Dr. Nevia Delalle: Kako se mijenjala estetika u posljednjih 10 godina?

Danas je, srećom, važnost njege i brige o zdravlju kože široko prepoznata. No, nije uvijek bilo tako… Do prije desetak, petnaestak godina u Hrvatskoj su dermatološke ordinacije bila mjesta na koja smo odlazili pregledati madeže ili tretirati kožne bolesti. No, zahvaljujući nekolicini entuzijasta riječ „dermatolog“ počela se povezivati i s pojmovima ljepote, mladolikosti, anti-ageinga i zadovoljstva vlastitim izgledom.

Kao jedno od imena zaslužnih za ovu promjenu u svijesti svakako je potrebno istaknuti dr. Neviju Delalle, jednu od najstručnijih i najiskusnijih hrvatskih dermatologinja sa zagrebačkom adresom.

Dr. Nevia Delalle, spec. dermatovenerologije

Ljepota i zdravlje kože doktorici Delalle nisu samo specijalnost, već i cjeloživotna strast. Tome svjedoče stotine pacijenata koji se na adresu njene poliklinike vraćaju godinama. A ovih dana renomirana liječnica ima više nego dovoljno razloga za zadovoljstvo. Njena poliklinika Dermalife slavi deseti rođendan. Zbog toga smo iskoristili priliku da ovu samozatajnu, no vrlo simpatičnu liječnicu upitamo sve što nas zanima o najnovijim anti-age trendovima, promjenama na tržištu, ali i njenom viđenju suvremene industrije pomlađivanja.

Kako se mijenjalo tržište, a kako pogled liječnika na struku? Možete li usporediti stanje na tržištu danas i prije 10 godina?

Naravno da mogu! Kad se sjetim postupaka koji su bili in u to vrijeme, a istovremeno top tema na svim najvažnijim kongresima, shvatim da se danas većina njih uopće ne provodi. Pojedini preparati su zabranjeni, a tehnike provođenja nisu ni približno slične onima od prije deset godina. Ova grana medicine razvija se nevjerojatnom brzinom. Potrebno je veliko znanje i iskustvo za postizanje izvrsnih rezultata, ali i korištenje najboljih preparata i tehnologije. No, moram naglasiti da je došlo do značajnih promjena u samim željama klijenata. On se sve više okreću poboljšanom, ali vrlo prirodnom izgledu. Iako možda djeluje lakše, takav je rezultat zapravo teže postići. Naime, za poboljšanje kontura  lica, uspostavljanje idealnih proporcija te poboljšanje kvalitete kože, potrebno je puno više vremena, znanja i strpljenja.

Kako ste se Vi razvijali i kako se promijenio Vaš pogled na struku?

Moram priznati da je moja prva ljubav bila kirurgija, ali na sreću – dogodila se dermatologija. Nekada je dermatologija bila konzervativna grana medicine. No, dolaskom novih generacija, veliki broj dermatologa se počeo uz onkologiju baviti i kirurgijom. I tu počinje moj interes prema dermatokirurgiji. Prof. Mirna Šitum svojim me autoritetom i znanjem na pravi način uvela u invazivnu dermatologiju, a potom i  prim. Lenka Oremović, moja mentorica tijekom specijalizacije. Ona je nesebično dijelila svoje znanje iz područja dermatološke kozmetologije i pri tome poticala moje vještine. Upravo su ta dva područja ostale moja najveća ljubav do danas.

Tijekom specijalizacije moj je interes bio usmjeren isključivo na dermatovenerologiju, dok se pri kraju specijalizacije počelo sve više govoriti o anti-ageing postupcima. No, za njih nije bilo previše mjesta na Klinici. Ipak, moj je interes rastao, te sam gotovo preko noći odlučila upisati dvogodišnji internacionalni studij iz anti-aging medicine. Tada mi se otvorio jedan potpuno novi svijet u kojem dermatologija ima jednu od vodećih uloga.

Našla sam se na pravom mjestu u pravo vrijeme. Bila sam druga generacija postdiplomanata koja je slušala (i danas najveće) autoritete estetike kao sto su Koentad DeBoulle, Thierry Hertoghe, Herve Respaldo… I od njih sam učila, misleći da je takva razina nedostižna. Danas, uz iste te velikane, sudjelujem kao predavač na kongresima i učim nove generacije, što mi predstavlja veliko zadovoljstvo.

