Bundeve, tikve ili buče (lat. Cucurbita) su predivni plodovi jeseni kojima iz godine u godinu sve više raste popularnost, kako u svijetu, tako i kod nas. Gotovo je nemoguće ne primijetiti svu raskoš njihovih boja, oblika i veličina.
Poznato je nekoliko stotina različitih sorti bundeva.
Mnoge se bundeve uzgajaju isključivo u dekorativne svrhe, dok postoje i one sorte koje su jestive, a k tome još i ukusne te vrlo korisne za zdravlje.
Bundeva – kraljica zdrave prehrane
Bundeva nosi titulu jedne od najzdravijih namirnica na svijetu. Zavidno je bogata dragocjenim nutrijentima pa stoga i ne čudi što se nalazi na samom vrhu ljestvice zdravih namirnica. Sadrži vitamine A, C, D, E, K, B1, B2, B3, B6, minerale kalij, kalcij, željezo, fosfor, selen, cink, magnezij, bor, kobalt. Obiluje i prehrambenim vlaknima te masnoćama, bjelančevinama i ugljikohidratima. Sadrži i folnu kiselinu, karotenoide, triptofan te linolnu i oleinsku kiselinu.
U prošlosti bundeva je uzgajana za ishranu životinja. Kada je konačno pronašla svoje mjesto na ljudskom jelovniku bila je etiketirana kao hrana za siromašne. No, s vremenom su otkrivene mnoge njene čari te se ova ljepotica iz skromnih domova polako uvukla u najelitnije svjetske restorane.
Mnogi specijaliteti od bundeve stekli su planetarnu popularnost i danas se pripremaju u svim kulinarskim kulturama. Donosimo vam pregled 8 najpopularnijih i najatraktivnijih vrsta te savjete kako ih iskoristiti.
Ibiza
Ibiza je bundeva koja potječe iz Španjolske, ali se je udomaćila u vrtovima i na oranicama diljem svijeta. Prepoznatljiva je po okruglom obliku i blago rebrastoj kori. Iako je pomalo suho, žuto-narančasto meso ove sorte je jestivo, slatko i vrlo ukusno. Prosječna Ibiza teži od 2,5 do 3,5 kg. Najveća vrijednost ove bundeve je sakrivena u njezinim sjemenkama koje su izuzetno bogate vrijednim nutrijentima.
Najčešće se priprema tako da se peče u pećnici i konzumira kao samostalan obrok. Osim toga može se koristiti i kao hranjivi dodatak mnogim slanim i slatkim jelima. Ova vrsta bundeve se i kod nas i u svijetu najčešće ukrašava povodom Noći vještica.
Butternut
Butternut sorta bundeva potječe s područja Sjeverne Amerike. Njezini plodovi su izduženog, kruškolikog oblika, težine do 2 kg. Žućkasta kora ove bundeve je tanka, zbog čega se lako guli, iako guljenje nije potrebno, budući da je i kora jestiva.
Njezino tamno-narančasto meso je slatko i kremasto, pa je pogodno za pripremu kolača, pita, štrudli, muffina, pekmeza, marmelada, džemova, kompota. Osim toga može se pripremati na žaru, pržiti, pasirati za juhe ili pire te koristiti za obogaćivanje variva, umaka, namaza. Ova bundeva se može održati i do godinu dana. Što je stupanj njezine zrelosti veći, to je boja mesa intenzivnija, a okus slađi i bogatiji.
Zdravstvene dobrobiti Butternut bundeve
Butternut je odličan izvor vitamina A, C te minerala kalcija i željeza. Sadrži i omega 3 masti, ugljikohidrate te vlakna koja su vrlo korisna jer doprinose boljoj probavi.
Prinčeva kruna
Ova atraktivna sorta je prepoznatljiva po svojoj pomalo neuobičajenoj srebrenasto sivoj boji kore. Debelo, slatko i sočno meso narančaste boje ima fini kestenjasti okus koji je izvrstan, osobito kada se peče. Osim pečena može se konzumirati i kuhana, pohana, na roštilju te u obliku slatkih zalogaja poput pudinga, kolača, pita, kompota, kaša.
Zdravstvene dobrobiti Prinčeve krune
Sadrži velike količine pektina koji pospješuje eliminaciju toksina iz organizma. Osim toga, zahvaljujući svojim ljekovitim sastojcima, meso ove bundeve potiče izlučivanje mokraće, pospješuje rad bubrega te pomaže u očuvanju zdravlja srca i krvnih žila.
Iako se koristi i u dekorativne svrhe, Prinčeva kruna slovi kao jedna od najboljih bundevi za kulinarsku upotrebu.
Hokaido
Hokaido je vrlo popularna sorta bundeve, porijeklom iz Japana, po kojemu je i dobila naziv japanska tikva. Ima debelu i tvrdu koru crvene ili narančaste boje. To je mala sorta čiji plodovi teže do najviše 2 kg.
