Helicobacter pylori (H. pylori) bakterija je koja živi na stijenkama želuca kod čak 70% svjetske populacije. Ovu bakteriju možete imati, a da toga niste ni svjesni. Naime, u mnogim slučajevima čak i ne stvara nikakve tegobe. No, kada izazove infekciju, javljaju se simptomi poput podrigivanja, nadutosti, zadaha i proljeva.
Kako ona povećava rizik od raka želuca za čak 6 puta, a može dovesti i do pojave čira u jednjaku ili tankom crijevu, vrlo ju je važno otkriti i ukloniti na vrijeme. H. pylori lako se prenosi – može se dobiti preko pribora i higijenskih potrepština koje je koristila zaražena osoba. Možete je dobiti i konzumacijom zaražene hrane i vode ili preko kućnih ljubimaca.
Simptomi koji mogu ukazivati na H. pylori:
- nadutost
- podrigivanje
- mučnina
- nelagoda u trbuhu
- povraćanje
- umor i žgaravica
- proljev
- loš zadah
- anemija
Iako se konvencionalnim načinom liječenja – primjenom dviju vrsta antibiotika i blokatora – može smanjiti broj ovih bakterija, rijetko kad se H. pylori na taj način potpuno iskorijeni. Osim što antibiotici narušavaju ravnotežu crijevne mikroflore, ova bakterija može razviti i otpornost na njih, pa u tom slučaju postaje još agresivnija i opasnija. Nasreću, postoje jednako djelotvorni prirodni lijekovi koji ne donose nikakve štetne posljedice, a neke od njih već imate i u svojoj kuhinji.
5 prirodnih rješenja za H. pylori
1. Klice brokule
Klice brokule su odlično rješenje za H. pylori. One obiluju sulforafanom koji, prema istraživanjima, može pomoći kod više od 150 vrsta bolesti. Djelotvornost ovih klica kod H. pylori potvrdile su studije.
Čak 7 od devet 9 osoba koje su svakodnevno tijekom sedam dana uzimale klice brokule dvaput na dan dobilo je negativan nalaz – u njihovoj stolici nije bilo antigena bakterije H. pylori. Šest osoba dobilo je negativan nalaz i nakon 35 dana.
2. Crni kim
Ne kaže se bez razloga da crni kim „liječi sve osim smrti“. Osim kod slabog imuniteta i alergija, crni kim izvrsno pomaže i kod tegoba uzrokovanih bakterijom H. pylori.
Studija provedena 2012. godine pokazala je da je uzimanje 2 grama crnog kima na dan u kombinaciji s blokatorom lučenja želučane kiseline djelotvornije u borbi protiv H. pylori nego primjena trostruke konvencionalne terapije. Crni kim također smanjuje želučanu kiselinu te djeluje protektivno na želudac.
3. Probiotici
Probiotici su jako važni jer pomažu održavanju ravnoteže i zdravlja crijevne mikroflore. I dok antibiotici zajedno s lošim bakterijama uništavaju i one dobre, probiotici povećavaju broj upravo dobrih bakterija, koje su osnova zdravlja i dobrog imuniteta.
Postoje određeni sojevi probiotskih bakterija koje najbolje uništavaju upravo H. pylori. U studijama se najčešće spominju Lactobacillus fermentum, Lactobacillus casei i Lactobacillus brevis. Probiotici su važni i zato što smanjuju rast i razmnožavanje štetnih gljivica.
4. Češnjak
Konzumirate li redovito češnjak, antibiotici vam zaista nisu potrebni. Osim što ima snažna antibakterijska svojstva, ovo povrće djeluje i protuupalno i antikancerogeno. Konzumacijom i kuhanog i sirovog češnjaka možete eliminirati neugodnu H. pylori. Studija iz 2016. pokazala je da su osobe koje su svaki dan konzumirale po 2 češnja češnjaka za ručak i večeru postigle znatno smanjenje H. pylori.
5. Zeleni čaj
Bilo da ga pijete toplog ili hladnog, zeleni čaj inhibirat će ili zaustaviti rast i razmnožavanje bakterije H. pylori.
Pokazalo se da zeleni čaj, osim što eliminira H. pylori, djeluje i preventivno.
To znači da redovitim konzumiranjem ovoga čaja možete spriječiti da se H. pylori uopće pojavi i zadrži u vašem želucu.
Protiv želučanih bakterija osobito su djelotvorni spojevi katehini (točnije epigalokatehin galat) iz zelenog čaja.
Dodatni savjeti
Obogatite jelovnik:
- probiotskim jogurtom i kefirom
- omega-3 masnim kiselinama (lanene i chia sjemenke)
- medom i propolisom
- bobičastim voćem
- zelenim lisnatim povrćem te biljkama iz porodice krstašica (karfiol, brokula…)
- zdravim začinima sa snažnim antibakterijskim djelovanjem (đumbir, kurkuma, cimet, timijan, origano)
U borbi protiv bakterije H. pylori, kao i protiv čira i gastritisa, može vam pomoći i primjena tekućeg klorofila, ginsenga ili Paraprotexa – kombinacije ljekovitog bilja sa snažnim antimikrobnim i antibakterijskim djelovanjem.
Povezanost Hashimota i Gravesa s Helicobacter Pylori
Perga: prirodni lijek protiv Helicobacter Pylori
Helicobacter pylori – dijagnoza, liječenje, prehrana
Helicobacter pylori – kako se zarazimo i što poduzeti