Osobama koje imaju skoliozu yoga može poboljšati položaj kralježnice i ublažiti bol. Mačka-krava poza izdužuje kralježnicu i oslobađa napetost u mišićima leđa. Položaj djeteta ublažava bolove u leđima. Stojeći položaji poput položaja trokuta, bočnog planka i ratnika poboljšavaju držanje tijela i kičmu. Budite sigurni da održavate dobru formu i izvodite te asane pod vodstvom profesionalca.
Skolioza je poremećaj koji uzrokuje abnormalnu krivulju kralježnice. Kralježnica ima normalne krivulje kada gledate sa strane, ali bi trebala izgledati ravno kada gledate sprijeda. Osobe sa skoliozom razvijaju dodatne krivulje s obje strane tijela, a kosti kralježnice se okreću jedna prema drugoj, tvoreći oblik “C” ili “S” u kralježnici.
Ovaj se poremećaj najčešće javlja kod djece između 10 do 14 godina i oko dva puta je češći kod djevojčica nego kod dječaka. Skolioza je nasljedna i djeca osoba sa skoliozom imaju veću vjerojatnost da će i ona imati skoliozu. Simptomi skolioze mogu uključivati nejednaka ramena, neravnomjeran struk ili jedan kuk može biti viši od drugog.
Yoga može ublažiti simptome skolioze i poboljšati centriranje kralježnice
Yoga ima veliku važnost za poravnanje tijela. Dok poze mogu izgledati kao da potpuno izvijaju tijelo iz njegovog prirodnog oblika, svaka poza djeluje na određene zglobove, mišiće i organe. Dobro zaokružena rutina yoge može dovesti tijelo u savršenu formu u kojoj svaki dio funkcionira na najbolji način.
Osobe sa skoliozom mogu imati koristi od položaja koji rastežu i savijaju kralježnicu. Međutim, ako vam je poza bolna, odmah se zaustavite i obavijestite svog učitelja yoge. Dobar učitelj joge može vam pomoći s izmjenama koje vam mogu pomoći da postepeno razvijate svoj put prema stvarnoj pozi. Također, posavjetujte se sa svojim liječnikom prije korištenja yoge kao oblika terapije. Evo 5 jednostavnih yoga položaja koji vam mogu pomoći kod iskrivljenja kralježnice.
1. Položaj mačke-krave
Ova poza produljuje kralježnicu i oslobađa napetost u mišićima leđa. Započnite na rukama i koljenima s dlanovima ispod ramena, a koljena su postavljena ravno ispod bokova. Postavite potkoljenice i koljena u širinu kukova. Centrirajte glavu u neutralan položaj, ublažite pogled i usmjerite ga prema dolje. Premještanje u položaj krave: udišite dok spuštate trbuh prema prostirci. Podignite bradu i grudi i gledajte prema stropu. Protežite lopatice i odmaknite ramena od ušiju.
Zatim se vratite u pozu mačke. Dok izdišete, povucite trbuh prema kralježnici i zaoblite leđa dok ih podižete prema stropu. Poza bi trebala izgledati kao mačka koja se rasteže. Kruna glave je usmjerena prema podu, ali ne treba pritiskati bradu na prsa. Udahnite, vraćajući se u kravu, a zatim izdišite dok se vraćate u položaj mačke.
2. Položaj djeteta
Ova poza ublažava bolove u leđima. Sjednite na pete, razmaknite koljena u stranu pa spustite torzo prema bedrima i čelo položite na pod. Položite ruke na pod uz torzo s dlanovima prema gore. Osjetite kako težina ramena rasteže vaše lopatice. Ostanite u tom položaju 30 sekundi do minute.
3. Položaj trokuta
Ova stojeća poza ne samo da produžuje kralježnicu, nego poboljšava držanje tijela i jača kralježnicu. Da biste to učinili, trebate se uspraviti. Razdvojite noge udobno široko. Okrenite desnu nogu na 90 stupnjeva, a lijevu na 15 stupnjeva. Sada poravnajte središte desne pete sa središtem lijevog stopala. Pobrinite se da vam stopala budu dobro pritisnuta o tlo, a težina tijela jednako je uravnotežena na obje noge.
Udahnite duboko i dok izdišete, savijte svoje tijelo udesno, prema dolje od kukova, struk stoji ravno, a lijeva ruka ide prema gore, dok se desna ruka spušta prema podu. Držite obje ruke ravno.
Ostavite desnu ruku na potkoljenici, gležnju ili na podu s vanjske strane desnog stopala, što god je moguće bez iskrivljenja strane struka. Ispružite lijevu ruku prema stropu, u ravnini s vrhovima ramena. Držite glavu u neutralnom položaju ili je okrenite ulijevo, dok oči blago gledaju u lijevi dlan.
Tijelo treba biti savijeno postrance, a ne unatrag ili naprijed. Zdjelica i prsa su širom otvoreni. Maksimalno se rastegnite i budite mirni. Nastavite duboko disati. Svakim izdisajem sve više opuštajte tijelo. Dok udišete, idite prema gore, spustite ruke i poravnajte noge. Ponovite isto s druge strane.
4. Vashistasana položaj (bočni plank)
Ova poza jača mišiće leđa i poboljšava poravnanje kralježnice. Iz položaja planka okrenite se bočno tako da se oslanjate samo na dlan i vanjsku stranu stopala. Drugu ruku ispružite okomito u zrak pa pogled usmjerite prema gornjem dlanu. Uvucite trbuh. Pazite da ne “propadate” u kukovima. Stisnite bedra i gurajte pete prema podu. Dovedite svoje tijelo u jednu ravnu crtu. Zadržite do 30 sekundi. Izdišite dok se polako vraćate u plank. Ponovite na suprotnoj strani. Nakon obje strane, odmorite se u pozi djeteta.
5. Položaj ratnik 1
Ova poza jača i rasteže noge i mišiće leđa. Započnite s pozom planine ili Tadasani. Izdišući povucite lijevo stopalo unatrag (ovisno o duljini vaših nogu i razini otvorenosti kukova). Stopalo prednje noge gleda ravno naprijed, a stopalo stražnje noge zarotirajte pod kutem od 45 stupnjeva. Kukovi gledaju prema naprijed. Pokušajte zamisliti kako stražnju nogu rotirate prema unutra.
Desno noga je savijena u koljenu, ali pazite da je koljeno u ravnini s gležnjem i da ne ide lijevo ili desno. Pomaknite se prema naprijed pomičući kukove i ramena prema prednjem dijelu prostirke i produžite stražnjicu kako biste postigli da zdjelica bude u neutralnom položaju. Dok izdišete ispružite ruke, možete držati dlanove razmaknute u ravnini ramena ili spojiti dlanove iznad glave. Svoj pogled usmjerite između vaših ruku ili palaca. Ostanite u pozi 5 do 10 udisaja. Da biste izašli iz položaja spustite dlanove i prijeđite u psa koji gleda prema dolje ili se vratite do vrha prostirke. Ponovite s druge strane.
Yoga vježbe disanja olakšavaju i energiziraju
Štitnjača.hr
O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.