Hokaido bundeve su vrlo cijenjene te se, baš kao i Prinčeva kruna, smatraju najboljim i najukusnijim bundevama. Ovu sortu odlikuje sladak, izuzetno aromatičan, pomalo kestenjast okus. Koristi se podjednako u pripremi slatkih delicija poput kolača, pita, kompota, marmelada, džemova, ali i u slanim jelima poput juha, variva, umaka za pečenja, sosa, pirea, itd.
Održiva je nekoliko mjeseci pa je vrlo pogodna za konzumaciju zimi, kada su izvori hranjivih namirnica pomalo ograničeni. Posebno je zanimljiva činjenica da ova bundeva stajanjem poprima još bolji okus, a hranjive tvari poput vitamina, minerala i ugljikohidrata se povećavaju, što je još jedan razlog da ju pospremite i konzumirate zimi.
Zdravstvene dobrobiti Hokaido bundeve
Ove male atraktivne bundeve doprinose zdravoj probavi i pomažu u očuvanju zdravlja srca, bubrega, slezene i gušterače. Koštice ili sjemenke su vrlo dobra namirnica za muškarce koji pate od problema s prostatom jer sastojci sadržani u njima ublažavaju i olakšavaju neugodne simptome oboljenja prostate.
Kabocha (Kaboča)
Bundeva Kabocha potječe iz Azije, točnije iz Kambodže po kojoj je i dobila ime. U 16. stoljeću pomorci su sjeme ove tikve donijeli u Japan, gdje je počeo njezin intenzivniji uzgoj. Veličina joj varira od veličine naranče do odbojkaške lopte.
Meso ove sorte je pomalo suho, ali ukusno, a njegov blagi okus i miris asociraju na okus i miris lubenice. Kora joj je zelene boje, jestiva je i tanka, zbog čega se vrlo lako guli, ako je to potrebno.
Kabocha se u kulinarstvu može iskoristiti kao i svaka druga bundeva. Može se peći, kuhati pa i pripremati na roštilju. Koristi se za pripremu priloga, juha, variva, kolača, pita, nabujaka, pudinga, kompota, sokova. Ljubitelji bundevi meso ove sorte često upotrebljavaju kao zamjenu za krumpir, a njezine oljuštene sjemenke kao zamjenu za orahe.
Zdravstvene dobrobiti Kabocha bundeve
Kabocha obiluje beta karotenom, željezom, vitaminom C i kalijem, a u tragovima sadrži i kalcij, folnu kiselinu, te vitamine B skupine. Sadrži i velike količine pektina koji ima višestruke koristi za zdravlje čovjeka.
Ova bundeva se smatra superhranom jer doprinosi boljoj probavi, olakšava izbacivanje mokraće, pospješuje rad bubrega, srca i krvnih žila, pomaže kod bubrežnih i žučnih kamenaca, kroničnog hepatitisa, ciroze jetre te kod problema sa srcem i gušteračom.
Musquee de Provence
Domovina ovih pomalo neobičnih, ali atraktivnih bundeva je Francuska. U prosjeku mogu težiti od 3 do 7 kg. Plosnatog su oblika, pomalo zakrivljene, a ono što ih čini veličanstvenima su njihova duboke rebraste udubine. Koža im je glatka, a boja zrelih plodova varira od tamno narančaste do blago smeđe.
Meso je puno, gusto, a odlikuju ga lijepa tamno-narančasta boja i vrlo fini okus. Ove bundeve su osobito ukusne pečene, a budući da se okusom savršeno nadopunjuju s tijestom, najpopularnije su upravo kao dodatak raznim jelima od tijesta. Kao i većina jestivih bundevi i Musquee de Provence je bogata riznica važnih nutrijenata, što je još jedan razlog njezine popularnosti. Zbog svog oblika i boje ova sorta je vrlo popularna kao ukras za Halloween.
Turban
Turban je jestiva sorta bundeve, ali se zbog svog atraktivnog izgleda često koristi u dekorativne svrhe. Tanku, ali tvrdu koru ove bundeve krasi paleta žute, narančaste, crvene i zelene boje. Meso joj je žuto-narančasto, slatko, čvrsto, pomalo zrnasto.
Pogodna je za pečenje i kuhanje. Kuhana se može koristiti kao prilog te kao dodatak povrću, salatama i umacima. Ipak, ponajviše se koristi pečena kao samostalan obrok. Kuhano meso ove bundeve ima pjenušavu teksturu koja se dobro slaže s juhama, varivima i raguima.
Zdravstvene dobrobiti Turban bundeve
Bundeva Turban je izvrstan izvor vlakana, beta-karotena, vitamina C te minerala kalcija.
