Usporimo starenje s kolagenom

Što je to kolagen i čemu uopće služi? Imate li i vi osjećaj da se o njemu sada priča više nego inače? Kolagen je najzastupljeniji protein u ljudskom organizmu i čini otprilike jednu trećinu svih proteina u našem tijelu. Najviše ga nalazimo u koži, hrskavici, tetivama, kostima, oku, organima te kosi i noktima.

Kolagen je najzastupljeniji protein u ljudskom organizmu, a najviše ga nalazimo u koži, hrskavici, tetivama, kostima, oku, organima te kosi i noktima.

 

U tijelu ima važnu ulogu povezivanja tkiva i stanica te održavanju vlažnosti i elastičnosti. Proizvodnja kolagena se u tijelu normalno odvija otprilike do 20./25. godine života. Kasnije se prirodna proizvodnja kolagena počinje smanjivati iz godine u godinu. Smanjena proizvodnja kolagena u tijelu uzrokuje klasične znakove starenja kao što su opuštena koža, pojava bora, slabija pokretljivost i bol u zglobovima.

Zbog toga bi bilo idealno da već iza 20. godine vodimo brigu o našem tijelu i postepeno usporavamo proces starenja. Najčešće prekasno posežemo za anti-age proizvodima. Mnogo je lakše održati zdrav tonus kože kada s adekvatnom njegom započinjemo dovoljno rano. Jednom kada se koža opusti i pojave se dublje bore, teže ćemo vratiti kožu u prvobitno stanje. Isto vrijedi i za regeneraciju zglobova.

Što znači anti-age i jesu li ti proizvodi namijenjeni samo osobama 50+?

Sjetite se sebe s dvadeset ili trideset godina kako tražite najadekvatniju kremu za lice na policama drogerije iz susjedstva? Zasigurno se i vama dogodilo da ste u trenutku kada ste pročitali „anti-age krema“ skoro pa pobjegli od nje. Jer, naravno, nismo mi još stare i nije nam još vrijeme za anti-age kreme.

No baš tada, kada znakovi starenja još nisu vidljivi, vrijeme je da posegnemo za anti-age proizvodima. Da vam otkrijemo tajnu! Anti-age proizvodi ne sadrže ništa drugo osim visokih koncentracija antioksidansa i molekula kao što su kolagen, hijaluronska kiselina, vitamin C i koenzim Q10, koje tijelo s godinama prestaje proizvoditi i zbog toga ih dodajemo u tijelo kako bismo usporili starenje.

Anti-age proizvodi ne sadrže ništa drugo osim visokih koncentracija antioksidansa i molekula kao što su kolagen, hijaluronska kiselina, vitamin C i koenzim Q10, koje tijelo s godinama prestaje proizvoditi.

Što potiče proizvodnju kolagena?

Da bi održali dovoljne količine kolagena u tijelu vrlo je važna uravnotežena prehrana i zdrav način života. Na povećan gubitak kolagena u tijelu utječu i vanjski čimbenici kao što su pretjerana izloženost UV zrakama (suncu) i pušenje.

Zbog toga je iznimno važno da u tijelo dodajemo dovoljne količine antioksidansa i aminokiselina kako bi tijelu dali potrebne nutrijente za regeneraciju stanica. S dodavanjem vitamina C, cinka, MSM-a i hidroliziranog kolagena možemo povećati zalihe kolagena u tijelu.

Uloga vitamina C u prehrani

Vitamin C je iznimno važan vitamin koji je poznat po antioksidativnom djelovanju. To znači da inaktivira djelovanje slobodnih radikala koji se tvore u tijelu prilikom normalnog metabolizma ili izloženosti štetnim vanjskim čimbenicima. Vitamin C u našem tijelu ima iznimno važnu ulogu pokretanja, regeneracije i proizvodnje novog vezivnog tkiva te djeluje kao kofaktor za proizvodnju kolagena. Zbog niza pozitivnih djelovanja na organizam, preporučuje se konzumacija svježeg voća i povrća koji imaju veće količine vitamina C. Kod pušača, pojave bolesti i različitih upala preporučuju se povišene doze vitamina C u obliku dodataka prehrani.

