Dr. Nevia Delalle: Uzroci pojačane dlakavosti

Za utvrđivanje uzroka pojačane dlakavosti važno je poznavati razvojni ciklus dlake kroz sve tri faze. To su anagena, katagena i telogena faza.


Anagena faza

Anagena faza je faza rasta. Samo se u ovoj fazi dlaka može uništiti jer ima dovoljno pigmenta koji laserska zraka prepoznaje i može uništiti korijen. Upravo je to razlog  zbog čega se svijetle i sive dlake ne mogu trajno ukloniti. U katagenoj i telogenoj fazi pigmenta nema dovoljno i laser je neučinkovit.

Katogena faza

Katagenom fazom započinje odumiranje dlake, a količina pigmenta u dlaci se smanjuje. Postupno dolazi do odvajanja dlake od korijena.

Telogena faza

Telogena faza je završna faza tijekom koje ima najmanje pigmenta. Dlaka završava svoj put prema površini kože i ispada. Potom započinje novi ciklus rasta tj. anagena faza.


Najčešći oblici pojačane dlakavosti kod žena su hipertrihoza i hirzutizam.

Hipertrihoza

Hipertrihoza je u većini slučajeva genetski predodređena odnosno nasljedna. No, može biti i simptom nekih bolesti ili posljedica uzimanja određenih lijekova. Liječiti treba osnovnu bolest ili je potrebno prestati uzimati lijek (minoksidil, diazoksid, ciklosporin, heksaklorbenzen, sintetski progesteroni) koji je uzrokuje. Ukoliko je uvjetovana naslijeđem, dobri se rezultati postižu trajnom laserskom epilacijom.

Hirzutizam

Hirzutizam podrazumijeva muški tip dlakavosti kod žena. Javlja se na androgenim zonama (brkovi, brada, lice, areole dojki, prsni koš, srednja linija trbuha, stražnjica, unutrašnja strana bedara). Na tim se područjima uobičajeno dlake ne javljaju kod žena, dok kod muškaraca predstavljaju sekundarnu seksualnu osobinu. U takvim slučajevima tražimo razlog prevelikog stvaranja muških spolnih hormona, androgena.

Androgeni se najčešće povećano stvaraju u jajnicima, dok su uzroci vezani uz nadbubrežnu žlijezdu znatno rjeđi. Fiziološki hirzutizam se može javiti u adolescenciji ili perimenopauzi. U reproduktivnoj dobi je najčešće povezan s menstrualnim poremećajem te zahtijeva dijagnostičku obradu i liječenje.

Ne smije se zanemariti ni činjenica kako pojedini tumori mogu naglo izazvati pojačanu dlakavost. Tu spadaju adenomi i karcinomi nadbubrežne žlijezde, tumori jajnika (neki izravno izlučuju androgene).

Često se spominje i bolest policističnih jajnika (Stein-Leventhal sindrom), a jedna je od najčešćih uzroka pojačane dlakavosti kod žena

Simptomatologija je raznovrsna. Od blagog hirzutizma, izostanka menstruacije i ovulacije, jajnika s brojnim cistama, pretilosti do virilizacije gdje se javljaju i znakovi sekundarnih muških osobina kod žena… Ipak kod većine pacijenata postoji hirzutizam nepoznatog uzroka tzv. idiopatski hirzutizam bez ijednog od navedenih simptoma.


Dijagnostika

Dijagnoza započinje uzimanjem povijesti bolesti uz detaljan klinički pregled i pregled ginekologa. Potom se savjetuje UZV dijagnostika i prema potrebi CT i MR snimka trbuha kako bi se isključili tumori jajnika ili nadbubrežne žlijezde.

Laboratorijskom dijagnostikom određujemo količinu androgena u krvi. Uvijek se određuje testosteron i androstenodiol te DHEAS. Važno je odrediti vrijednosti u određenoj fazi ciklusa, kao i vrijednosti u različitom dijelu dana. Također se određuju i gonadotropini, hormoni hipofize LH i FSH i njihov međusobni odnos koji potiču izlučivanje spolnih hormona, a određuje se i prolaktin. U slučaju otkrivanja uzroka pojačane dlakavosti, svakako koristimo ciljanu terapiju lijekovima ili kirurški.


Liječenje

Liječenje antiandrogenima traje najmanje 6 mjeseci nakon čega se procjenjuje uspješnost terapije. Posljedice se mogu rješavati brojnim metodama. Najčešće se koristi depilacija – mehanička i kemijska, te epilacija s voskom ili elektroepilacija. Danas se najviše propagira trajna laserska epilacija. Uspjeh laserske epilacije ovisi o broju dlaka u anagenoj fazi rasta. Isto tako, za dlake na licu, prsima i leđima potreban je znatno veći broj laserskih postupaka nego na ostalim dijelovima tijela.

Također je poznato kako je na pojedinim dijelovima tijela korijen dlake dublje smješten. Stoga najbolje rezultate postižemo laserom s najvećom valnom duljinom (Nd Yag laser valne duljine 1064 nm).

Androgeni receptori najbrojniji su na području nadusnice i brade te uspjeh trajne epilacije nekada može izostati. Uobičajeno je postupak ponavljati svaka tri do četiri tjedna, četiri do šest puta, a potom se rezultati smatraju konačnima.

IPL postupci uklanjanja dlaka su manje učinkoviti i sa znatno većim rizikom za nastanak nepoželjnih posljedica kao što su hiperpigmentacije i ožiljci, a često je i u rukama nestručnih osoba.

Dr. Nevia Delalle: Istine i zablude o hijaluronskoj kiselini

Dr. Nevia Delalle: Najbolji estetski postupci za optimalne rezultate

Blaženka Gačić: Estetske konzultacije novost su na našem tržištu

dr. med. Nevia Delalle

Dermatovenerolog s internacionalnom specijalizacijom iz anti-aging medicine te korektivne i estetske dermatologije. Slobodno vrijeme najradije provodi pod morem, u svim krajevima svijeta.

WordPress Ads