Prirodnim lijekovima protiv upale sinusa

Iako je uvriježeno mišljenje kako su upale sinusa češće zimi, proljeće i vrijeme alergija također su kritično doba godine za sinusitis. Sinusitis je naziv za upalu sluznice koja oblaže sinuse. Može biti posljedica prehlade, bakterijskih i virusnih infekcija, alergija te reakcija na različite kemijske utjecaje. U većini slučajeva počinje običnom prehladom, uzrokovanom virusima. Odlazak liječniku najčešće znači dobivanje terapije antibiotika, pa čak i sprejeva s kortikosteroidima koji će vam olakšati disanje. No, što ako ste nedavno pili antibiotike ili naprosto smatrate kako ne bismo baš sve trebali liječiti sintetskim pripravcima.

Ispiranjem nosa uklanjamo lošu sluz, ali i onu dobru koja sadrži antimikrobne tvari.

Dobra je vijest što upala sinusa najčešće spontano nestane unutar dva tjedna. Međutim, u slučajevima jače upale dolazi do pojačanog stvaranja sekreta i zadebljanja sluznice nosne šupljine i sinusa. To dovodi do blokade otvora sinusa, sekret se sadržava u sinusima i tako stvara plodno tlo za ubrzano razmnožavanje bakterija. Među njima su najčešće Haemophilus influenze, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus i Moraxella catarrhalis.
Puno rjeđe uzrok upale sinusa mogu biti gljivice, osobito kod osoba s oslabljenim imunitetom zbog težih bolesti koje iscrpljuju organizam.

Tipični simptomi akutne upale sinusa su: glavobolja, osjetljivost, bol i oteklina u području oko očiju, obraza, čela i nosa, začepljen nos sa žuto-zelenim sekretom, osjećaj punoće i pritiska u licu koji se pogoršavaju kod naginjanja prema naprijed, povišena temperatura, opća slabost, umor i iscrpljenost, bol u projekciji korijena zuba i smanjen osjet mirisa. Štoviše, neki pacijenti prvo posumnjaju na upalu zuba ili zubnog mesa, prije nego se jave otorinolaringologu.

Osobe svjesne svojih problema sa sinusima, bez obzira koji je uzrok nastanka upale, često ispiru nos otopinom vode u koju su dodali sol. Čak i kada nije riječ o akutnoj upali. No, neka od novijih istraživanja pokazala su kako nije riječ o najboljoj ideji.

Naime, ispiranjem nosa uklanjamo lošu sluz, ali ovim postupkom, nažalost, uklanjamo i onu dobru koja sadrži antimikrobne tvari. Lišavajući nos njegovih imuno elemenata, izlažemo se sinusnim infekcijama, tvrdi se u najnovijim istraživanjima.

Znanstvenici savjetuju izbjegavanje ispiranja sinusa slanom otopinom na dugoročnoj bazi. To znači da postupak treba ograničiti samo na razdoblje kad je infekcija prisutna.

Ispiranje sinusa uobičajen je postupak liječenja sinusne infekcije za one koji ne žele koristiti lijekove za ublažavnje njenih simptoma. Iako se vjerovalo kako ovaj postupak ni na koji način ne može štetiti organizmu, čini se da tome nije tako. S druge strane, postoji puno jednostavniji način za olakšavanje tegoba uzrokovanih upalom sinusa.

Ukoliko ste bar jednom osjetili kako izgleda kada ste na nešto alergični i kako izgleda kad zbog začepljenog nosa dišete na usta (što nije preporučljivo), sigurno ste iskušali i mnoge biljke ili prirodne recepte kako biste simptome otežanog disanja barem malo ublažili. A ako već niste, savjetujemo da pokušate sa sodom bikarbonom.

Voda i soda bikarbona

Poznato je kako je soda bikarbona višestruko primjenjiva namirnica, koja se upotrebljava u kućanstvu, u pripremanju hrane, ali i očuvanju zdravlja.

Potreban vam je širi lonac u koju ćete naliti vodu i pustiti je da provri. Kada lonac maknete sa štednjaka, uspite u njega 3 velike žlice sode bikarbone, nagnite se nad lonac i udišite paru. Ponavljajte ovaj postupak jednom dnevno, tri do pet dana.

Soda bikarbona u službi zdravlja

Hren i ocat

Upali sinusa kao posljedici nepravilno liječene alergije, možete se suprotstaviti i prirodnim saveznicima među kojima je i kombinacija hrena i octa.

Preporuka je da svježi hren naribate i prelijete vinskim octom, a potom stavite u bocu od pola litre i zatvorite. Jednostavno i bez previše muke, a dobili ste odličan lijek za sinuse. Dobivenu smjesu čuvajte deset dana na sobnoj temperaturi uz povremeno mućkanje. Nakon toga, nekoliko puta tijekom dana kroz otvoreni grlića boce udišite pripravak u trajanju po pet minuta.

Istom tekućinom natopite tkaninu i držite je tijekom noći na čelu ili potiljku. Terapija traje pet dana, što je dovoljno da vas ljut i jak miris hrena u octu riješi sinusitisa i neugodnih glavobolja.

Jedno od rješenja je i da naribate 50 grama hrena, ubacite ga u pet decilitra vode i stavite da proključa. Nakon toga, stavite glavu iznad lonca, prekrijte je ručnikom i udišite paru. Odnosno, isto kao i u receptu sa sodom bikarbonom.

Indijski šafran (kurkuma)

U medicinskoj primjeni, obično ga je poželjno uzimati 0,5 do 3 g dnevno. No, liječnik može propisati i veću dozu. Indijski šafran ili kurkuma je dobar i učinkovit saveznik jer ima protuupalna svojstva koja smanjuju oticanje sinusa. Osim toga, kurkuma omogućuje da se sluz lakše oslobađa i djeluje poput prirodnih kapi koje ublažavaju tegobe uzrokovane oticanjem nosne šupljine.

Đumbir

Đumbir također ima protuupalni učinak i potiče izlučivanje sluzi. Štoviše, smanjuje oticanje membrana sinusa i pomaže u čišćenju sinusnih kanala te smanjuje pritisak na sinuse. Od korijena đumbira možete napraviti čaj ili ga koristiti kao dodatak jelima. No, treba znati da začin poput đumbira gubi svoja ljekovita svojstva kuhanjem, pa bi ga trebalo koristiti u što prirodnijem obliku.

Bosiljak

Bosiljak sadrži mnoge snažne sastojke kao što su kampen, eugenol i cineol koji pomažu vraćanje prohodnosti dišnih puteva. Osim toga, bosiljak smanjuje upalu i uspješno se bori protiv alergija. Ima blagi rashlađujući učinak, pa se smatra prirodnim analgetikom koji olakšava tegobe sa sinusima. Najbolje je svježi bosiljak dodavati salatama i umacima.

Crvena paprika

Crvena paprika olakšava bolove i potiče znojenje tijela. Budući da ima antibakterijska svojstva, može pomoći kod problema sa sinusima, a za postizanje najboljeg rezultata treba je koristiti sirovu.

Luk

Luk sadrži kemijski spoj poznat kao kvercetin, koji je snažan antihistaminik i ima protuupalna svojstva. Sirovi luk može pomoći u otvaranju začepljenih sinusa, a najbolji učinak se postiže konzumiranjem narezanog sirovog luka. Druga mogućnost je narezati luk, staviti ga u kipuću vodu i udisati paru.

 

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads