Bezglutenske vrste brašna

Kad su bezglutenska brašna u pitanju najčešće pribjegavamo različitim kombinacijama, a oboljeli od celijakije mogu ga dobiti i na recept. No, kako bismo obogatili prehranu možemo koristiti još niz drugih vrsta brašna bez glutena i zaista ih je šteta izostaviti iz prehrane. Možemo ih koristiti pojedinačno ili napraviti svoj vlastiti mix koji će najviše odgovarati našim individualnim potrebama.

Moram priznati da sam kroz sve ove godine isprobala jako puno gotovih mixeva, neki su zaista super a od nekih sam imala strašne tegobe. Bezglutenska prehrana ne mora biti jednolična, samo traži malo truda i educiranja.

Nadalje, iako je riječ o bezglutenskim vrstama brašna, pojedinačno svakako morate obratiti pozornost na to da imaju oznaku, odnosno da su deklarirani kao proizvod bez glutena, što znači da u pogonima gdje se pakira ili u mlinovima u kojima se melje nije došlo do kontaminacije. To vrijedi i za ostale namirnice, a najbolji primjer za to su orašasti plodovi ili različite vrste sušenog voća.

Ovo na početku putovanja kroz život bez glutena može biti malo zbunjujuće i možda previše informacija, no sve je vrlo jednostavno i brzo se možete uhodati. Zato ću dati samo vrlo kratak opis svakog brašna, a vama koji ste na početku svog bezglutenskog putovanja dat ću na kraju mali, ali koristan savjet kako si olakšati nabavku namirnica. No, krenimo mi na naša brašna!

Buket cvijeća stoji oko 100 do 150 kn (i više!), ali iako ga obožavam radije ću se odlučiti za kilogram kokos brašna ili 250 g kakao maslaca.

BEZGLUTENSKE VRSTE BRAŠNA

Tapioka brašno

Ima pomalo slatkast okus, zdravo je i probavljivo, poboljšava teksturu tijesta i daje hrskavu koru. Koristimo ga za zgrušnjavanje jer ima jer ima veće svojstvo zgušnjavanja od običnog pšeničnog brašna i ostalih zgušnjavača. Smrzavanjem ne gubi svoja nutritivna svojstva, a često se koristi u pripremi pudinga, juha, umaka. U kontaktu s toplom vodom pretvara se u puding, odnosno žele.

Tapioka – glavna zvijezda bezglutenske prehrane

Rižino brašno

Ovo predivno brašno obožavam jer u potpunosti može zamijeniti pšenično, no ne ponaša se isto. Upija puno više tekućine što npr. namirnice koje pečemo čini rahlijim. Rižinim brašnom možete bez problema ispeći biskvit, muffine, tortu… Ali, npr. imate li klasičan recept koji uključujete pšenično brašno, u ovom slučaju količinu rižinog brašna smanjite. Ovo je brašno također dobro za zgušnjavanje.

Ljepljivo rižino brašno

Razlikuje se od klasičnog rižinog brašna po tome što sadrži više škroba i vrlo je dobro vezivo. Možemo ga koristiti za peciva, knedle, bechamel i razne veganske specijalitete.

Kukuruzno brašno

Dobiva se vrlo finim mljevenjem kukuruza, a možete ga koristiti u pripremi kruha i peciva, za paniranje te grubo mljeveno kao palentu.

Krumpirovo brašno

S njim uvijek štedljivo. Upija jako puno tekućine i daje jelima, kruhu i pecivima vlažnost i mekoću. Odlično je za pripremu knedli i tjestenine. Kad kod pečenja kruha brašna pomiješamo i dodamo i krumpirovo brašno, kruh postaje mekan, rahli i rumen.

Heljdino brašno

Vrlo zdravo, obiluje mineralima i vlaknima, idealno za pripremi palačinki, kolača kruha i ralada. Specifičnog je aromatičnog i jakog okusa. Ili ga voliš ili ne, tu sredine nema.

Fini ručak od zdrave heljde

Proseno brašno

Ima jaka svojstva vezivanja pa ga dodajemo drugim brašnima i upotpunjujemo kolače i jela bez jaja. Slatkastog je okusa, pogodno za kaše, pire i pudinge. Ovo je lako probavljiva, alkalna namirnica.

