Obrve nisu samo vizualni dodatak licu već sprečavaju ulazak znoja sa čela u oči. U estetskom smislu vrlo su važan dio lica, jer oblik obrva može istaknuti ljepotu očiju i otvoriti pogled, pa oči djeluju veće i ljepše. Moda i izgled obrva mijenja se iz godine u godinu, pa su od vrlo tankih, sada modernije izražajnije i tamnije obrve.
Sam način uljepšavanja i iscrtavanja obrva također se vrlo često mijenja iz godine u godinu. Trend u kozmetici i broj kozmetičkih proizvoda koji su vezani uz obrve raste sve više i više. No, obrve ne moraju biti uvijek lijepe i zdrave, pa su problemi s obrvama čest razlog dolaska dermatologu.
Gustoća obrva može se promijeniti naglo ili postepeno što je uvjetovano različitim kozmetičkim manipulacijama, dermatološkim bolestima i nutritivnim deficitima. Od kozmetičkih procedura obrve može oštetiti pretjerano i učestalo čupanje pincetom jer se mehanički oštetiti korijen, pa obrva postaje prorijeđena i tanja. Uslijed napetosti i stresa pojedine osobe nesvjesno grebu ili stalno čupkaju obrve i time ih prorijeđuju i oštećuju.
Hormonske promjene djeluju i na obrve, pa manjak hormona štitnjače vrlo često uzrokuje prorijeđenost obrva.
Medicinski razlozi ispadanja
Određene kožne bolesti mogu biti uzrok ispadanja obrva. To su alopecije, atopijski dermatitis, psorijaza, kontaktni dermatitis i gljivične infekcije. Kod osoba koje imaju atopijski dermatitis obrve mogu biti zahvaćene crvenilom te kasnije i ispadanjem. U psorijazi kao kroničnoj bolesti gdje je koža crvena i ljuskava može nastati oštećenje korijena obrve. U nekoliko oblika alopecija mogu biti zahvaćene i obrve. Kod alopecie areate gdje kosa ispada u krugovima, može biti prisutno ispadanje obrve. Alopecia universalis ili totalis u potpunosti ispada kosa i sve dlake na tijelu, pa i obrve. Kod alopecia frontalis fibrotica nastaju ožiljkaste promjene uz rub vlasišta, uz ispadanje kose i obrva.
Starenje kao neizbježan proces odražava se i na obrvama, jer tijekom starenja obrve postaju sve tanje i manje izražene do potpunog nestanka obrva. Određeni nutritivni deficiti, kao manjak željeza u tijelu, nedostatak vitamina C, A, cinka, biotina, vitamina B 12, D, E, cisteina i omega 3 masnih kiselina mogu uzrokovati prorijeđenost i ispadanje obrva. Uzimanjem suplemenata i vitamina te pravilnom prehranom bogatom vitaminima, mineralima, proteinima i zdravim mastima stanje se vrlo brzo popravlja. Hormonske promjene djeluju i na obrve, pa manjak hormona štitnjače vrlo često uzrokuje prorijeđenost obrva.
Liječenje
U liječenju ispadanja obrva mora se kao prvo uvijek otkriti uzrok i postaviti točna dijagnoza, jer uzroci ispadanja mogu biti raznoliki. Prema uzroku se određuje i liječenje koje može biti vrlo raznoliko. U liječenju atopijskog dermatitisa, kontaktnog dermatitisa i psorijaze vrlo često se primjenjuju kortikosteroidne kreme kraće vrijeme kako bi crvenilo prošlo, a kod sumnje na alergijsku podlogu bolesti provodi se i alergološko testiranje. Gljivične infekcije liječe se antinikoticima u obliku krema ili tableta.
U lokalnoj terapiji se primjenjuje minoksidil, vrlo snažan vazodilatator jer dilatira arteriole i prije mu je bila primjena u liječenju visokog tlaka, a danas se više primjenjuje kao topički pripravak za liječenje alopecije. Kod ispadanja obrva ali i trepavica primjenjuje se i latanoprost koji pripada skupini lijekova pod nazivom analozi prostaglandina. Njegova je osnovna primjena u liječenju visokog očnog tlaka- glaukoma, no našao je svoje mjesto i u problemima s obrvama i trepavicama.
Od kozmetičkih procedura kod prorijeđenih obrva često se radi bojanje obrva te iscrtavanje koje može biti trajno ili polutrajno. A jedan od trenutačno natraženijih procedura kod obrva je japansko iscrtavanja obrva.
Autorica: dr. Klaudija Šebetić