Smanjenje količine visceralnog masnog tkiva smatra se pravim ciljem mršavljenja. Ujedno predstavlja važniji indikator uspješnosti nekog dijetnog režima od opsega struka ili ukupne tjelesne mase u kilogramima. Za razliku od masnog tkiva smještenog na bokovima, visceralno masno tkivo proizvodi hormone i „otrove“ odnosno upalne spojeve povezane s višim rizikom od bolesti srca, dijabetesom, demencijom i prijevremenom smrti. Novo istraživanje objavljeno u uglednom časopisu BMC Medicine otkrilo je kako zelena, tzv. mediteranska prehrana može značajno smanjiti količinu opasnog visceralnog masnog tkiva. Pogotovo onog koje se nakuplja oko organa u trbušnoj šupljini. Na taj način ova vrsta prehrane blagotvorno utječe na zdravlje.
Gubitak visceralnog masnog tkiva na ovoj novoj prehrani bio je više nego dvostruko veći u usporedbi s ostalim prehrambenim režimima.
Usporedba tri prehrambena režima
Skupina međunarodnih znanstvenika na čelu sa znanstvenicima sa Sveučilišta u Izraelu osmislila je koncept zelene mediteranske prehrane. Radi se o modificiranoj verziji mediteranske prehrane dodatno obogaćenoj polifenolima i s nižim udjelom crvenog i procesiranog mesa. U istraživanju koje je trajalo 18 mjeseci, sudjelovalo je gotovo 300 ispitanika podijeljenih u tri skupine.
Prva skupina pridržavala se prehrane prema principima pravilne prehrane. Druga skupina pridržavala se uobičajene mediteranske prehrane. A treća je skupina bila na modificiranoj, zelenoj mediteranskoj prehrani. Ispitanici zadnje skupine svakodnevno su unosili oko 30 g oraha, 3 do 4 šalice zelenog čaja dnevno i frape s dodatkom 100 g smrznute biljke Wolffia globosa u kockicama. Wolffia globosa pripada istom rodu kao i biljka vodena leća. Radi se o vodenim biljkama koje prirodno nastanjuju vode stajaćice, bare, lokve i ribnjake. Na engleskom jeziku poznate su kao duckweed. Iako nisu široko poznate, jestive su i jedu se kao salata ili dodatak juhama i glavnim jelima. Nutritivno gledano pravi su prirodni dragulji. Sadrže obilje proteina (gotovo 40%), minerale poput željeza i vitamina B12 i polifenole.
Izvrsni rezultati
Rezultati su pokazali kako je pridržavanje zelene mediteranske prehrane kod ispitanika dovelo do smanjenja visceralnog masnog tkiva za 14,1%. Gubitak visceralnog masnog tkiva na ovoj novoj prehrani bio je više nego dvostruko veći u usporedbi s ostalim prehrambenim režimima. Uobičajena mediteranska prehrana smanjila je količinu visceralne masti za 6%, a prehrana prema principima pravilne prehrane za 4,2%.
Pametno mršavljenje mediteranskom prehranom
Rezultati ovog istraživanja još su jedan u nizu dokaza koji pokazuju da kada je mršavljenje u pitanju, za uspješnu redukciju tjelesne mase kvaliteta same prehrane jednako je važna kao i ukupni broj kalorija koji se unosi. Također, izgleda kako korisni nutrijenti poput polifenola koji se mogu naći u brojnim vrstama voća i povrća, mogu utjecati na diferencijaciju masnih stanica. Mogu spriječiti njihovo pohranjivanje u unutarnjim organima. Tako služe kao pomoć kod mršavljenja. To konkretno vrijedi za smanjenje masnog tkiva na području abdomena.
Želimo li i sami promijeniti svoju prehranu na način da više nalikuje zelenoj mediteranskoj prehrani tada se valja pridržavati uobičajenih postulata mediteranske prehrane. Dodatno je potrebno i smanjenje unosa mesa, kao i uvođenje nekih od biljnih izvora proteina. Umjesto frapea koji sadrži nama nedostupnu biljku Wolffia globosu, frape obogatite primjerice proteinima graška.
Autorica: Mirja Zupčić mag. nutr.