Quinoa brašno

Malo grublje brašno, visoke kvalitete, orašastog okusa, ubrzava metabolizam. Koristimo ga u pripremi pekarskih proizvoda. Prepuno proteina, vlakana, željeza i antioksidanasa ovo brašno možemo miješati pola pola se nekom drugom vrstom brašna ili može u potpunosti zamijeniti pšenično brašno u kolačima, keksima i kruhu.

Fini zalogaji od quinoe zbog kojih ćete zavoljeti jutarnje buđenje

Bademovo brašno

Vrlo zdravo jer sadrži nezasićene masne kiseline, nutritivno bogato brašno koje jelima i pečenim proizvodima daje bogat okus. Možemo ga koristiti u raznim kombinacijama jer ima puno namjena. Odlično je za palačinke, kekse i torte. Ima predivnu aromu i pogodno je za dijabetičare. No, ne ga koristite ga u jelima koja sadržavaju kvasac. Zato je idealno za one koji prave kruh bez kvasca poput. Pravite li kolačiće, pažljivo s njima, jer su krhki nakon pečenja.

Maslac od badema – izvor proteina i energije

Brašno od batata

Možete ga kombinirati s rižinim ili kokosovim brašnom. Svestrano brašno koje možete koristiti za izradu kruha, muffina, palačinki, krafni te za zgušnjavanje u juhama i umacima. Vrlo ukusna namirnica.

Je li batat toliko zdraviji od krumpira?

Brašno od bućinih koštica

Dobiva se mljevenjem koštica nakon cijeđenja ulja iz njih. Bogat je izvor esencijalnih aminokiselina, ali i celuloze, vitamina E i minerala kao što su željezo, magnezij, cink, fosfor, bakar i mangan. Ovo brašno pogodno je za izradu kruha i pogača. Možemo ga dodati u macaronse kao zamjenu za bademe, a najbolje ga je pomiješati s još kojom vrstom brašna. Prekrasne je arome.

Kokosovo brašno

Sve više pronalazi svoje obožavatelje, a primjena mu je široka. Možete ga koristiti za pripremu slanih i slatkih peciva, kolača, kruha, vafli, pudinga i palačinki. Možete ga dodavati u shake, u te variva. Ima veliku moć upijanja tekućine. Vrlo je važno naglasiti da mnogi miješaju kokosove ljuskice i kokosovo brašno, to su 2 različita proizvoda. Ovdje govorimo o fino mljevenoj kokosovoj pulpi koja ostaje kao nusproizvod kod proizvodnje kokosovog mlijeka, suši se i melje u fini prah. Svima bih preporučila da ga uvedu u svoju prehranu jer ima predivna ljekovita svojstva.

Kokosovo ulje i 100 njegovih dobrobiti

Brašno od sjemenki konoplje

Vrlo ugodne arome, koristimo ga za pečenje i kuhanje dodajući ga u manjem omjeru nekom drugom brašnu. S njim možemo zgusnuti juhe i umake, praviti krekere, peciva, tjesteninu, slastice. Lako je probavljivo i nadasve zdravo.

Brašno od sjemenki grožđa

Dobiva se njihovim mljevenjem sjemenki grožđa. Blago orašastog, predivnog okusa. Preporučljivo je koristiti ga kao “sirovo”, npr. dodano u smoothie. No,  možete ga koristiti kao sastojak za pečenje kruha, peciva, pizza i kolača te za pripremu juha i slastica. Izuzetno zdravo brašno koje sadrži tri najjača flavonoida. Istraživanja su dokazala da ekstrakt sjemenki grožđa uništava kancerogene stanice otporne na kemoterapiju. Ovo prirodno brašno nikako nemojte izostaviti iz svoje prehrane.

Amaranth brašno

Bogato vrijednim nutrijentima, ima nizak sadržaj ugljikohidrata, a bogato je vitaminima. Koristi se za pripremu tijesta i izradu kruha, lepinja, kolača ili za paniranje.

Laneno brašno

Bogato nutrijentima, sadrži niz ljekovitih svojstava, potiče probavu i pomaže kod zatvora jer ima laksativno djelovanje. Ima i snažna antioksidativna, antitumorska, antiviralna, antifungalna i antibakterijska svojstva. Upotrebljavamo ga tako da malo brašno dodamo u smjesu za kruh, krekere, kolačiće, zatim u jogurt i razne umake itd.

Brašno od slanutka

Od ovog se brašna mogu pripremati prave delicije. Ima nizak glikemijski index, lako se probavlja, bogato je kalcijem, željezom, fosforom te vitaminima iz B skupine. Koristimo ga za tanke kruhove, krekere, kajganu, umake, palačinke te sve ostale vrste kruha. Ovo je meni jedno od omiljenih brašna koje uvijek imam u kući.

TEF brašno

Dobar izvor proteina, niskog glikemijskog indeksa, vrlo ugodnog orašastog okusa. Dobro je za pripremu slatkih i slanih jela. Dodaje se u palačinke i kruh, ali u mješavini 1/4 s još nekom vrstom brašna jer je guste strukture.

Brašno zelene banane

Ovo brašno nema okus po bananama. Posebno je čudesno i zdravo, dugo daje osjećaj sitosti te kontrolira razinu šećera u krvi. Može se koristiti gotovo u svim receptima umjesto običnog brašna, samo treba smanjiti količinu za oko 25 %. Koristi se također za zgušnjavanja variva i umaka te kao dodatak za smoothie i pudinge.

Navika koju smo sami stvorili

Dakle, sve su ovo bezglutenska brašna i pitam se nedostaje li nam zaista to pšenično brašno koje smo koristili u 99 % slučajeva u odnosu na ostala glutenskih brašna? Ne, naravno da ne. To je samo navika koju smo stvorili. Vjerujte da je kuhanje i te kako zanimljivo i raznoliko nakon uvođenja nekih od ovih vrsta brašna. Svako se brašno drugačije ponaša, stoga je uvijek dobro krenuti s manjim količinama kada pripremamo neko jelo kako bi se jednostavno priviknuli na njegove karakteristike.

Ova brašna često miješam po svom ukusu ili jednostavno dodam dio npr. jedne vrste ili 2-3 od ovih brašna u gotovi mix bezglutenskog brašna.

Važno je znati da ova brašna većinom nemaju dodataka i morate paziti da vam se ne pojave moljci. Zato ih nakon otvaranja držite u dobro zatvorenim staklenkama.

Vjerojatno ćete pomisliti: ova su brašna skupa? Odgovor je: što je skupo za naše zdravlje? Što je vrijednije od zdravlja nas i naše djece?

Kako do brašna?

A sad ću vam sugerirati kako doći do omiljenih vrsta brašna! Moja obitelj, prijatelji, partner itd. prije su mi često u određenim prilikama kupovali poklone, kao što su skupi parfemi (koje mrzim i najčešće sam ih samo proslijedila nekom drugom), zatim bezobrazno skupe čokolade kod kojih plaćamo samo ime, kao i neke gluposti koje mi uopće nisu trebale i mjesecima su stajale neraspakirane. Nakon prelaska na novi režim prahrane, sada mi se u svečanim prigodama pojavljuju s vrećicama brašna, modlicama za kolače, kakaom, kokos šećerom, poklon bonom u nekoj web trgovini itd. A kad pod borom pronađem lješnjake i bademe – presretna sam!

Želim vam reći da jednostavno naviknete bliske osobe na svoje zdrave navike i kažete im što želite i trebate, što vam je važno i primarno. Jer ljudi najčešće kupuju drugima ono što se njima svidi, a ne ono što treba osobi kojoj kupuju. Oni time ništa ne gube, dapače olakšat ćete im traženje poklona, a vi dobivate puno.

Buket cvijeća stoji oko 100 do 150 kn (i više!), ali iako ga obožavam radije ću se odlučiti za kilogram kokos brašna ili 250 g kakao maslaca. Malo, pomalo napunit ćete svoju kuhinju i onda samo nadopunjavati što vam treba. Tada to više neće biti problem, najveći je problem na početku kada trebamo sve. Evo, ja sam si nakon toliko godina tek prije par dana priuštila brezin šećer.

Nadam se da sam vam bar malo pomogla ovim člankom i savjetima. I nadam se da ćete pustiti mašti na volju i pripremati predivne bezglutenske obroke od neke nove vrste brašna koju dosad još niste isprobali!

Autor: Violeta Kos

Bezglutensko čudo od kruha

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads