koristi kao sredstvo za masažu zahvaćenih područja. Za što bolje rezultate idealno je kombinirati oba načina.
Masaža otopinom od papra:
Dodajte 1 čajnu žlicu kajenskog papra u šalicu vruće vode, dobro promiješajte te pričekajte da se rashladi. Pamučnu tkaninu umočite u pripremljenu otopinu te nježno masirajte područja zahvaćena proširenim venama.
Oralna primjena:
Dodajte jednu čajnu žličicu kajenskog papra u šalicu vruće vode i dobro promiješajte. Pijte tri puta dnevno, a rezultati će biti vidljivi u razdoblju od jednog do dva mjeseca.
Zašto nam otiču noge i kako si pomoći?