Ashwagandha i Rhodiola rosea zajedno u borbi protiv stresa

Određene biljke posjeduju adaptogena svojstva, odnosno imaju sposobnost pojačati učinkovitost odgovora organizma na tjelesne, kemijske ili biološke stresore. Rhodiola rosea i ashwagandha (Withania somnifera ili indijski ginseng) poznati su biljni adaptogeni. Potiču otpornost organizma na stres suprotstavljajući se simptomima povezanim sa stresom poput tjeskobe, nervoze, iritabilnosti, nesanice i depresije.

Španjolski znanstvenici analizirali su do sada objavljena in vitro, in vivo i klinička istraživanja o utjecaju rodiole i ashwagandhe na zdravlje. Otkrili su kako obje biljke imaju antistresno djelovanje, međutim, posjeduju različit mehanizam djelovanja. Pojednostavljeno govoreći, rodiola ima energizirajuće djelovanje, dok ashwagandha ima uspavljujuće djelovanje.

Ashwagandha i rodiola zajedno mogu biti korisne jer nude sinergijski pristup rješavanja problema stresa.


Razlike u mehanizmu djelovanja

Rodiola ima djelovanje na središnji živčani sustav i pomaže kod umora povezanog sa stresom. Pomaže i kod depresije, a može poboljšati i tjelesnu i mentalnu izvedbu. S druge strane, ashwagandha ima djelovanje poput serotonergičkog antidepresiva. Modulira GABA-ergičku neurotransmisiju što je čini učinkovitijom kod tjeskobe, nervoze i nesanice. Stoga se preporučuje rodiolu uzimati ujutro za više vitalnosti i energije, dok je ashwagandhu preporučljivo unositi u večernjim satima zbog njenog umirujućeg i uspavljujućeg djelovanja.


Koliko je ashwagandha sigurna za uzimanje?

S obzirom da je Danska zabranila upotrebu ashwagandhe zbog nedostatka dokaza o unosu koji je siguran za zdravlje, španjolski su se znanstvenici u svom preglednom radu objavljenom u časopisu European Journal of Medicinal Plants osvrnuli i na pitanje sigurnosti unosa obje biljke. Analiza istraživanja ukazala je na povoljan sigurnosti profil ashwagandhe. No, potreban je oprez kod unosa ashwagandhe s određenim lijekovima i kod osjetljivih pojedinaca s prisutnim bolestima. Primjerice, ashwagandha može sniziti krvni tlak. Stoga osobe sklone hipotenziji te osobe koje se liječe od hipertenzije moraju biti oprezne.

S obzirom da ashwagandha može djelovati imunostimulativno, ne preporučuje se osobama s autoimunim bolesti i osobama koje uzimaju imunosupresivne lijekove. Ashwagandha se također koristi za mušku plodnost i kao afrodizijak. Međutim, muškarci s bolestima prostate bi je trebali izbjegavati s obzirom da postoje dokazi da povisuje razinu testosterona. Također, osobe oboljele od hipertireoze također trebaju izbjegavati ashwagandhu. Isto tako, trebaju je izbjegavati i osobe koje uzimaju lijekove za smirenje i nesanicu poput anksiolitika, antidepresiva i sedativa zbog sličnog mehanizma djelovanja u organizmu koji može dovesti do jačeg djelovanja lijekova i tjelesne ovisnosti. Iako je ashwagandha kontraindicirana za žene koje planiraju trudnoću iz razloga što Ayurvedska medicina koristi visoke doze ashwagandhe kao abortiv, istraživanja na životinjama nisu uspjela pronaći dokaze o toksičnosti. Klinički dokazi se još uvijek čekaju.


Koliko je rodiola sigurna za uzimanje?

Rodiola se smatra sigurnom za uzimanje i općenito se dobro podnosi. Preporučuje se rodiolu uzimati u jutarnjim satima jer može negativno utjecati na san i uzrokovati živopisne snove ako se uzima kasnije tijekom dana. Rodiolu trebaju izbjegavati osobe s bipolarnim poremećajem. Ne preporučuje se uzimati je zajedno s psihotropnim tvarima. Izbjegavati je trebaju i osobe koje teško podnose stimulanse poput kofeina.


Mogu li se obje biljke uzimati istovremeno?

Ashwagandha i rodiola zajedno mogu biti korisne jer nude sinergijski pristup rješavanja problema stresa. No, svakako prije unosa mudro bi bilo posavjetovati se sa stručnom osobom o dozi, eventualnim kontraindikacijama i svakako pratiti reakcije vlastitog tijela.

Autorica: Mirja Zupčić mag. nutr.

Ashwagandha: treba li je uzimati uz terapiju za štitnjaču?

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads