Zima kao godišnje doba, osim snježnih radosti, donosi i probleme s kožom. Mnogim osobama tijekom zime koža je izrazito suha, pojavljuje se crvenilo i svrbež. Situacija se može pogoršavati kod osoba koji imaju savršenu osobnu higijenu i koriste različite preparate, pa su dodatno zbunjeni što im se događa s kožom. Vrlo često određeni gelovi ili sapuni nemaju odgovarajući ph ili imaju intenzivan miris koji koži ne odgovara, pa nakon tuširanja na koži ne ostaje osjećaj ugode, već – peckanje.
Problem može početi već u ranom djetinjstvu, pa uz suhoću kože majke na djeci primjećuju i crvenilo ili točkasti osip. Kako bi se situacija dodatno pogoršavala određeni odjevni predmeti poput vunenih vesti, rukavica i kapa dodatno izazivaju svrbež kože.
Tijekom zime prostorije u kojima se boravi grijane su i često nedovoljno provjetravane, pa suhi zrak i čestice prašine dodatno iritiraju kožu. Ako se uzme u obzir da je koža stalno izložena različitim utjecajima, zima je dio godine kojem se moramo prilagoditi.
Svrbež i crvenilo kože
Sam svrbež kože može početi naglo ili postepeno. Najčešće se opaža suhoća potkoljenica ili nadlaktica uz suhoću kože lica. Na licu vrlo često koža reagira na najosjetljivijim dijelovima kao što su usnice, vrh nosa i obrazi. Uz ljuskanje i crvenilo može biti izraženo i pucanje, pogotovo usnica.
Vrlo je često izražena suhoća dlanova i prstiju. To su vrlo često osobe koje rade u uredu, na kompjuteru i nisu u dodiru s kemikalijama ili zaštitnim rukavicama, no učestalo tijekom dana peru ruke i vrlo oskudno njeguju kožu ruku. Problem na rukama može biti jako izražen što je razlog dolaska dermatologu i sumnje da se radi oalergiji na neke stvari iz okoline.
Suhoća kože može biti izražena i u obliku crvenkastih neoštro ograničenih i okruglih žarišta po nadlakticama i natkoljenicama ili na trupu. Ta se bolest naziva Dermatitis craquele. Prvi put ju je opisao liječnik Brocq 1907. godine. To dokazuje da su se sa suhoćom kože i popratnim dermatitisima borili dermatolozi i u prošlom stoljeću. Dr. Brocq je primjetio da uz jaku suhoću kože može biti vidljiv i crvenkasti osip po rukama i nogama. Danas se smatra da ovaj dermatitis može biti vidljiv i u sklopu atopijskog dermatitisa, bolestima štitnjače i u nekim malignim bolestima. No, najčešće je uzrokovan pretjeranim isušivanjem kože, pretjeranom higijenom i zimskim uvjetima iz okoline.
Liječenje
Bolest se liječi tako da se koža pere posebnim sapunima koji mogu biti u tekućem ili krutom obliku, a nazivaju se sindeti. Oni ne isušuju kožu i čuvaju normalan ph kože, pa se svakako preporučuju kao sredstvo za održavanje higijene. Također su dobrodošli i uljasti gelovi za tuširanje. Nikako se ne preporučuje dugo kupanje u vreloj vodi, česta tuširanja tijekom dana i grubi pilinzi kože.
Svakodnevno se nakon tuširanja na kožu cijelog tijela moraju nanositi hranjivi losioni. Oni održavaju normalnu vlažnost i masnoću kože i normalan mirkobion kože (ne-patogene bakterije na površini kože). U slučaju da se na koži pojavi crvenkasti osip koji ne prolazi, potreban je pregled kod dermatologa. Osip se može liječiti i kortikosteroidnim losionima i kremama, ali kraće vrijeme, kako bi što brže prošao.
Svrbež kože može biti izražen kod pojedinih osoba ako nose vunene odjevne predmete ili sintetičku odjeću koju koža ne podnosi. Ako je odjeća jako namirisana parfemom ili omekšivačima za rublje, također može iritirati. Baš kao i stalno nošenje tamne odjeće.
Određenim promjenama u njezi kože tijekom zime može se svrbež kožeizbjeći i ublažiti. No, ako ne prolazi i uporno je prisutan, potreban je pregled kod dermatologa.
Autor: dr. Klaudija Šebetić