Zbog brzog tempa života često zaboravljate na njegu vlastitog tijela i pritom najviše zanemarujete svoja stopala? Vaša stopala doslovce vas nose kroz život i često su najopterećeniji dio tijela, osobito ako veći dio dana na poslu morate provesti stojeći. Upravo zbog toga zaslužuju najbolji mogući tretman. Kako biste stopalima priuštili izvrsnu revitalizirajuću njegu ako nemate vremena za otići na pedikuru, isprobajte ovaj piling koji možete sami izraditi kod kuće. Za to će vam trebati svega nekoliko prirodnih sastojaka. Stopala će nakon pilinga biti osvježena, mirisna i mekana, a vi ćete se osjećati opušteno, kao da ste bili na ugodnoj masaži.
Kokosovo ulje izvrsno hidratizira kožu i ima antimikrobna i antioksidativna svojstva. Usto, zaglađuje kožu stopala te pridonosi njenom mladolikom izgledu.
Recept za izradu pilinga
Sastojci:
- 1,5 šalica morske soli
- 1 žlica maslinova ulja
- 2 žlice kokosova ulja
- 8 kapi eteričnog ulja čajevca
- 5 kapi eteričnog ulja paprene metvice
- 8 kapi eteričnog ulja lavande
Priprema:
U srednje veliku zdjelu stavite sol te maslinovo i kokosovo ulje. Dobro izmiješajte vilicom ili žlicom. Zatim ukapajte eterična ulja, pa opet dobro izmiješajte. Prebacite u staklenku s čvrstim poklopcem i čuvajte na tamnom i hladnom mjestu. Može čak i u hladnjaku, samo pazite da označite piling naljepnicom.
Upotreba:
Udobno se smjestite na rub kade ili tuša, a zatim utrljajte mješavinu pilinga u stopala i gležnjeve. Piling možete nanijeti i na listove. Ostavite da djeluje 10-15 minuta, a vi se pritom potpuno opustite. Potom isperite toplom vodom i nježno posušite stopala. Osjetit ćete rashlađujući učinak peperminta na stopalima. Poslije pilinga na stopala možete nanijeti neku prirodnu hidratantnu kremu.
Napomena: s obzirom na to da ovaj piling iz kućne radinosti ne sadrži nikakve dodane konzervanse, pazite da u staklenku ne uranjate žlicu jer bi to moglo potaknuti rast bakterija.
Dobrobiti sastojaka
Morska sol
Morska sol važan je sastojak pilinga s obzirom na njezin eksfolijacijski učinak. Ona, naime uklanja odumrle stanice kože i tako omogućuje stvaranje novih. Osim toga, morska sol omekšava grubu kožu stopala, što ste sigurno primijetili i nakon svakog kupanja u moru.
Maslinovo ulje
Ovo ulje sadrži vitamin E te ima snažna antioksidativna i protuupalna svojstva. Osim što izvrsno hidratizira, ujedno i omekšava kožu. Možete ga zasebno umasirati u stopala poslije tuširanja kako biste spriječili suhoću i grub izgled kože.
Kokosovo ulje
Nanošenje kokosova ulja na kožu primjenjuje se od davnina. Stanovnici pacifičkih otoka vjeruju da je kokosovo ulje zapravo lijek baš za sve! Osim što izvrsno hidratizira kožu, ovo ulje ima antimikrobna i antioksidativna svojstva. Usto, zaglađuje kožu stopala te pridonosi njezinu mladolikom izgledu.
Eterično ulje čajevca
Čajevac je snažan borac protiv virusa, upala, bakterija i mikroba. Poznat je kao izvrstan prirodni lijek za gljivice na stopalima te ublažava tegobe atletskog stopala. Ipak, ako njime planirate dulje vremena tretirati gljivice na stopalima, prije nanošenja pomiješajte ga s malo maslinova ulja. Čajevac obnavlja i regenerira kožu stopala, a usto pomaže i uklanjanju neugodnih mirisa.
Eterično ulje paprene metvice
Ovo ulje ima umirujuća svojstva, a usto opušta mišiće nogu. Izvana ćete na koži stopala osjetiti toplinu, koja nježno neutralizira bilo kakav osjećaj nelagode ili bola ispod površine kože. Također, metvica djeluje protiv neugodnih mirisa, pa je izvrstan izbor za sve one kojima se stopala pojačano znoje.
Eterično ulje lavande
Ulje lavande jedno je od najčešće korištenih ulja u aromaterapiji. I to ne bez razloga. Lavanda je poznata po svojim antiseptičkim i protugljivičnim svojstvima. Djeluje duboko umirujuće i opuštajuće, a usto ublažava bolove i osjećaj nelagode u stopalima. Pomaže i kod neugodnih mirisa stopala, a osobito je djelotvorna u kombinaciji s metvicom i čajevcem.
* PROČITAJTE I OVE ČLANKE:
Domaći piling protiv celulita od kave i kokosovog ulja
Korak do ljepše kože: upoznajte kemijske pilinge