Kakve promjene uočavate u estetskim trendovima u posljednjem desetljeću?

Trendovi se zapravo mijenjaju iz godine u godinu, a ne svakih deset godina. Ipak, mogu reći da se danas više pažnje posvećuje popravljanju postojećeg stanja, bez velikih promjena, u cilju postizanja što prirodnijeg izgleda, uz poboljšanje funkcionalnosti. Rijetko se koriste trajni implantati, osim kada su veći defekti u pitanju. A ako je potrebno nadomještanje volumena, radi se procjena lica i određuju vektori, kako ne bi došlo do premašivanja zadanih normi. Primjerice – velike usne apsolutno više nisu in. Dominaciju preuzima konturiranje i naglašavanje gornje trećine lica, popunjavanje temporalne regije, oblikovanje brade i donje vilice filerima. Nazolabijalne brazde više nitko ne popunjava, jer za to postoje učinkovitije metode aplikacije filera. U trendu su svi postupci koji poboljšavaju kvalitetu kože, jer svi žele sjajnu i napetu kožu.

Zaključila bih da su današnji postupci značajno kvalitetniji. Rezultati su dugoročniji, ali zahtijevaju veliko znanje i iskustvo, a najčešće i veću količinu materijala i veći broj postupaka kroz duže vrijeme.

Najveći izazovi u svijetu estetike

Na koje ste stvari najponosniji u svojoj karijeri, a postoje li stvari koje biste danas ipak drugačije napravili?

Najponosnija sam na svoju hrabrost i nepokolebljivost. U dva navrata kretala sam od početka i uspjela postići sve što sam zamislila. U Nemetovoj, kao mladi dermatolog, još za vrijeme anti-aging edukacije, osnovala sam laserski centar. Krenula sam s estetskim postupcima i pokrenula jedan novi pravac koji i danas moje kolegice tamo provode. A potom sam učinila isto to, ali u potpuno praznoj ordinaciji, koju smo nazvali Dermalife. U tome me podržala Prof. Šitum. Dovoljno je bilo kada mi je rekla: „Mislim da ste spremni krenuti u neki svoj projekt”.

To je bila velika odluka, ali nisam ni trenutak dvojila. Krenule smo zajedno, a iza poliklinike Dermalife je uspješnih deset godina na koje sam najponosnija. A ovo drugo, žalim li zbog nečeg i bih li nešto napravila drugačije? Vjerojatno bih sve napravila isto, jer sve se događa s razlogom i baš ovako je najbolje. Citirat ću omiljenu rečenicu iz jednog filma: “Sve će na kraju biti dobro. A ako nije dobro, znači da još nije kraj…”

Što Vam je najveći izazov u poslu?

Najveći mi je izazov imati na kraju sretnog, zadovoljnog pacijenta, a kojim postupkom ću to postići, manje je važno. Svakome je njegov problem najveći. Bez obzira radi li se o nekoj veruciformnoj tvorbi na stopalu koja vam je poput kamenčića u cipeli, aknama na licu tinejdžera koji zbog toga ne želi ići u školu ili pak naboranog čela i opuštene kože. Ne trebam naglašavati da je melanom jedan od najagresivnijih tumora, najotpornijih na liječenje, a rana detekcija i uklanjanje spašava život. Ima li većeg izazova?

U svakom slučaju, svi  postupci koje provodim u cilju postizanja najboljih rezultata su mi najveći izazov i s jednakom strašću im pristupam.

Tretmani od kojih će koristi imati svaka žena

Poznati ste po sveobuhvatnom pristupu koji uključuje prije svega zdravlje kože. Možete li izdvojiti nekoliko tretmana koje biste preporučili baš svakome, koji su osnova zdrave kože?

Mislim da je svakom liječniku, ali i pacijentima zdravlje na prvom mjestu, jer jedino zdrava koža može biti lijepa. Nema smisla provoditi estetske postupke, ako je koža netolerantna i osjetljiva, oštećena i s upalnim procesima. Zbog toga uvijek započinjem postupcima za poboljšanje kvalitete kože. Tek potom provodim ostale korektivne postupke. Nekada je to puno duži i teži put, ali na kraju su i rezultati najbolji, a to je cilj.

Kao osnovu izdvajam skinboostere, mikroneedeling, neabrazivne i abrazivne lasere, frakcijsku plazmu, fokusirani ultrazvuk…, a nakon toga fileri i botulinum toksin. Osnovni princip svih postupaka koje provodim je neokolagenieza i neoelastenogenza. A za uspostavljanje novog poretka u koži, sa zrelim i stabilnim vezivnim vlaknima, potrebno je najmanje 6 do 12 mjeseci.

Obilježavate 10 godina rada poliklinike. Jedna ste od prvih koja se u Hrvatskoj bavila estetikom, a poznati ste i po tome što se izrazito puno educirate… Biste li upravo to istaknuli kao prednost?

Na ovih deset godina Poliklinike Dermalife jako sam ponosna. No, naglasila bih da su pioniri estetike u Hrvatskoj ipak estetski kirurzi. A i neke privatne dermatološke poliklinike broje već dvadesetak godina rada. Neminovno je i da se svi jako puno educiramo jer se estetska medicina razvija nevjerojatnom brzinom. Istina je, ulažem mnogo u edukaciju, ali liječnici si ne mogu dopustiti stagnaciju, bez obzira na granu kojom se bave.

Svatko od nas ima neke svoje principe rada, poznat je po nečemu ili neki postupak radi najbolje. To je važno znati, jer svi mi na neki način funkcioniramo kao jedna velika estetska klinika, u kojoj pacijenti neke postupke rade kod jednih, a druge kod drugih liječnika. U tom kontekstu je jako važan i timski rad. Jer, jedna specijalnost ponekad ne može bez druge. Zato često surađujem s estetskim kirurzima, endokrinolozima, ginekolozima, onkolozima, nutricionistima… Upravo to je holistički i najbolji pristup pacijentu.

Poznati ste i po umjerenom stilu i po tome što obožavate neinvazivne tretmane. Možete li nam otkriti koji tretmani zaista “pale”, što stvarno djeluje? Znamo da ste strog ocjenjivač s visokim kriterijima pa nam je Vaše mišljenje ovdje vrlo dragocjeno.

Rekla bih da nije uvijek poanta u neinvazivnosti. Ponekad su nužni invazivniji postupci. Kao dermatolog provodim brojne neinvazivne ili minimalno invazivne postupke kojima prvenstveno želim poboljšati kvalitetu kože. Nakon njih slijede postupci kojima poboljšavamo konture lica, dodajemo volumen, mijenjamo oblike. Važno je napomenuti kako je nemoguće postići najbolji rezultat samo s jednim postupkom i u jednom dolasku. Moguće je u jednom dolasku aplicirati filere i botulinum toksin, ali samo kao postupak održavanja.

S druge strane, za kompletan „reshaping“ i rejuvenaciju lica potrebno je između 10 i 12 ampula filera.  Koliko si klijenata to danas može priuštiti? Na stručnim radionicama ili predavanjima, primjerice, imam na raspolaganju neograničenu količinu filera pa je takvo remodeliranje moguće. No, u svakodnevnoj praksi rijetko apliciram više od 5 ml filera po postupku.

Iz tog razloga filere volim kombinirati s ostalim neinvazivnim i minimalno invazivnim postupcima poput lasera, HIFU ultrazvučne tehnologije, frakcijske plazme, mezoterapije i mikroabrazivnih postupaka koji potiču prirodne mehanizme pomlađivanja… Tek na kraju apliciram potrebnu količinu filera, boostera ili botulinum toksina. Rezultati su kod dobro odabranog pacijenta fascinantni.

Za kraj bih voljela ponovno naglasiti da uvijek razgovaram s pacijentima i pokušavam pronaći najbolje rješenje koje će ispuniti njihove želje, a pritom će se uklopiti u moje viđenje estetike. Mislim da pacijenti mnogo više cijene takav pristup nego da završe s prepunjenim obrazima, podočnjacima ili usnama. Često pacijentima na prvom pregledu znam reći: „Ovo je početak našeg anti-ageing putovanja“. A svojim najvećim uspjehom smatram upravo činjenicu da neki pacijenti sa mnom putuju već deset godina.

Filerima do lifting učinka

Dr. Nevia Delalle: Sreća i zadovoljstvo tajna su blistave kože

Dr. Nevia Delalle: Istine i zablude o hijaluronskoj kiselini

Dr. Nevia Delalle: Akne – upalne promjene i bolesti kože

Dr. Nevia Delalle: Dobroćudne i zloćudne promjene na koži

Štitnjača.hr

O životu sa štitnjačom. O životu bez štitnjače. O šarenim i sivim danima. I svemu između toga.

WordPress Ads