Tijekom menstrualnog ciklusa, sluznica maternice se priprema za trudnoću. Ako do trudnoće ne dođe, tijekom mjesečnice, maternica se ljušti i izlazi krv. Prosječni menstrualni ciklus traje 28 dana. Za neke žene, ciklus može biti nešto kraći, oko 21 dan. Za druge žene on može biti i do 35 dana. Normalna mjesečnica traje između dva i sedam dana. Prosječna dužina je tri do pet dana.
Jesu li ugrušci u menstrualnoj krvi neobični tijekom mjesečnice?
S vremena na vrijeme, mnoge žene imaju ugruške u menstrualnoj krvi. Ugrušci u menstruaciji mogu biti svijetlo crvene ili tamne boje pa žene pomisle da imaju crnu ili smeđu menstruaciju. Prisutnost više ugrušaka može promijeniti boju menstruacije i izgled menstrualne krvi pa se može čuti žene kako govore da u menstruaciji imaju komadiće tkiva.
Vaše tijelo obično oslobađa antikoagulanse da menstrualna krv ne bude zgrušana. No, kada je menstruacija obilna, nema dovoljno vremena da antikoagulansi djeluju. To omogućuje pojavu ugrušaka. Ako imate česte i velike ugruške konzultirajte se sa svojim liječnikom kako bi utvrdio da li je sve u redu.
Je li tamna i gusta menstrualna krv normalna pojava?
Ponekad možete primijetiti da menstrualna krv postaje tamno smeđa ili gotovo crna kao pred kraj menstruacije. To je normalna promjena boje. To se događa kada je krv starija i nije izašla iz tijela brzo.
Privremeno gusta menstrualna krv nije nužno razlog za zabrinutost. Međutim, redovite teške menstruacije razlog su za posjetu liječniku. Mnoge žene se naviknu na obilne menstruacije, ali tijekom vremena mjesečni gubitak krvi dovodi do anemije, uzrokujući slabost ili umor.
Što uzrokuje probleme s menstrualnom krvi?
Promjene u boji i gustoći menstrualne krvi su često normalne. No, postoji niz problema koji bi mogli uzrokovati nenormalne ugruške u menstrualnoj krvi ili promjene u boji ili gustoći. Zapamtite, važno je razgovarati o tome sa svojim liječnikom. Problemi koji mogu izazvati promjene uključuju:
Pobačaj
Žene koje su imale pobačaj mogu pronaći krvne ugruške ili sive nakupine tkiva iz vagine. Ako postoji mogućnost da ste trudni, obratite se svom liječniku ako primijetite krvarenje ili zgrušavanje krvi.
Fibroidi
Fibroidi su dobroćudni tumori koje se stvaraju u maternici. Ne uzrokuju uvijek simptome. Najčešće žene s malim fibroidima uopće nemaju simptome. No, neke žene mogu primijetiti veće količine menstrualne krvi nego inače.
Hormonske promjene
Tijelo se oslanja na osjetljivu ravnotežu hormona progesterona i estrogena. Ti hormoni reguliraju proizvodnju i debljinu endometrija. Kada je ta ravnoteža poremećena, može doći do podebljanja endometrija i jačeg krvarenja nego inače. To također može uzrokovati ugruške u menstrualnoj krvi.
Hormonske promjene mogu se pojaviti zbog:
- menopauze
- nedavne velike promjene tjelesne težine
- kao nuspojava nekih lijekova, uključujući i steroide
Velika maternica
Ako se maternica nakon trudnoće ne vrati na izvornu veličinu menstrualna krv može imati vremena za prikupljanje i stvaranje ugrušaka prije nego što je puštena iz tijela. To bi također moglo rezultirati tamnom bojom ili velikom gustoćom menstrualne krvi.
Ometanje protoka menstrualne krvi
Sve što ometa ili blokira protok menstrualne krvi iz maternice kroz vrat maternice i iz rodnice može dovesti do problema s ugrušcima, promjene boje ili gustoće menstrualne krvi. Benigni polipi u maternici mogu promijeniti protok krvi za vrijeme menstruacije.