Acorn
Zbog svog specifičnog oblika koji podsjeća na žir, ova je bundeva i dobila naziv acorn ili u prijevodu s engleskog žir. Prepoznatljiva je po uzdužnim grebenima koji se protežu duž cijelog ploda. Izvornu sortu krasi lijepa tamno-zelena boja koju zadržava i nakon dozrijevanja i branja. No, u novije vrijeme pojavile su se nove sorte, poput žute i bijele.
Meso je žuto-narančaste boje, slatkog okusa, glatke teksture. Vrlo poznata delicija su acorn bundeve prelivene smeđim šećerom ili javorovim sirupom te zapečene u pećnici. Koristi se i za obogaćivanje juha, variva, nadjeva, a u modernim kulinarskim krugovima osobito je cijenjena u obliku salate.
Zdravstvene dobrobiti Acorn bundeve
Ova bundeva nije bogata beta-karotenom kao većina drugih sorti bundeva, ali je dobar izvor dijetalnih vlakana, minerala kalija, mangana i magnezija te vitamina C i B.
Juha od Turban bundeve i poriluka
Mnoštvo je recepata za pripremu ove ukusne i zdrave namirnice. Ova jednostavna juha od bundeve s dodatkom poriluka i batata ugrijat će vas i okrijepiti.
Sastojci:
- 1 Turban bundeva, očišćena od sjemenki
- 1 poriluk, tanko isječen
- 2 srednje mrkve, oguljene i narezane na kockice
- 1 batat, oguljen i narezan na kockice
- 2 jušne žlice maslinovog ulja ili rastopljenog maslaca
- ½ šalice kokosovog mlijeka
- začini; svježi kopar, sol, papar
Priprema:
Izvadite meso iz bundeve i očistite ga od sjemenki. Zagrijte ulje ili maslac na srednje jaku temperaturu. Dodajte poriluk, mrkvu, batat i meso od tikvica, posolite te kuhajte na laganoj vatri oko 30 minuta. Premjestite povrće i juhu u blender. Miksajte dok se ne formira glatki pire. Vratite sve u posudu, umiješajte kokosovo mlijeko te kuhajte još nekoliko minuta na laganoj temperaturi. Na kraju dodajte papar i ostale začine po želji. Poslužite ukrašeno svježim koprom (ako nemate svježi, možete koristiti i sušeni kopar).
Pikantna krem juha od bundeve i kokosovog mlijeka
Ova juha obiluje zdravim sezonskim namirnicama, a posebnost je kokosovo mlijeko i začini kao što su muškatni oraščić i đumbir, čime se postiže pikantnost okusa. Važno je naglasiti da je brokula, kao dodatak juhi, kuhana al dente, na pari. Ovakav način kuhanja omogućuje čuvanje minerala i vitamina u brokuli više nego ijedan način termičke pripreme. Brokula obiluje antioksidansima te vitaminima C i A, željezom, kalcijem, kalijem i magnezijem. Također je bogata vlaknima te je niskokalorična.
Sastojci za juhu
- 300 g bundeve Hokaido
- 2 mrkve
- 2 krumpira
- 1 luk
- 2 češnja češnjaka
- 1 glavica brokule
- 2 čajne žličice začinske soli
- prstohvat muškatnog oraščića
- ½ čajne žličice đumbira
- himalajska sol, papar – količina po želji
- 200 ml kokosovog mlijeka (može se zamijeniti drugim vrstama biljnog mlijeka)
- 1 šlica kuhanog ječma (opcionalno)
- lišće svježeg peršina
Sastojci za krutone
- stari kruh, količina za jednu tepsiju veličine 20 x 30 cm
- ½ čajne žličice himalajske soli
- ½ čajne žličice češnjaka u prahu
- 1 čajna žličica sušenog peršina
- par žlica maslinovog ulja
Priprema
- Zagrijte pećnicu na 180 °C. Pripremite krutone od starog kruha. Kruh narežite na sitne kockice, stavite u zdjelu i dobro pomiješajte sa začinima. Stavite peći u tepsiju obloženu masnim papirom oko 10 minuta. Izvadite, ohladite i pospremite u staklenku.
- Očistite i operite povrće (ako je iz organskog uzgoja, bundevu nemojte guliti – samo je očistite od koštica). Narežite na manje komade bundevu, mrkvu, krumpir i luk te stavite u posudu za kuhanje. Ulijte 800 ml vode, začinite sa začinskom soli. Stavite kuhati na srednju vatru.
- Brokulu natrgajte na cvjetove, pa ih narežite na podjednake dijelove. Stavite brokulu u posudu za kuhanje na pari i poklopite. Kad voda zavrije, smanjite temperaturu. Kuhajte dok ne omekša. Brokula bi trebala biti kuhana al dente.
- Izblendajte sve povrće osim brokule. Stavite preostale začine i kokosovo mlijeko te još kratko prokuhajte.
- U juhu umiješajte kuhani ječam i brokulu i promiješajte. Servirajte toplo.
Uz juhu pikantnog okusa servirajte krutone i pospite je nasjeckanim peršinom.