Umor, kašalj, bol u zglobovima, upala sinusa, vrtoglavica, kihanje, kratkoća daha, problemi s koncentracijom… Sve su to mogući simptomi izloženosti organizma plijesni i gljivicama, odnosno njihovim štetnim tvarima – mikotoksinima.
Pitate se kako je moguće da obična plijesan izaziva sve ove, vrlo različite, simptome? Razlog je jednostavan – toksini iz plijesni i gljivica preopterećuju i slabe jetru i imunitet te samim time povećavaju sklonost raznim oboljenjima.
Gdje se kriju plijesan i gljivice?
Udišimo spore plijesni u vlažnoj prostoriji (ima ih i u zidovima), a unosimo ih i putem hrane (žitarice, kava, orašasto voće, začini). Spore plijesni mogu biti prisutne i na odjeći, cipelama, kućnim ljubimcima, čak i na vašoj torbici.
Opasni mikotoksini
Nažalost, plijesan stvara toksine koji, ako se akumuliraju u organizmu, ugrožavaju zdravlje. Ako je organizam potpuno zdrav, jetra će filtrirati mikotoksine te ih putem stolice i urina izbaciti iz organizma. No, ako je detoks sustav (jetra i bubrezi) kompromitiran i oslabljen, to neće biti moguće, pa će mikotoksini cirkulirati kroz tijelo.
Mikotoksini mogu završiti i u krvotoku. Zadržavaju se i u mozgu, živcima i žlijezdama te mogu izazivati razne neugodne simptome te u konačnici dovesti i do težih bolesti. Dovode se u vezu s tumorima, lajmskom bolešću, a mogu negativno utjecati i na zdravlje štitnjače.
Među najopasnije mikotoksine spadaju aflatoksin i okratoksin, koji mogu izazvati i oštećenja bubrega. Nasreću, postoje dobra prirodna rješenja koja vam mogu pomoći da se riješite mikotoksina na zdrav i siguran način.
Prirodni načini čišćenja organizma od mikotoksina
1. Aktivni ugljen
Tajna aktivnog ugljena po pitanju mikotoksina krije se u tome što on na sebe veže i u milijune svojih pora pohranjuje toksine i kemikalije kojima nije mjesto u organizmu. S aktivnim ugljenom događa se proces adsorpcije, a to znači da se toksini vežu za njegovu površinu, a potom se putem sustava eliminacije izbacuju iz organizma.
Aktivni ugljen veže na sebe opasne mikotoksine kao što su aflatoksin, okratoksin i trikotecen. Uzimate li aktivni ugljen kako biste se oslobodili mikotoksina, svakako popijte 2-3 litre vode na dan – to je važno kako biste izbjegli dehidraciju.
2. Bentonit glina i zeolit
Bentonit glina je posebno popularna jer veže na sebe toksine iz kože, no pokazala se vrlo djelotvornom i u eliminaciji mikotoksina. Izvrsna je zato što tijekom eliminacije mikotoksina ne remeti apsorpciju nutrijenata u organizmu, što je vrlo važno za dobro zdravlje. Slično djelovanje ima i prirodni mineral zeolit, koji se smatra najjačim prirodnim detoksikatorom.
3. Glutation
Glutation sadrži molekule sumpora te daje potporu organizmu u procesu detoksikacije, odnosno čišćenja organizma od toksina, uključujući i mikotoksine. Budući da mikotoksini u organizmu uzrokuju i oksidativni stres, što je još jedan od okidača za pojavu bolesti, u pomoć priskače upravo glutation, koji ima snažna antioksidativna svojstva.
Premda ga tijelo u mladosti samo stvara, s godinama njegove razine opadaju. Stoga je poželjno i preporučljivo konzumirati hranu koja je njime bogata, primjerice avokado, šparoge, okru i špinat, a možete ga uzimati i u obliku dodataka prehrani.
4. Klorela
Ova jednostanična slatkovodna alga prepuna je antioksidansa i nutrijenata, a usto je odličan čistač organizma. Njezina intenzivna zelena boja ukazuje i na obilje klorofila, moćnog biljnog sastojka za detoks.
Osim što na sebe veže teške metale, klorela eliminira i opasni aflatoksin. Pokazala se toliko djelotvornom da čak suzbija i karcinom jetre koji može nastati kao rezultat štetnog djelovanja aflatoksina B1.
5. Probiotici
Vrlo je važno i da pripazite na svoju prehranu, a to znači da biste je trebali obogatiti probioticima i prebioticima, koji će povoljno djelovati na probavni sustav i zaštititi ga od utjecaja plijesni i toksina.
Studije su pokazale da brojne vrste probiotika izravno napadaju mikotoksine te ih na siguran način uklanjaju iz organizma.
Možemo li se otrovati brazilskim oraščićima?
Čišćenje organizma od toksina i teških metala