Endometrioza
Kada se tkivo endometrija nalazi na mjestima van maternice javlja se endometrioza. Simptomi mogu biti bolne i obilne menstruacije ili poremećaji u menstrualnom ciklusu. Može se povećati gustoća menstrualne krvi i mogu se stvoriti ugrušci.
Što sve utječe na menstrualni ciklus?
Intenzivno vježbate
Vježbanje je zdravo, ali dok god ne narušava funkcioniranje vašeg tijela. Učestala intenzivna tjelovježba vašem tijelu ne čini dobro, već ga dovodi u stanje dodatnog stresa. Taj stres govori mozgu da prestane proizvoditi reproduktivne hormone. Jedno istraživanje je pokazalo čak 50% žena koje svakodnevno intenzivno vježbaju, imaju problema s menstrualnim ciklusom. Ne morate se brinuti, osim ako menstruaciju niste dobili već 3 mjeseca, a ne sumnjate na trudnoću.
Pretilost
Nositi suvišne kilograme tijelu može učiniti više štete nego što mislite. Višak masnih stanica uzrokuje nastanak povišene razine estrogena, što može otežati jajnicima oslobađanje jajašca. Pretile žene često imaju neredovite, teške i obilne menstruacije. Previsoka razina estrogena može povećati rizik od nastanka raka vrata maternice. Ako imate poteškoća sa skidanjem suvišnih kilograma, posavjetujte se s liječnikom i ginekologom.
Pothranjenost
Vaše tijelo daje obrnutu reakciju kada ste pothranjeni: ne proizvodi dovoljno estrogena. No, ako je vaša tjelesna težina oduvijek bila malo ispod idealne, to ne mora nužno biti problem i uzročnik problema s menstruacijom. To se češće javlja kod žena koje su naglo izgubile veliki broj kilograma i koje pate od prehrambenih poremećaja, kao što su bulimija i anoreksija.
Neki lijekovi
Svaki lijek koji uključuje hormone, kao što su hormoni štitnjače ili antipsihotici, može utjecati na menstrualni ciklus. Trebate znati da niti jedan hormon ne radi samostalno. Svi oni djeluju sinkronizirano i putuju krvotokom. Svi su oni povezani, bez obzira na to što se proizvode u drugačijim žlijezdama.
Rukovanje pesticidima
Pesticidi oponašaju hormone. Oni se natječu i blokiraju djelovanje hormona u tijelu. Vaš endokrini sustav tada ne može funkcionirati normalno. Jedno istraživanje je pokazalo da žene koje rukuju s pesticidima, češće imaju problema s menstrualnim ciklusom, u odnosu na one koje nemaju doticaj s pesticidima. Također, rukovanje s pesticidima može uzrokovati nastanak izrazito dugog ciklusa, neredovite menstruacije i krvarenja između menstruacija.
Stres
Veliki broj istraživanja je pokazao da kronični stres može narušiti ravnotežu menstrualnog ciklusa. Ako ste često pod stresom, nemojte misliti da ste jedini. Jedina razlika između vas i nekog drugog jest ta što se vi još uvijek niste naučili nositi sa stresom. Prestanite biti osjetljivi i sve primati k srcu.
Vaša dob
Iako očekujete da će menstruacije biti rjeđe jednom kada uđete u menopauzu, pripremite se i na suprotno. Zahvaljujući naglim promjenama u razini hormona, ciklus postaje kraći prije nego što postane duži. Prije nego što prestanete dobivati menstruaciju, pripremite se na to da ćete menstruaciju možda dobiti i nekoliko puta tijekom, do sada uobičajenog, ciklusa.
Manjak sna
Osobe koje rade u smjenama imaju veći rizik od nastanka naglih promjena u menstrualnom ciklusu. Narušavanje ravnoteže biološkog sata može narušiti i hormonalnu ravnotežu. Sve to utječe na ovulaciju i menstruaciju.