Sezonsko voće i povrće uvijek su najbolji izbor, jer osim što je cjenovno najpovoljnije, najbogatije je zdravim nutrijentima i najmanje tretirano nepoželjnim sredstvima.
Sezonska hrana je prirodno bogata upravo onim hranjivim tvarima koje nas štite od karakterističnih bolesti tih razdoblja. Stoga nam praćenje ciklusa rasta i dozrijevanja u prirodi, te konzumiranja plodova koje nam priroda baš u to vrijeme nudi pomaže da održimo funkcije koje su u određeno godišnje doba fiziološki krhkije, ali i da sačuvamo sklad i harmoniju s prirodom i uživamo u tim plodovima.
Jedna od sezonskih namirnica koju je iznimo dobro konzumirati baš u ovo vrijeme je rukola.
Rukola je odličan izvor proteina, vitamina B, dijetalnih vlakana, vitamina A, C i K.
Ljekovitost rukole
Rukola (ili rikula) je vrijedna namirnica koja u 100 grama sadrži samo deset kalorija, ali obiluje vitaminima A, C, K, riboflavinom i folnom kiselinom te kalcijem, magnezijem, bakrom, željezom, cinkom i kalijem. Jedan obrok rukole donosi 83% preporučene dnevne doze vitamina K te 38% preporučene dnevne doze vitamina A.
Magnezij i cink najvažniji su sastojci koji čine rukolu moćnim afrodizijakom. Ne samo što štite organizam od stresa, nego pomažu u sintezi spolnih hormona. Zbog njenih blagotvornih učinaka na libido i potenciju, znanstvenici su je prozvali i „ljubavnom drogom“.
Kao i većina zelenog lisnatog povrća, rukola obiluje antioksidantima, čisti jetru i potiče žuč te je idealna za proljetnu detoksikaciju. Kao svo povrće iz obitelji krstašica, rukola stvara glukozinolate, koji se u probavnom traktu pretvaraju u izotiocinate.
Izotiocinati s brojnim antioksidantima iz rukole reguliraju imunološki sustav, sprečavaju makularnu degeneraciju i osteoporozu te aktivno štite od raka. Rukola je bogata klorofilom i sumpornim spojevima koji potpomažu čišćenje organizma na staničnom nivou. Pogodna je i za kelatnu terapiju, koja se provodi radi izbacivanja teških metala iz organizma. To je dovoljno razloga da ovu vrijednu namirnicu dodate u vaš meni.
Rukola obiluje folnom kiselinom, kalcijem, željezom, magnezijem, fosforom, kalijem i manganom.
Rukola u kulinarstvu + RECEPTI
Rukola se priprema kao salata ili kuha se kao povrće, što daje velik izbor za eksperimentiranje. Ona je odličan dodatak miješanim salatama, tjesteninama i pitama te ukusan prilog uz rižu i krumpir.
Njen se oštar okus dobro sjedinjuje s citrusima, kruškama, orasima, rajčicama i robusnim sirevima poput parmezana, kozjeg ili plavog sira. Njome možete posipavati pizzu i tjesteninu. Na pizzu je stavljajte tek nakon što je izvađena iz pećnice.
Pesto od rukole s pistacijem
Sastojci:
100 g rikule
40 g očišćenih pistacija
3-4 žlice naribanog parmezana
maslinovo ulje
sol
Priprema:
Rukolu operite i ubacite u posudu s prokuhanom i malo posoljenom vodom. Kuhajte ne više od 40 sekundi. Ocijedite je i ostavite da se prohladi. Prohlađenu rukolu smrvite štapnim mikserom u glatku kremu.
Crostini od rukole
Sastojci:
integralni kruh
puna šaka rikule
sol
maslinovo ulje
Priprema:
Opranu i osušenu rukolu usitnite. Dodajte malo maslinovog ulja i usitnjavajte dok ne dobijete uljasti miks.
Dobivenu smjesu pomiješajte s drobljenim kruhom, začinite i pecite na 250 stupnjeva između 30 i 45 minuta, dok ne postane hrskavo.
Crostine je najbolje poslužiti uz krem juhu ili fondue od sira.
Bruschette od rukole, kozjeg sira i jagoda
Sastojci:
jagode
rukola
kozji sir
balzamički ocat
sol i papar
integralni kruh
Priprema:
Jagode pomješajte s balzamičnim octom.
Na intehralni kruh poslažite kozjeg sira po želji, zatim stavite jagode i rikolu. Sve zajedno poslažite na protvan i krazko zapecite u pećnici dok se sir ne otopi.
Slatke jagode i teški sir s gorkastom rikulom dat će savršeno uravnotežen okus.