Ayurvedski savjeti za zdravu ravnotežu šećera u krvi

Dijabetes (dijabetes melitus) je jedan od najčešćih zdravstvenih stanja s kojima se susreću milijuni ljudi širom svijeta. Poznat pod imenom šećerna bolest, dijabetes je metabolički poremećaj kod kojeg postoji kronična hiperglikemija – visoka razina šećera u krvi.

Postoje 3 vrste dijabetesa:

Dijabetes tipa 1

Dijabetes tipa 1 rezultat je nemogućnosti gušterače da proizvede dovoljno inzulina, a javlja se tijekom djetinjstva, puberteta i u ranoj mladosti.

Dijabetes tipa 2

Dijabetes tipa 2 je najčešći oblik dijabetesa koji započinje rezistencijom na inzulin – stanjem u kojem stanice ne reagiraju pravilno na ovaj hormon. Kako bolest napreduje, može se razviti i nedostatak inzulina.

Javlja se kod odraslih nakon 40 godine, ali sve više i kod mlađe populacije. Primarni uzrok je pretilost, nasljedne sklonosti, nedostatak vježbanja, mentalni stres, pretjerano spavanje, prejedanje i pretjerani unos šećera, masti i rafiniranih ugljikohidrata.

Gestacijski dijabetes

Gestacijski dijabetes treći je glavni oblik koji se javlja u šestom mjesecu trudnoće, ali se može povući nakon poroda djeteta. Ponekad može dovesti do pojave dijabetesa tipa 1 i tipa 2.

Rani simptomi dijabetesa:

  • povećana žeđ i suha usta
  • učestalo i obilno mokrenje
  • velika glad
  • slatki okus u ustima
  • neobjašnjivo povećanje ili gubitak kilograma
  • prisutnost ketona u mokraći

Uznapredovali simptomi:

  • umor i nedostatak energije
  • glavobolja
  • razdražljivost
  • zamagljen vid
  • rane, ogrebotine i čirevi sporo zacjeljuju
  • česte infekcije, poput upale desni ili kožne i vaginalne infekcije
  • suhoća i svrbež kože
  • voćni zadah (kod kasnog simptoma dijabetesa tipa 1)

Dijabetes prema ayurvedi

ayurvedi se dijabetes naziva madhumey. Klasificiran je kao glavna bolest koja, ako se ne liječi na vrijeme, može dovesti do drugih komplikacija u tijelu poput bolova u zglobovima, problema s očima, impotencije, zatajenja bubrega, kožnih infekcija. Prema ayurvedi, uzrok dijabetesa leži u dugogodišnjoj akumulaciji kapha doše zbog čega je tijelo došlo u ozbiljnu neravnotežu.

Presudni faktori koji mogu poremetiti kapha došu i uzrokovati dijabetes uključuju:

  • sjedilački način života
  • pretjerano spavanje
  • neodgovarajuću prehranu u kojoj prevladavaju mlijeko i mliječni proizvodi
  • alkoholna pića
  • preslatku, premasnu i mesnu hranu
  • pretjerani unos oporih, hladnih i začinjenih namirnica
  • stres i tjeskobu
  • suzbijanje poriva za mokraćom i stolicom

Upravljanje dijabetesom je teško, ali ni na koji način nije nemoguće. Promjenom životnog stila i načina prehrane, posebno u samim početcima, dok tkivo još uvijek nije iscrpilo vlastite mogućnosti proizvodnje inzulina, možete pomoći organizmu pobijediti šećernu bolest, a naročito dijabetes tipa 2.

8 ayurvedskih savjeta za kontrolu dijabetesa

1. Slijedite prehranu za ravnotežu kapha doše

Kapha doši pogoduju namirnice koje su tople, lagane i suhe te imaju opor, trpki ili gorak okus. Izbjegavajte slatku, kiselu, preslanu te tešku, masnu i hladnu hranu. Žitarice koje smiruju kaphu su lagane, suhe i cjelovite. Od žitarica dajte prednost ječmu, prosu, kukuruzu, raži, kvinoji, heljdi i tapioki. Mahunarke su uglavnom trpkog okusa te pogoduju kapha doši. Važno je mahunarke dobro skuhati i začiniti kako bi bile lakše probavljive.

Unosite i biljna vlakna jer će vam dati sjećaj sitosti i podržati zdravlje srca i imunološkog sustava. Namirnice bogate vlaknima uključuju grašak, crni grah, leću, bademe, zob, ječam, voće i povrće poput jabuka, krušaka, citrusa, raštike, brokule, okre, prokulice, artičoke i repe.

Izbjegavajte slatko voće poput ananasa, grožđa i manga. Konzumirajte salate i uključite više zelenog i lisnatog povrća. Zelena salata je odličan izbor zbog niskog sadržaja ugljikohidrata i minimalnih učinaka na razinu šećera u krvi.

2. Ne preskačite doručak

Doručak je izuzetno važan za osobe s dijabetesom. Nakon spavanja, vašem tijelu treba hrana da uravnoteži razinu šećera u krvi. Doručak s visokim udjelom bjelančevina može pomoći u kontroli glukoze.

3. Dajte prednost gorkom okusu

Prema ayurvedi, gorak okus je najljekovitiji od svih drugih okusa. Gorke namirnice poput sjemenki konoplje, gorke dinje, amle, neema i aloe vere pokazale se učinkovitima u kontroli dijabetesa.

4. Mudro koristite začine

Postoji puno začina koji imaju antidijabetička svojstva. Asafoetidakurkumacimet, gorušica, korijander, peršin, piskavica i čili su odlični saveznici za prirodno upravljanje dijabetesom.

5. Oslobodite se stresa

Kada ste pod stresom, vaše tijelo pohranjuje višak glukoze i masti kako bi ih vaše stanice mogle kasnije iskoristiti. Kod osoba s dijabetesom ova dodatna energija ne dolazi do stanica pa glukoza ostaje u krvi. Joga i meditacija jedan su od najboljih načina za smanjenje razine šećera u krvi.

6. Povećajte tjelesnu aktivnost

Istraživanja pokazuju da aerobno vježbanje može pomoći u kontroli dijabetesa. Tjelesna aktivnost potiče snižavanje razine glukoze u krvi, pomaže gubitku suvišnih kilograma i smanjuje rizik od srčanih bolesti.

7. Kontrolirajte svoju težinu

Opterećenost tijela suvišnim kilogramima uzrokuje rezistenciju na inzulin, sprječavajući rad hormona koji snižavaju razinu glukoze u krvi. Stoga je normalna tjelesna težina ključna za osobe s dijabetesom jer prirodno pomaže u kontroli zdrave razine šećera u krvi.

8. Osigurajte kvalitetan san

Manjak sna otežava mršavljenje i smanjuje učinkovitost organizma u korištenju inzulina. Kako biste si osigurali zdrav i okrepljujuć san, opustite se prije spavanja uz lagano čitanje, muziku ili toplu kupku. Slijedite rutinu spavanja – idite u krevet i budite se svaki dan u isto vrijeme.

 

Dr. Chatterjee: Promjenom prehrane izliječite dijabetes tipa 2

Živjeti s predijabetesom – sami vratite tijelo u balans

Nedostatak sna povećava rizik od pretilosti i dijabetesa

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads