S dolaskom hladnih dana zadesila vas je neugodna upala mjehura, kojoj ste i inače skloni? Njezini najčešći simptomi su peckanje, žarenje, čak i bolovi tijekom mokrenja, pritisak u mjehuru te stalni nagon za mokrenjem. A može se pojaviti i krv u mokraći. Ovo zaista neugodno oboljenje muči sve veći broj žena, a jednom kada otvorite put upalama, poslije ih se teško riješiti.
Antibiotici nisu pametno rješenje jer uništavaju crijevnu mikrofloru te stvaraju otporne bakterije. Stoga uvijek birajte neko prirodno rješenje koje će potaknuti ispiranje mjehura, ali će istovremeno i osnažiti obrambene snage organizma.
Važno je što prije poduzeti korake kako biste ublažili neugodne simptome i spriječili eventualno širenje infekcije prema bubrezima. Neovisno o tome je li uzročnik vaše upale E. coli ili ne, isprobajte ovaj narodni recept.. Za njegovu izradu trebat će vam svega četiri sastojka koja već imate u svojoj kuhinji. To su limun, peršin, med i maslinovo ulje. U sinergiji ovi sastojci postižu odličan učinak čak i kod tvrdokorne bakterije E. coli.
Izbjegavajte kofein, nikotin, alkohol, prezačinjenu hranu i gazirane napitke jer oni mogu pogoršati simptome upale.
Četiri sastojka – moćni zasebno i u sinergiji
Ova kombinacija smatra se izvrsnim prirodnim antibiotikom. Za najbolji učinak, birajte ekološki, domaći, neprskani limun i med od lokalnog provjerenog proizvođača.
Maslinovo ulje također bi trebalo biti ekstra djevičansko jer takvo ima najljekovitija svojstva.
Peršin obiluje antioksidansima i vitaminima koji pomažu čišćenju bubrega i njihovoj normalnoj funkciji. Njegov je korijen djelotvoran i u suzbijanju bubrežnih kamenaca. Zahvaljujući peršinu i limunu, ovaj narodni recept djeluje diuretski, što znači da potiče mokrenje, a samim time i ispiranje bubrega od toksina i bakterija.
Med ima antimikrobna i protuupalna svojstva, stoga izvrsno pomaže i kod upale mjehura. Ovaj pčelinji proizvod ima i probiotsko djelovanje, što znači da čuva crijevnu mikrofloru te potiče rast dobrih bakterija. To je osobito važno ako ste već bili na kuri antibiotika.
Maslinovo ulje sadrži fenolne tvari koje inhibiraju djelovanje bakterija E. coli i Pseudomonas. Upravo su te bakterije i najčešći uzročnici ponavljajućih upala urinarnog trakta. Ovo mediteransko zlato štiti i od nastanka bubrežnih kamenaca te snaži stijenke mokraćnog mjehura.
Narodni lijek za upalu mjehura – recept
Sastojci:
- 250 g limuna (uključujući i koru)
- 250 g meda (najbolje od kadulje)
- 250 g peršina (listova)
- 2 dl maslinovog ulja
Priprema:
Uzmite limun, zajedno s korom, i peršin pa ih nasitno nasjeckajte. Ubacite u blender, pa dodajte med i maslinovo ulje. Izmiksajte tako da dobijete kašastu smjesu. Čuvajte je u hladnjaku.
Primjena:
Imate li upalu mjehura, svako jutro uzimajte po punu žlicu ove kašice. Ova količina trebala bi vam biti dovoljna za eliminaciju simptoma infekcije.
Osim ovog narodnog recepta, konzumirati možete i čaj od peršina. Pripremite ga tako da u 2 dl kipuće vode dodate žlicu peršinova lista (ili korijena) pa ostavite da lagano vrije 5-10 minuta. Procijedite, pa pijte dok je vruće.
Dodatni savjeti koji pomažu kod upale mjehura
Osim primjene ovog narodnog recepta, svakako pijte što više tekućine tijekom dana. Tako ćete stimulirati ispiranje mjehura pa će se i prisutnost bakterija smanjiti. Konzumirajte fermentiranu hranu i napitke bogate probioticima, poput kiselog kupusa, kimchija, kombuche… Probiotici čuvaju crijevnu mikrofloru te smanjuju rizik od upala i infekcija u mokraćnom mjehuru. Izbjegavajte kofein, nikotin, alkohol, prezačinjenu hranu i gazirane napitke jer oni mogu pogoršati simptome upale.