Važnost MSM-a

Kao i vitamin C, sumpor ima iznimno važno ulogu u našem tijelu. MSM ili metilsulfonilmetan je prirodno prisutan mineral u svim živim organizmima. Djeluje kao donor sumpora koji je nužno potreban za proizvodnju aminokiselina i vitamina u ljudskom tijelu. Zbog antioksidativnog i protuupalnog djelovanja preporučuje ga se dodavati u prehranu u obliku suplementa jer su količine sumpora u hrani ograničene.

Dodaci prehrani s hidroliziranim kolagenom

S hranom nažalost ne možemo unijeti dovoljne količine aminokiselina koje su potrebne za izgradnju kolagena. Zbog toga se češće poseže za dodacima prehrani.

Kolagen u dodacima prehrani dobiva se iz goveđih, svinjskih ili ribljih kostiju i kože, koji se prerađuju postupkom hidrolize kako bi se povećala bioraspoloživost njihovih aminokiselina i peptida. Te aminokiseline igraju važnu ulogu u izgradnji novog kolagena u tijelu, na mjestima gdje se količina kolagena smanjila ili istrošila (npr. bolna i škripava koljena).

S dodavanjem vitamina C, cinka, MSM-a i hidroliziranog kolagena možemo povećati zalihe kolagena u tijelu.

Dobrobiti kolagena u dodacima prehrani – za što se preporučuje

Prema istraživanjima dodaci prehrani koji sadrže kombinaciju hidroliziranog ribljeg kolagena i drugih nutrijenata kao što su hijaluronska kiselina, MSM i vitamina C također pokazuju protuupalne i antioksidativne učinke. Zbog toga ti dodaci prehrani pokazuju odlične rezultati kod poboljšanja teksture problematične kože i smanjenja boli zglobova kod artritisa.

Najpoznatije dobrobiti dodataka prehrani s kolagenom:

–          poboljšanje teksture kože,

–          poboljšanje dermatitisa,

–          smanjenje bora i akni,

–          smanjenje boli i bolja pokretljivost zglobova,

–          smanjenje simptoma artritisa,

–          smanjenje opadanja kose i poticanja rasti kose,

–          brža regeneracija tkiva.

Na tržištu postoji veliki izbor dodataka prehrani s različitim količinama kolagena. Prema promatranjima, dnevne doze od 5g (Kolagen shot) i 10g (Kolagen shot 10’000) kolagena pokazat će slične rezultate, ali različito brzo. Zbog toga se kod osoba koje imaju veće pomankanje kolagena u tijelu ili trebaju bržu regeneraciju, preporučuje uzimanje više dnevne doze hidroliziranog kolagena.

Humanitarna akcija u prosincu uz svaku kupnju kolagena

Budući da je prosinac vrijeme darivanja, u tijeku je humanitarna akcija kako bi se maloj Kiari iz Šibenika i njezinoj obitelji ponovno vratio osmijeh na lice. Dobro se dobrim vraća i zato će se od 1. do 31.12.2021. u humanitarne svrhe odvojiti 5 KN od svakog prodanog Kolagen shot-a na web-u. Sakupljeni novac donirat će se djevojčici Kiari iz Šibenika i njezinoj obitelji za potrebe liječenja opake bolesti.

Ukoliko želite i sami pomoći maloj Kiari, donirati možete sljedećim putem:

Račun za pravne osobe:

HR8125030073151000296

SWIFT/BIC: VBCRHR22

Sberbank d.d.

Vlasnik računa: Matea Lambaša Goršić

Adresa: Šibenik

Model HR99

Opis plaćanja donacija za Kiarino liječenje

Račun za fizičke osobe:

HR9125030073251005176

SWIFT/BIC: VBCRHR22

Sberbank d.d.

Vlasnik računa: Matea Lambaša Goršić

Adresa: Šibenik

Model HR99

Opis plaćanja donacija za Kiarino liječenje

ili

https://gogetfunding.com/svizakiaru/ (PayPal)

 

 

Foto: Gaia Naturelle

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads